Fundacja Oikonomos
22.08.2016

Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Akademii Supraskiej – „Dawna cyrylicka księga drukowana: twórcy i czytelnicy”

Fundacja „Oikonomos” oraz Akademia Supraska zapraszają na Międzynarodową Konferencję Akademii Supraskiej – „Dawna cyrylicka księga drukowana: twórcy i czytelnicy”, która odbędzie się 29-31 sierpnia 2016r. w Akademii Supraskiej.
Pierwsza na świecie drukowana księga cyrylicka pojawiła się w Krakowie około 1490 roku, kolejno wychodzą druki w Czarnogórze (1492-96), w Rumunii (1508-1512), w Pradze (1517-1520), od 1519 zaczynają swą działalność drukarnie cyrylickie w Wenecji i w serbskim Goražde. W ciągu XVI wieku prawosławne drukarstwo słowiańskie nabiera niezwykłego rozmachu, będąc efektem bogatej tradycji rękopiśmiennej, rozwoju poglądów renesansowych i ożywienia kultury duchowej. Jego rozwój był związany ze skomplikowaną sytuacją polityczną, w jakiej znalazła się znaczna część Słowian po utracie niepodległości Bułgarii i Serbii na rzecz Imperium Otomańskiego, bądź zamieszkując terytoria, nad którymi panowali katoliccy władcy (Wenecja, Austria, Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie). Jedynym prawosławnym suwerenem był car moskiewski, i także w jego państwie z wolna pojawi się sztuka drukarska. Różnorodność kontekstu poszczególnych inicjatyw wydawniczych, dzieje mecenasów, wydawców, drukarzy, specyfika wykonywania dzieł i ich czytelniczego obiegu od czasu powstania do czasów współczesnych, otwierają szerokie możliwości badań i refleksji. Kolejna konferencja Akademii Supraskiej powinna zatem zgromadzić specjalistów i wzbudzić zainteresowanie szerokiej publiczności. Odbędzie się ona w przededniu obchodów 500-lecia praskiej inicjatywy wydawniczej Franciszka Skoryny i będzie poświęcona temu jubileuszowi. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!
06.07.2016

Półkolonie letnie w Centrum Kultury Prawosławnej - 18-29 lipca 2016 r.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z Białegostoku i okolic, pozostające podczas wakacji w mieście do udziału w półkoloniach, które odbywać się będą w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Są one skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat. Przez dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku, będą korzystać one z wielu atrakcji oferowanych przez białostockie instytucje kultury, a także z zajęć sportowo-rekreacyjnych typowych dla tej pory roku. Ich termin to 18 -29 lipca, zaś koszt 400 zł. W cenę wliczone są obiad i napoje, wykwalifikowana opieka, wszelkie wyjścia i wyjazdy, ubezpieczenie NNW. Karty zgłoszeniowe i karty odbioru dzieci są dostępne na naszej stronie internetowej (do pobrania poniżej). ..
22.06.2016

Rusza rekrutacja do projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy"

Z przyjemnością informujemy, że rusza rekrutacja do projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy". Jak już informowaliśmy 1 czerwca rozpoczęliśmy realizację projektu, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wolontariat dla Dziedzictwa 2016”. Jednym z elementów tego projektu jest obóz dla młodzieży, w programie którego przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych siedmiu zabytkowych prawosławnych cerkwi Podlasia. Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla (przejażdżki rowerowe lub konne, plażowanie, spacery po puszczy, ognisko itp.).
Obóz będzie trwał w dniach 15-24 sierpnia 2016 r. Czemu by nie spędzić 10 sierpniowych dni właśnie z nami? :-)
14.06.2016

Kolonie adaptacyjne dla dzieci w Akademii Supraskiej 26 czerwca - 2 lipca 2016 r.

Fundacja "Oikonomos" i Akademia Supraska rozpoczynają wakacje koloniami adaptacyjnymi dla naszych najmłodszych. Startujemy już 26 czerwca!
Pierwsze kolonie czy pierwszy obóz to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców :-) Z myślą o tych, którzy chcieliby wysłać swoją pociechę gdzieś niedaleko i najlepiej nie na zbyt długo zorganizowaliśmy kolonie adaptacyjne w Akademii Supraskiej. Dzięki niedużej odległości od Białegostoku rodzice mogą częściej niż na zwykłych koloniach odwiedzać dziecko, by upewnić się czy wszystko u niego w porządku. Kolonie będą trwały jeden tydzień, czyli krócej niż zwykły turnus, po to, aby dla mniejszych dzieci nie było to zbyt trudne doświadczenie. W koloniach weźmie udział mniejsza liczba dzieci niż zazwyczaj, aby opiekunowie mogli odpowiednio zaopiekować się swoimi podopiecznymi.
24.05.2016

Letnie inicjatywy Fundacji "Oikonomos" - zapowiedź

Zbliża się lato, a wraz z nim szereg ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży, które przygotowuje Fundacja "Oikonomos" i Akademia Supraska. Nowością będą kolonie adaptacyjne w Akademii Supraskiej dla najmłodszych uczestników. Odbędą się one na samym początku wakacji - od 26 czerwca do 2 lipca. Są przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat, które jeszcze nigdy nie wyjeżdżały na zorganizowany wypoczynek z noclegami poza domem. Kolejną propozycją są półkolonie w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Są one skierowane do dzieci pozostających podczas wakacji w mieście. Ich termin to 18-29 lipca. Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie czas warsztatów plastyczno-ikonograficznych w Akademii Supraskiej, dla dzieci i młodzieży przejawiacej zainteresowanie sztuką, ikoną. Ostatnią inicjatywą będzie obóz młodzieżowy "Lato z wielokulturowym dziedzictwem". Odbędzie się on w drugiej połowie sierpnia. Więcej szczegółów już wkrótce na naszych stronach internetowych www.oikonomos.pl oraz www.akademiasupraska.pl
23.05.2016

Obóz dla młodzieży "Lato z wielokulturowym dziedzictwem"

Z przyjemnością informujemy, że podczas tegorocznych wakacji będziemy realizować projekt pt. „Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy”, dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wolontariat dla Dziedzictwa 2016”.

Planowany przez nas obóz odbędzie się w II połowie sierpnia w Akademii Supraskiej. W programie obozu przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych siedmiu zabytkowych prawosławnych cerkwi Podlasia. Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla.
20.04.2016

Program on-line do wypełniania deklaracji podatkowych PIT za 2015 rok

Miło nam poinformować Państwa, że na naszej stronie internetowej udostępniamy wszystkim bezpłatną, pełną wersję programu e-pity online do rozliczeń PIT za 2015 rok. Zapraszamy do wejścia na stronę poprzez kliknięcie linku i wypełnienia swojej deklaracji podatkowej. Mamy nadzieję, że to narzędzie uprości podatnikom i sympatykom naszej Fundacji świadomą deklarację przekazania 1%. Możecie z niego korzystać już od pierwszych dni rozliczeń rocznych.
31.03.2016

Zgłoszenia na VII Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia

Fundacja OIKONOMOS, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Prawosławny Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu zapraszają do nadysłania zgłoszeń na VII Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia. Doroczny festiwal „Obwieszcza, Wychwala, Nawołuje" odbywać się będzie, jak zawsze, w prawosławnym tygodniu paschalnym, kiedy to zgodnie z dawnym obyczajem każdy mógł „dzwonić na chwałę Pana”.
W roku 2016 zmieniona została formuła dotychczasowego festiwalu cerkiewnego dzwonienia. Konkurs został podzielony na 3 kategorie:
MASTER (najwyższy poziom, zawodowy), OPEN (wszyscy chętni do sprawdzenia swoich umiejętności), MŁODZIEŻOWA (dzieci i młodzież do lat 16).
13.01.2016

Półkolonie zimowe w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku - 01 - 05 luty 2016 r.

Fundacja „Oikonomos” oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej serdecznie zapraszają w drugim tygodniu ferii na zajęcia zorganizowane do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat i odbywać się będą codziennie w terminie 01-05 lutego 2016 r. w godzinach 8:00-16:00. A w programie między innymi: liczne gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach i galeriach, wyjścia do kina, na kręgle, zajęcia plastyczne oraz wiele innych atrakcji. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników!
Koszt uczestnictwa: 180 zł. Kwota ta obejmuje wyżywienie (obiad, napoje), wszelkie wyjścia, materiały programowe oraz opiekę wykwalifikowanej i bardzo sympatycznej kadry.
28.12.2015

Wypoczynek zimowy w Akademii Supraskiej - 31 styczeń - 06 luty 2016 r.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 9-14 lat na ferie zimowe organizowane w Akademii Supraskiej w terminie 31 stycznia - 06 lutego 2016 r. Głównym celem zimowiska jest zapewnienie dzieciom i młodzieży aktywnego wypoczynku w gronie prawosławnych rówieśników. Będzie on połączony z licznymi atrakcjami, takimi jak gry i zabawy integracyjne, konkursy, kulig, ognisko, całodniowa wycieczka, wyjścia na lodowisko i do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon.
W ramach zimowiska zapewniamy: pełne wyżywienie, zakwaterowanie, opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie NNW, interesujące zajęcia i dodatkowe atrakcje. Koszt uczestnictwa w zimowisku wynosi 450 zł, a ilość miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Dla osób spoza Podlasia istnieje możliwość dofinansowania kosztów podróży.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|