Fundacja Oikonomos
20.11.2013

Relacja z wycieczki w region Puszczy Białowieskiej

W ramach realizowanego projektu pt. "Z kulturą ludową przez pokolenia" dnia 19 października 2013 r. (sobota) z dobrym humorem oraz pozytywnym nastawieniem ruszyliśmy autokarem na wycieczkę w region Puszczy Białowieskiej. Celem podróży było Białoruskie Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży, Zwiedzanie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Zwiedzanie Muzeum Kultury Materialnej "Baćkauszczyna" w Rybołach.
13.11.2013

„Z kulturą ludową przez pokolenia” - warsztaty kulinarne

Fundacja „OIKONOMOS” serdecznie zaprasza dzieci i seniorów – wnuków wraz ze swoimi dziadkami - do udziału w trzecich warsztatach w ramach projektu „Z kulturą ludową przez pokolenia”.
Ostatnie już warsztaty – kulinarne - odbędą się w dniu 23 listopada 2013 r. o godz. 12.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Św. Mikołaja 5 w Białymstoku. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat i seniorów zainteresowanych poznawaniem kultury ludowej. Podczas warsztatów uczestnicy poznają receptury i nauczą się przygotowywać tradycyjne potrawy postne przygotowywane w czasie postu przed Bożym Narodzeniem.
12.11.2013

"Kalendarz w życiu Cerkwi i wspólnoty" - międzynarodowa konferencja Akademii Supraskiej 21-23 listopada 2013 r.

Stosowanie odmiennych systemów kalendarzowych stanowi istotny problem zarówno w stosunkach międzywyznaniowych i w stosunkach państwowo-cerkiewnych, jak też w obrębie samego Prawosławia. Bolesne podziały w obrębie niektórych Cerkwi, w tym status niekanonicznych wspólnot starokalendarzowych, współistnienie różnych kalendarzy, prowadzące do anomalii naruszających jedność i harmonię roku liturgicznego, a także do problemów duszpasterskich; sytuacja Cerkwi mniejszościowych i życie diaspory; dyskusja nad obchodzeniem Wielkanocy (tzw. stała niedziela) i decyzje niektórych wspólnot przyjęcia zachodniej daty obchodu (Finlandia, Szwajcaria, Holandia) – te i inne zagadnienia znajdują się w programie naszej najbliższej konferencji.
12.11.2013

Relacja z polsko-rumuńskiej wymiany młodzieży

W dniach 28.05-05.06.2013 r. grupa młodych ludzi z Polski brała udział w międzynarodowym projekcie polsko-rumuńskiej wymiany młodzieżowej, finansowanej przez Komisję Europejską w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Projekt pt. „Ogród Przyszłości” był przygotowywany wspólnie przez Fundację „Oikonomos” (Białystok, Polska) oraz Stowarzyszenie St. Mina (Constanta, Rumunia). W projekcie uczestniczyli wolontariusze z Polski i Rumunii w wieku 16-25 lat oraz młodzież niepełnosprawna umysłowo z Dziennego Domu Opieki w Constanta (Rumunia).
16.10.2013

„Z kulturą ludową przez pokolenia” - wycieczka do Puszczy Białowieskiej

Kolejny punkt projektu „Z kulturą ludową przez pokolenia” to wycieczka, która odbędzie się w dniu 19 października 2013 r. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat i seniorów zainteresowanych poznawaniem kultury ludowej. Wizyta studyjna w region Puszczy Białowieskiej zaprowadzi nas tam gdzie po dziś dzień zachowały się kultywowane materialne i niematerialne elementy spuścizny kultury ludowej Podlasia.
16.10.2013

Forum Myśli Teologicznej- nowy cykl spotkań

Akademia Supraska ma zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych na kolejny cykl spotkań w ramach Forum Myśli Teologicznej. Tegoroczne spotkania poprowadzi o. dr Henryk Paprocki. Cały cykl wykładów zatytułowany został "Światopogląd Fiodora Dostojewskiego" i zostanie poświęcony życiu i twórczości niewątpliwie jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury rosyjskiej, jak też światowej.
Wszystkie spotkania odbywać się będą w budynkach Akademii Supraskiej- Supraśl, ul. Klasztorna 1.
15.10.2013

Relacja z warsztatów garncarskich

W dniu 15 października 2013 r. w Centrum Kultury Prawosławnej odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu „Z kulturą ludową przez pokolenia”. Tym razem uczestnicy mogli spróbować swoich sił w garncarstwie. Warsztaty prowadził pan Jan Kudrewicz, który z przyjemnością zapoznał wszystkich zainteresowanych z tajnikami pracy garncarza.
10.10.2013

„Z kulturą ludową przez pokolenia” - warsztaty garncarstwa

Fundacja „OIKONOMOS” serdecznie zaprasza dzieci i seniorów – wnuków wraz ze swoimi dziadkami do udziału w projekcie: „Z kulturą ludową przez pokolenia”. Drugie warsztaty – garncarstwa odbędą się w dniu 15 października 2013 r. o godz. 16.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Św. Mikołaja 5 w Białymstoku. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat i seniorów zainteresowanych poznawaniem kultury ludowej. Podczas warsztatów uczestnicy będą ręcznie formować przedmioty z gliny, jak również na kole garncarskim. Nauczą się wykonywania glinianych miseczek, kubków, masek, itp.
09.10.2013

Relacja z warsztatów bibułkarstwa

W dniu 28 września 2013 r. w Centrum Kultury Prawosławnej odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Z kulturą ludową przez pokolenia”. Tematem przewodnim było bibułkarstwo, a podczas warsztatów chcieliśmy pokazać jak w przeszłości bibuła była wykorzystywana do przygotowania różnorodnych ozdób. Warsztaty były prowadzone przez Panią Teresę Szuszko, która ma ogromne doświadczenie i z pasją opowiadała o różnych technikach robienia kwiatów z bibuły. Uczestnikami byli dziadkowie wraz ze swoimi wnukami. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczestników z historią i symboliką ludowych, bibułkowych ozdób i podstawowymi technikami ich wykonywania.
11.09.2013

„Z kulturą ludową przez pokolenia” - warsztaty bibułkarstwa

Fundacja „OIKONOMOS” serdecznie zaprasza dzieci i seniorów – wnuków wraz ze swoimi dziadkami - do udziału w projekcie „Z kulturą ludową przez pokolenia”. Pierwsze warsztaty organizowane w ramach projektu – warsztaty bibułkarstwa - odbędą się w dniu 28 września 2013 r. (sobota) w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Św. Mikołaja 5 w Białymstoku. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat i seniorów zainteresowanych poznawaniem kultury ludowej. Podczas warsztatów ....
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >|