Fundacja Oikonomos
04.05.2018

Podziękowania za Wasz 1%

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!
Zakończył się właśnie okres rozliczania się z fiskusem z zeszłorocznych podatków i tym samym przekazywania 1% z Waszego podatku na wybrany przez Was cel pożytku publicznego.
Pierwsze wpłaty z 1% podatku urzędy skarbowe przekazują organizacjom dopiero w lipcu; listy z nazwiskami osób, które wyraziły zgodę, aby je przekazać do naszej wiadomości, dostajemy dopiero w listopadzie, ale my nie chcemy czekać do późnej jesieni z podziękowaniami.
Dlatego wszystkim, którzy zechcieli nas wesprzeć, chcemy bardzo gorąco podziękować już teraz. DZIĘKUJEMY!!!
05.02.2018

Po zimowych półkoloniach 2018...

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z naszych zimowych półkolonii, organizowanych przez Fundację “Oikonomos” w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku w dn. 22-26 stycznia 2018 r. Jak co roku staraliśmy się połączyć przyjemne z pożytecznym, więc w ramach zajęć edukacyjnych dzieci uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Pamięci Sybiru, pt. „Za granicą Uralu…”, podczas których wysłuchały pogadanki na temat natury Syberii i Kazachstanu oraz kultury ludu Ajnów, Kazachów, a następnie projektowały i wykonały przypinki z wykorzystaniem wzorów kazachskich, ajneńskich oraz motywów ze świata fauny i flory syberyjskiej. Kolejnego dnia nasi półkoloniści udali się do Muzeum Historycznego na zajęcia „Gry i zabawy naszych pradziadków”, gdzie obejrzeli kolekcję zgromadzonych tam zabawek, zdecydowanie różniących się formą i wyglądem od współczesnych zabawek, ale służących temu samemu celowi – czyli zabawie. Dzieci miały też okazję poznać dawne gry, w które niegdyś się bawiono, by spędzić miło wolny czas.
/ czytaj więcej .../
05.01.2018

Półkolonie zimowe w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku - 22-26 stycznia 2018 r.

Fundacja „Oikonomos” serdecznie zaprasza w pierwszym tygodniu ferii na zajęcia zorganizowane do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-11 lat i odbywać się będą codziennie w terminie 22-26 stycznia 2018 r. w godzinach 8:00-16:00. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników!
A w programie między innymi: liczne gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach i galeriach, wyjścia do kina, na lodowisko,
zajęcia plastyczne oraz wiele innych atrakcji. Koszt uczestnictwa: 200,00 zł. Kwota ta obejmuje obiad, opłaty za bilety wstępu, materiały programowe oraz opiekę wykwalifikowanej i bardzo sympatycznej kadry.
01.12.2017

Zimowa Akcja Wsparcia: "Przekaż trochę ciepła Akademii Supraskiej..."

Kochani! Przed nami zima, bardzo trudny dla Fundacji okres, kiedy pojawiają się największe wydatki, związane z ogrzewaniem budynków Akademii Supraskiej, utrzymaniem ich dobrej kondycji, po to, aby w dalszym ciągu mogły służyć wszystkim, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania związane z prawosławną wiarą, duchowością, tradycją i kulturą.

Co roku w projektach Akademii bierze udział ponad 4000 osób. Tworzymy wiele wartościowych rzeczy, które służą osobom w każdym wieku. W naszych murach mają miejsce liczne wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty, konferencje. W tym roku nasze wydarzenia odbywały się nie tylko w murach Akademii, lecz również na murach 😊 (wspaniały pokaz grafiki Pawła Iwaniuka, pt.: „My, którzy Cherubinów...”). Szczególne miejsce w naszych projektach jest zarezerwowane dla dzieci i młodzieży, które mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania, korzystając z możliwości przebywania w wyjątkowym miejscu, jakim jest Akademia Supraska. Niestety, już od dawna wiadomo, że ośrodki kultury nie są w stanie zarobić na siebie. / czytaj dalej...->/
21.09.2017

Wystawa plenerowa z okazji XXV-tej rocznicy przeniesienia relikwii Św. Męczennika Gabriela z Grodna do Białegostoku

