Fundacja Oikonomos
14.01.2015

Ferie w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku

Fundacja „Oikonomos” oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce serdecznie zapraszają w pierwszym tygodniu ferii na zajęcia zorganizowane do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat i odbywać się będą codziennie w terminie 26-30 stycznia 2015 r. w godzinach 8:00-16:00. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników! A w programie między innymi: liczne gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach i galeriach, wyjścia do kina, na kręgle, gra miejska, zajęcia plastyczne, zajęcia z pierwszej pomocy oraz wiele innych atrakcji...
12.01.2015

Wspólne pieczenie Vasilopity - ciasta świętego Bazylego

Serdecznie zapraszamy dzieci z rodzicami na wspólne pieczenie Vasilopity - czyli ciasta świętego Bazylego. Przygotujemy je wspólnie z rodowitym Grekiem - kucharzem z Restauracji Online w Białymstoku. Zaś o tradycji przygotowywania i wspólnego dzielenia się tym ciastem w Grecji w pierwszy dzień Nowego Roku i o tym kim jest święty Bazyli opowie nam siostra Elżbieta z monasteru w Zaleszanach. Następnie będzie czas na ... degustację!
A co jest takiego wyjątkowego w tym cieście dowiecie się już 17 stycznia! Spotykamy się w Restauracji Online w Białymstoku, ul. Lipowa 32, o godzinie 12:00. Serdecznie zapraszamy!
31.12.2014

Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

W 2014 r. Uniwersytet w Białymstoku i Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska i Fundacja „OIKONOMOS” zrealizowały projekt pt. Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Głównym celem projektu realizowanego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe” i priorytetu „Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury było poddanie konserwacji, digitalizacji i udostępnienie w Internecie siedmiu ksiąg protokołów ślubnych (Брачный обыск/предбрачное свидетельство) z lat 1865-1902 pochodzących z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.
24.12.2014

Paterikon - książeczka 12: "Boże Narodzenie"

Dlaczego Jezus urodził się w Betlejem? Dlaczego Józef z Marią nie zatrzymali się na noc w hotelu? Dlaczego pierwszymi odwiedzającymi nowonarodzone dziecię byli pasterze? Co wskazywało magom drogę do jaskini, gdzie urodził się Chrystus? Kogo odwiedzili po drodze i co obiecali swojemu gospodarzowi?
Na pewno wszystko to wiesz! Ale czy Twoje dziecko wie? Może warto przeczytać mu książeczkę z serii "Paterikon dla dzieci" zatytułowaną "Boże Narodzenie"? A zaczyna się ona tak...
17.12.2014

Jak wygląda święty Mikołaj?

Dziś dzieci (i – cóż tu kryć – dorośli także!) zapytane o świętego Mikołaja od razu mają przed oczami pulchnego pana w czerwonym kubraczku, który pędzi po niebie w saniach zaprzężonych w renifery i podrzuca nam prezenty wchodząc do domów przez komin, kiedy wszyscy śpią. Mało kto wie, że ten mikołaj został stworzony dopiero 80 lat temu, na potrzeby reklamowe firmy Coca-Cola. Jednak skuteczna, prowadzona wiele lat kampania promocyjna koncernu sprawiła, że ten obraz wyparł z powszechnej świadomości pierwowzór postaci – świętego Mikołaja, biskupa Miry. Przy okazji zbliżającego się dnia modlitewnej pamięci ....
11.12.2014

Warsztaty pieśni tradycyjnych w Akademii Supraskiej - kolędy z Ukrainy

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia i Akademia Supraska zapraszają na warsztaty kolęd, które odbędą się w dniach 13-14 grudnia 2014 w Supraślu. Tematem warsztatów będą ukraińskie pieśni bożonarodzeniowego postu, kolędy oraz archaiczne życzące pieśni noworoczne z różnych regionów Ukrainy. Warsztaty poprowadzi Tatiana Sopiłka - etnomuzykolog i wokalistka, wieloletni pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, członkini ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej.
09.12.2014

Forum Myśli Teologicznej: "Wejście do wspólnoty wiary - narodziny z wody i Ducha"

Zapraszamy do Akademii Supraskiej na kolejne spotkanie w ramach Forum Myśli Teologicznej. Tym razem spotkanie poprowadzi o. dr Marek Ławreszuk na temat: "Wejście do wspólnoty wiary - narodziny z wody i Ducha". Spotkanie odbędzie się w piątek, 12 grudnia 2014 r., o godzinie 18.00 w auli Akademia Supraskiej. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!
08.12.2014

Podsumowanie projektu "Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku"

Serdecznie zapraszamy w dniu 12 grudnia 2014 r. o godz. 11.00 do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5, na podsumowanie projektu pt. "Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku" realizowanego przez Uniwersytet w Białymstoku i Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską i Fundację „Oikonomos”. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. --->>>
27.11.2014

Forum Myśli Teologicznej: „Cerkiew ery konstantyńskiej”

Akademia Supraska zaprasza wszystkich zainteresowanych na drugie w tym sezonie spotkanie w ramach Forum Myśli Teologicznej.
Odbędzie się ono 28 listopada (piątek) o godz. 18.00 w Akademii Supraskiej (Supraśl, ul. Klasztorna 1, wejście przez bramę od strony katakumb).
Temat spotkania: "Cerkiew ery konstantyńskiej"
Spotkanie poprowadzi o. dr hab. Warsonofiusz (Doroszkiewicz)
Serdecznie zapraszamy !
22.10.2014

Paterikon - książeczka 5: "Święty Spirydion i dwa konie"

Święty Spirydion, biskup Tremithus, urodził się na Cyprze, w trzecim wieku n.e. Był pasterzem, miał żonę i dzieci. Prowadził pobożne, cnotliwe życie, starając się ze wszystkich sił pomagać bliźnim, szczególnie biednym i potrzebującym. Spirydion otrzymał od Boga dar czytania w ludzkich myślach i dokonywania cudów – uzdrawiania chorych i wypędzania demonów. Po śmierci żony jeszcze gorliwiej oddał się Bogu, został mnichem. Za wyjątkową pokorę i prostotę wybrano go biskupem Tremithus. Mimo to nie zmienił swojego sposobu życia, pozostał skromnym człowiekiem, godzącym swoje biskupie obowiązki z czynieniem miłosierdzia.
W kolejnej, piątej już książeczce, z serii „Paterikon dla dzieci”, przedstawiamy pewną historię z życia świętego - "Święty Spirydion i dwa konie". Serdecznie zachęcamy do przeczytania jej dzieciom!
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|