Fundacja Oikonomos
08.09.2015

„Cerkiew w drodze” - międzynarodowa konferencja Akademii Supraskiej 17-19 września 2015 r.

Myślą przewodnią tegorocznej konferencji Akademii Supraskiej jest „Cerkiew w drodze”. Wybierając ten temat pragniemy zaprezentować kulturę drogi oraz sposób adaptacji społeczeństwa, zmuszonego do przemieszczania się i jednocześnie zachowującego swoje dziedzictwo oraz zwyczaje. Migracja narodów, przesiedlanie się dużej liczby osób, kultywujących tę samą tradycję, osadzanie się na nowym terenie, przystosowywanie się do nowych warunków oraz wpływ na ziemie, które zostały przez nich zaludnione – wszystko to leży u podstaw nowych, interesujących zjawisk, obserwowanych również w dniu dzisiejszym.
Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na problem ruchów migracyjnych w łonie Cerkwi prawosławnej, które bardzo często były wywoływane wydarzeniami zewnętrznymi, takimi jak wojna, rewolucja czy prześladowania. Całe miejscowości, parafie, województwa i kraje musiały przysposobić się do nowych warunków. W tym samym czasie wiele tysięcy osób opuszczało swoje domy i wędrowało ku nieznanemu, porzucając swój dobytek. Intrygująca może być zarówno analiza zagadnienia asymilacji, jak również jej braku w nowym miejscu zamieszkania; rozważenie zderzenia dwóch trendów, zetknięcia się myśli osiedleńców z kulturą autochtonów oraz wiecznego oczekiwania na powrót do domu - do miejsca, skąd rozpoczęła się wędrówka.
25.08.2015

Zmarł prof. Andrzej Łapko

Ze smutkiem informujemy o śmierci prof. Andrzeja Łapko, fundatora Fundacji Oikonomos, członka Konwentu Akademii Supraskiej, byłego przewodniczącego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego, profesora Politechniki Białostockiej. Miał 65 lat.

Prof. Łapko był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność dla dobra Cerkwi, między innymi orderami św. Marii Magdaleny i świętych Cyryla i Metodego. Miał 65 lat.

Nabożeństwo żałobne (panichida) odbędzie się w środę (26 sierpnia) o godz. 17.00 w cerkwi Hagia Sophia przy ul. Trawiastej w Białymstoku. Pogrzeb następnego dnia, w czwartek (27 sierpnia) o godz. 9.00.
22.07.2015

Latopisy Akademii Supraskiej- tom 5

Informujemy, iż ukazał się kolejny tom Latopisów Akademii Supraskiej. Tym razem tematyka dotyczy Synodów Cerkwi Prawosławnej w I Rzeczypospolitej, które były tematem ostatniej konferencji międzynarodowej Akademii Supraskiej (18-20 wrzesień 2014 r.). W roku, kiedy upływa 500 lat od prawosławnego synodu w Winie (1514) i zbliża się 600-lecie synodu nowogródzkiego ( listopad 2015), Akademia Supraska poddała naukowej refleksji znaczenie życia synodalnego w Cerkwi Prawosławnej w granicach państwa polsko-litewskiego od czasów najdawniejszych do 1685 roku. Autorzy zwracają uwagę na dokumenty związane z życiem synodalnym Cerkwi w I Rzeczypospolitej, jej powiązania z Patriarchatem Konstantynopola, z polityką państwową, z sytuacją międzynarodową, z układami wewnętrznymi, a także na analogiczne problemy w Cerkwi serbskiej i moskiewskiej.
02.06.2015

Warsztaty plastyczno-ikonograficzne w Akademii Supraskiej

Fundacja „Oikonomos” serdecznie zaprasza dzieci i młodzież w wieku 9-15 lat na warsztaty plastyczno – ikonograficzne organizowane w Akademii Supraskiej w terminie 26 lipca – 08 sierpnia 2015 r. Głównym celem projektu jest przeprowadzenie dwunastodniowych warsztatów pisania ikon oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży aktywnego wypoczynku w gronie prawosławnych rówieśników. Będzie on połączony z licznymi atrakcjami, takimi jak gry i zabawy integracyjne, konkursy, ognisko, podchody, całodniowa wycieczka, wyjście do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon.
18.05.2015