W imieniu organizatorów - Fundacji "Oikonomos", Parafii Prawosławnej p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku i Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku - serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej upamiętniającej XXV-tą rocznicę powrotu relikwii Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela do Białegostoku.
Przeniesienie relikwii z Grodna do Białegostoku we wrześniu 1992 roku było bardzo ważnym wydarzeniem, zarówno dla prawosławnej społeczności, jak i całego naszego miasta. Chcielibyśmy przypomnieć okoliczności tego wydarzenia poprzez pokazanie zdjęć - zarówno archiwalnych (np. z przeniesienia relikwii w 1992 r.), jak też ilustrujących późniejszy kult "małego świętego" na Białostocczyźnie (np. pielgrzymki do Zabłudowa, do Zwierek, wrześniowe uroczystości w Białymstoku) w ostatnich dwudziestu pięciu latach. 
Wystawa będzie umiejscowiona w centrum Białegostoku na ogrodzeniu prawosławnej Katedry pw. św. Mikołaja, znajdującej się przy ul. Lipowej. Przewidywany czas ekspozycji to 22 września - 20 października 2017 r.
15.09.2017

"My, którzy Cherubinów..... " - zaproszenie na projekcję animacji do Pieśni Cherubinów

Fundacja „Oikonomos” i Akademia Supraska serdecznie zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. W ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego stworzona została animacja do pieśni "My, którzy Cherubinów przedstawiamy..", która zostanie wyświetlona na zabytkowych budynkach Klasztoru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, na części obejmującej Pałac Archimadrytów. W naszym projekcie zrealizujemy animację do jakże pięknej melodyjnie (wybór jednej z wielu, wielu wersji) Pieśni Cherubinów, wykorzystując poetyckie przedstawienia plastyczne aniołów z rozpisów fresków cerkiewnych. Powstanie przepiękne widowisko, które będzie okraszone dynamicznie ukazującymi się przedstawieniami istot anielskich, a ostatecznie Świętej Trójcy (według Andrzeja Rublowa) . Animacja będzie wyświetlana w dniach 15 - 17 września 2017 r. po zapadnięciu zmroku, tak aby turyści oraz mieszkańcy miasteczka mogli wieczorem mieć możliwość spotkania z trzema składowymi kultury Prawosławia: architekturą, ikoną i śpiewem. Będzie ona poprzedzona wernisażem w dniu 15 września o godzinie 19.30, podczas którego wystąpi chór wykonując na żywo pieśni inspirowane prawosławną angeologią.

Serdecznie zapraszamy!
03.09.2017

Po letnich półkoloniach...

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kilkunastu zdjęć z naszych letnich półkolonii, organizowanych w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku w dn. 14-25 sierpnia 2017 r. W programie znalazło się wiele gier i zabaw, prowadzonych przez wspaniałe panie opiekunki. Skorzystaliśmy także z bogatej oferty białostockich instytucji kultury i wzięliśmy udział w: letnich warsztatach „Dziecka Moc” towarzyszących wystawie "Detsky sen" w Galerii Arsenał, zajęciach warsztatowych „Świat toruńskiego piernika” w Muzeum Podlaskim w Ratuszu, warsztatach „Plastyczne inspiracje z dziedziny geometrii” w Muzeum im. A. Karnego, zajęciach edukacyjnych „Masz nową wiadomość” w Muzeum Wojska, zajęciach edukacyjnych ”Projekt z ryciny czytany” w Muzeum Medycyny i Farmacji, zajęciach edukacyjnych “Dawne gry i zabawy towarzyskie” w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Tegoroczną nowością było wyjście do Strefy Wysokich Lotów oraz świetna zabawa w Parku Linowym w Jeronikach. W ramach dodatkowych atrakcji była też wyprawa do kina, zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy, wyjście na Strefę Zabaw na lodowisku, wyjście na kręgle, gry i zabawy na świeżym powietrzu, a na koniec zawsze wyczekiwane wyjście na basen. Zdjęcia z niektórych wyjść dostępne są na naszym profilu na facebooku.
24.08.2017

"Cerkiew a asymilacja – swój i obcy" - międzyna- rodowa konferencja Akademii Supraskiej, 29-31 sierpnia 2017r.

