Fundacja Oikonomos
22.10.2014

Forum Myśli Teologicznej: „Sakramenty w Prawosławiu. Odmienne rozumienie sakramentów w Cerkwi prawosławnej i Kościele rzymskokatolickim”

Akademia Supraska zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejny cykl spotkań w ramach Forum Myśli Teologicznej.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 października (piątek) o godz.17.00 w Akademii Supraskiej. Temat spotkania: „Sakramenty w Prawosławiu. Odmienne rozumienie sakramentów w Cerkwi prawosławnej i Kościele rzymskokatolickim”. Spotkanie poprowadzi ks. dr Marek Ławreszuk. Serdecznie zapraszamy !
07.10.2014

Międzynarodowa Konferencja Akademii Supraskiej "Architektura – Ikona – Śpiew" 16-18 października 2014

Trzy elementy: architektura, ikona i śpiew są ze sobą nierozerwalnie połączone i tworzą jedno. Świątynia prawosławna musi współgrać z ikoną, śpiewem, a nawet z dzwonami, których dźwięk słyszymy w określonych momentach. Dlatego też w ramach konferencji przewidziano połączenie festiwalu, wystawy, wykładów oraz panelu dyskusyjnego, mających wyjaśnić zależności zachodzące pomiędzy poszczególnymi elementami liturgii bizantyjskiej. Głównym celem spotkania pozostają wystąpienia prelegentów oraz dyskusja, w trakcie której spróbujemy wskazać zależności pomiędzy poszczególnymi elementami liturgii i ich odzwierciedlenie w architekturze, ikonie i śpiewie cerkiewnym. Zaprezentowanie tych trzech elementów z perspektywy różnych kręgów kulturowych pozwoli nam na zwrócenie uwagi na cechy wspólne oraz na mnogość stylów i form, które wzbogacają tradycję liturgiczną Prawosławia.
22.09.2014

Relacja z V Międzynarodowej Konferencji Akademii Supraskiej „Synody Cerkwi prawosławnej w I Rzeczypospolitej”

W dniach 18 - 20 września 2014 r. odbyła się kolejna, piąta już, Międzynarodowa Konferencja Akademii Supraskiej. W związku z przypadającą na ten rok pięćsetną rocznicą prawosławnego synodu w Wilnie i zbliżającym się sześćsetleciem synodu nowogródzkiego, tematem przewodnim tegorocznego spotkania były „Synody Cerkwi prawosławnej w I Rzeczypospolitej”. Otwarcie konferencji i pierwsze wystąpienia miały miejsce w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, gdzie wszystkich zebranych przywitał i wprowadził w temat tegorocznego spotkania Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. Kolejne dwa dni uczestnicy konferencji spędzili w murach Akademii Supraskiej, korzystając z pomieszczeń i wyposażenia odrestaurowanej części programowej.
11.09.2014

„Synody Cerkwi prawosławnej w I Rzeczypospolitej” - międzynarodowa konferencja naukowa Akademii Supraskiej

W roku, w którym upływa 500 lat od prawosławnego synodu w Wilnie i zbliża się 600-lecie synodu nowogródzkiego (listopad 1415), warto poddać naukowej refleksji znaczenie życia synodalnego w Cerkwi prawosławnej w granicach państwa polsko-litewskiego od czasów najdawniejszych do 1685 roku. Na baczną uwagę zasługują wszystkie dokumenty związane z życiem synodalnym Cerkwi, jej powiązania z Patriarchatem w Konstantynopolu, z polityką państwową, z sytuacją międzynarodową, z układami wewnętrznymi. Ważne postacie działaczy cerkiewnych (przede wszystkim metropolitów Grzegorza Cambłaka, Józefa Sołtana, ale też Hioba Boreckiego, św. Piotra Mohyły i innych...
25.08.2014

Nauka języka cerkiewnosłowiańskiego - spotkanie organizacyjne

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na naukę czytania w języku cerkiewnosłowiańskim. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 2 września (wtorek) o godz. 19.00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5. Zajęcia są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy!
21.08.2014

"Siano" - wystawa fotografii Wiktora Wołkowa

Już od czwartku, 14 sierpnia, w sali wystawowej Akademii Supraskiej obejrzeć można wystawę fotografii autorstwa Wiktora Wołkowa pt. "Siano". Eksponowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ekspozycja jest dostępna we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 10.00 do 18.00. Wystawie towarzyszą nagrania dźwiękowe autorstwa Jana Smyka.

Wiktor Wołkow (1942 - 2012) to znany podlaski fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, szczególnie silnie związany z Supraślem. Autor kilkunastu albumów i około stu wystaw, doceniany zarówno w kraju, jak i zagranicą. Głównym tematem jego zainteresowań artystycznych był krajobraz..
29.07.2014

Sprawozdanie z działalności 2013


Na naszej stronie internetowej, w dziale "O Fundacji" w części "Sprawozdania" zamieściliśmy już sprawozdania z działalności Fundacji w 2013 roku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi, a wszystkich chętnych - także do zaangażowania się w działania naszej Fundacji :-)
25.07.2014

Obóz roboczy w Supraślu 2014

Bracia Monasteru Supraskiego wraz z Akademią Supraską serdecznie zapraszają pełnoletnią młodzież do pomocy w przygotowaniu święta Supraskiej Ikony Matki Bożej. Obóz odbędzie się w terminie 3 – 11 sierpnia 2014 r. W programie przewidziane są prace na rzecz monasteru i pomoc w przygotowaniach do Święta, a w czasie wolnym korzystanie z atrakcji pięknego Supraśla. Uczestnictwo w obozie jest bezpłatne. Organizatorzy zapewniają nocleg w Akademii Supraskiej oraz wyżywienie w monasterskiej kuchni. Dodatkowe informacje i zapisy dostępne są u Macieja Owsiejczuka pod nr telefonu 530204585 oraz u ks. Jarosława Jóźwika pod nr telefonu 662 254 177. Serdecznie zapraszamy!
15.07.2014

Paterikon - książeczka 4: "Bogacz i bochenek chleba"

Czy Twoje dziecko wie, jak ważna jest szczera skrucha za popełnione złe uczynki? Czy wie, że prawdziwy żal i chęć przemiany może odpokutować nawet całe lata życia w grzechu? Kolejna książeczka z serii „Paterikon dla dzieci” - zatytułowana „Bogacz i bochenek chleba” - opowiada o tym, jak bogaty, lecz chciwy człowiek, który przypadkowo dał jałmużnę biedakowi, doświadczył pewnego dnia i przekonał się jak wielkie może być Boskie miłosierdzie. Dzięki temu całkowicie zmienił swoje życie i swoje zatwardziałe serce.
11.07.2014

Dni Kultury Słowiańskiej w Ornecie

W Ornecie w dniach 13-14 lipca odbędą się Dni Kultury Słowiańskiej. Na 13 lipca od godz. 15.00 przy OSIR zaplanowano występy zespołów muzycznych oraz wystawę rzeźb i wyszywanek. Natomiast 14 lipca w poniedziałek o godz. 17.00 w ratuszu miejskim w Ornecie odbędą się prelekcje na temat: Monastycyzm i staroobrzędowcy, Nowosielski i jego praca na Warmii i Mazurach.
Zaplanowano też na ten dzień otwarcie wystawy prac fotograficznych „Prawosławny Monastycyzm”.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|