Półkolonie dla dzieci i młodzieży - zapowiedź

W tym roku tradycyjnie planujemy zorganizowanie letnich półkolonii dla dzieci i młodszej młodzieży w Centrum Kultury Prawosławnej. Tegoroczny termin to 3 - 14 sierpnia 2015 r. Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat. Koszt półkolonii to 400 zł. W cenę wliczone są obiad i napoje, wykwalifikowana opieka, wszelkie wyjścia i wyjazdy, ubezpieczenie NNW. Jak co roku czas spędzony na półkoloniach będzie pożyteczny dzięki zajęciom w muzeach i galeriach, ale nie zabraknie też wakacyjnego luzu - kina, zajęć sportowych, zabaw integracyjnych itp. Szczegółowy program zostanie potwierdzony już wkrótce.
24.03.2015

Forum Myśli Teologicznej: "Cerkiew pod rządami Karola Wielkiego"

Serdecznie zapraszamy do Akademii Supraskiej na kolejne spotkanie w ramach Forum Myśli Teologicznej. Tym razem spotkanie poprowadzi o. arch. dr hab. Warsonofiusz (Doroszkiewicz). Temat spotkania: "Cerkiew pod rządami Karola Wielkiego". Spotkanie odbędzie się w piątek, 27 marca 2015 r. o godzinie 19.00 w auli Akademia Supraskiej. Wstęp wolny.
18.03.2015

1 % .......???

Znowu zbliża się pora podjęcia tej trudnej decyzji, wręcz dylematu - komu w tym roku przekazać nasz 1% podatku? Jeśli jeszcze nie wiesz, jeśli się wahasz, prosimy, byś rozważył naszą prośbę.... W imieniu naszej Fundacji prosimy o wsparcie dla projektów związanych z ochroną prawosławnego dziedzictwa, projektów związanych z budowaniem tolerancji, a wreszcie projektów pomagających rozwijać się prawosławnej społeczności. Nasze intencje są wciąż takie same - chcemy działać na rzecz Prawosławia; zaś nasze działania są przejrzyste - upubliczniamy listę inicjatyw sfinansowanych z 1%, który nam do tej przekazaliście [lista poniżej]. Wszystkim ofiarodawcom - serdecznie dziękujemy! Kto, jak nie Wy, wesprze prawosławnych?
10.03.2015

Relacja z konferencji "Święci Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej. 500 - lecie śmierci św. Antoniego Supraskiego"

17 lutego to w tym roku szczególna data dla monasteru w Supraślu. Właśnie tego dnia obchodzona jest pamięć męczeńskiej śmierci św. Antoniego Supraskiego. W tym roku, okrągła - 500. rocznica śmierci świętego stała się również przyczynkiem do konferencji naukowej „Święci Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej. 500 - lecie śmierci św. Antoniego Supraskiego” organizowanej przez Akademię Supraską, Katedrę Teologii Prawosławnej UwB oraz Bractwo św. św. Cyryla i Metodego. Konferencję rozpoczęto uroczystą liturgią, której przewodniczył JE arcybiskup białostocki i gdański Jakub i JE biskup supraski Grzegorz w asyście dwunastu kapłanów i diakonów. Żywot i znaczenie świętego przybliżył w homilii archimandryta Andrzej (Borkowski).
02.03.2015

Nowe studio nagrań Radia Orthodoxia z 1% Waszego podatku

15 lutego br. odbyło się poświęcenie nowego studia nagrań Radia Orthodoxia - rozgłośni radiowej Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Dzięki temu w radiu można pracować równolegle już w dwóch studiach. Pomieszczenie, które zostało zaadaptowane na studio nagrań, zostało wyremontowane i wyposażone dzięki odpisom 1% podatku na rzecz Fundacji Oikonomos. Dzięki nowemu studiu nagrań radio będzie mogło w stanie zarchiwizować i przekazać dorobek i kulturę naszego regionu następnym pokoleniom. Radia Orthodoxia można słuchać w godzinach 16-20 w Białymstoku i okolicach na częstotliwości 102,7 fm, za pośrednictwem strony www.orthodoxia.pl klikając w zakładkę "Słuchaj nas przez Internet" oraz poprzez aplikację mobilną dostępną na urządzenia z systemem operacyjnym Android.
27.02.2015

Forum Myśli Teologicznej: "Uczestnictwo w Chrystusie- spowiedź i Eucharystia"

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Forum Myśli Teologicznej. Tym razem spotkanie poprowadzi o. Marek Ławreszuk. Temat spotkania to "Uczestnictwo w Chrystusie- spowiedź i Eucharystia". Wykład odbędzie się w piątek, 27 lutego 2015 r. o godzinie 18.30 w auli Akademii Supraskiej przy ul. Klasztornej 1. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|