Cerkiew Prawosławna w Polsce od najdawniejszych czasów jest usytuowana na styku wpływów Wschodu i Zachodu. Jej historia jest burzliwa, bowiem ludność ruska zamieszkująca wschodnie tereny Rzeczypospolitej, narażona na ciągłe zmiany i zawirowania, wielokrotnie poddawana była próbom wpłynięcia na jej postawę, tradycję, zwyczaje liturgiczne oraz świadomość narodową. Jako przykład można podać Unię Brzeską, która pod wpływem działań władzy królewskiej i prozelityzmu Kościoła Rzymskiego doprowadziła do głębokich zmian w Tradycji i kulturze prawosławnych obywateli I Rzeczypospolitej. Od XVII do XX wieku procesy odkształcania tradycji własnych widzimy praktycznie w całej Europie. W takiej sytuacji Cerkiew Prawosławna w całej Europie poddawana jest ciągłej indoktrynacji, wpływom obcych kultur i światopoglądów oraz próbom narzucenia obcych tradycji. Cerkiew podejmuje wiele działań, aby zachować swoje tradycyjne oblicze, jednocześnie przyjmuje wiele zwyczajów, które wprawdzie nie mają wpływu na dogmaty, wywołują jednak szereg zmian. Także historia najnowsza nie jest wolna od walki o zachowanie swojej tożsamości, szczególnie w dobie migracji, globalizacji oraz relatywizmu. Kolejna konferencja Akademii Supraskiej powinna zatem zgromadzić specjalistów z różnych dziedzin nauki i wzbudzić zainteresowanie szerokiej publiczności zarówno analizą dziejów problemu, jak też różnych aspektów sytuacji współczesnej.
04.08.2017

Nowa wystawa Leona Tarasewicza w Akademii Supraskiej 04.08-15.09.2017

Zapraszamy na otwarcie wystawy Leona Tarasewicza, które odbędzie się 4 sierpnia (piątek) o godz. 17.00 w Akademii Supraskiej.
Leon Tarasewicz mniej więcej raz na dziesięć lat prezentuje swoją twórczość w białostockiej Galerii Arsenał (...). Artysta często w dyskusjach podkreśla, że sztuka jest przede wszystkim funkcją intelektu. Swoje budzenie się do sztuki przypisuje malarstwu, z którym miał kontakt od dziecka podczas nabożeństw w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Gródku. Autorem tamtejszych polichromii był Adam Stalony-Dobrzański, któremu asystował Jerzy Nowosielski. Dotychczasowa twórczość Tarasewicza była niezwykle sensualna, ekspresyjna, materialna. Trudno było oprzeć się chęci dotknięcia obrazu. W Akademii Supraskiej artysta pokaże nowe obrazy, o zupełnie innej strukturze niż ta, do której nas przyzwyczaił. Zbudowane ze światła, a więc pozbawione tej materialnej cechy malarstwa, jaką jest farba z jej fakturą i chropowatością. Już nie możemy ich dotknąć, by wzmocnić przeżycie estetyczne. Te obrazy można poczuć tylko przez dotyk oka. /czytaj więcej...->/
30.06.2017

Otwarcie wystawy fotografii Mariusza Wideryńskiego "Misteria prawosławia" w Akademii Supraskiej

Zapraszamy serdecznie na wystawę fotografii Mariusza Wideryńskiego "Misteria prawosławia", której otwarcie nastąpi 09 lipca 2017 r., o godz. 17.00 w Sali Wystawowej im. Wiktora Wołkowa w Akademii Supraskiej (ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl). Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca br., a jej organizatorem jest Akademia Supraska.

Greckie słowo misterion oznacza tajemnicę. Jak uchwycić tajemnicę? Czy jest to w ogóle możliwe? Mariusz Wideryński podjął próbę pokazania misterium poprzez fotografie. Nie tylko poprzez fotografie gestów i ceremonii, ikon i cerkwi, ale także ludzi. Przeżycie religijne, jak słusznie uważa, musi odbić się na twarzach ludzi uczestniczących w misterium, w ich gestach, w ich spojrzeniach. Wejście w misterium ogarnia bowiem całego człowieka. To podejście okazało się słuszne. Ceremonie i gesty ożyły poprzez widok twarzy uczestników misterium. Trzeba tu od razu zaznaczyć, że fotografowanie misterium nie jest rzeczą łatwą. Po setkach prób dochodzi się jednak do zdumiewających efektów. Przeżycie religijne jest misterium fascinosum, fascynuje, zachwyca człowieka. Jest też misterium tremendum czyli budzi bojaźń. Wynika to z dotknięcia sfery tego, co jest święte, a więc całkowicie inne.
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|