Fundacja Oikonomos
11.06.2014

Półkolonie w Centrum Kultury Prawosławnej '2014

Zostajesz w mieście? Spędź wakacje razem z nami! Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 7-14 lat na półkolonie organizowane w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku w terminie 28 lipca – 8 sierpnia 2014 r. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników. W programie między innymi: gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach (Muzeum Wojska, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Akademia Rock&Roll’a), wyjścia do kina, na kręgle, na basen, wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego, wyjazd do Wioski Indiańskiej i wiele innych atrakcji.
02.06.2014

Letni wypoczynek w Akademii Supraskiej

Fundacja „Oikonomos” serdecznie zaprasza dzieci i młodzież w wieku 9-15 lat na Warsztaty plastyczno – ikonograficzne organizowane w Akademii Supraskiej w terminie 13-26 lipca 2014 r. Głównym celem projektu jest przeprowadzenie dwunastodniowych warsztatów pisania ikon oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży aktywnego wypoczynku w gronie prawosławnych rówieśników. Będzie on połączony z licznymi atrakcjami, takimi jak gry i zabawy integracyjne, konkursy, ognisko, podchody, całodniowa wycieczka, wyjście do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon.
01.06.2014

Paterikon - książeczka 3: "Pieśń Aniołów"

Kolejna książeczka z serii „Paterikon dla Dzieci” - „Pieśń Aniołów” - opowiada o powstaniu modlitwy „Swiatyj Boże”. Modlitwa ta - trisagion (z greckiego triságios – trzykroć święty) – to hymn pochwalny na cześć Trójcy Świętej.Hymn jest bardzo stary. Grecka tradycja opowiada, że za panowania Teodozjusza II (408-450), Konstantynopol nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Podczas gdy mieszkańcy miasta wraz z cesarzem i patriarchą Konstantynopola, Proklosem (434-446), zebrali się na ulicach miasta, aby modlić się o zmiłowanie i o boską pomoc, nagle pewien chłopiec z tłumu został wzniesiony w powietrze...
31.05.2014

Wizyta Małżonki Prezydenta RP w Akademii Supraskiej

27 maja br. mieliśmy przyjemność gościć w Akademii Supraskiej Panią Annę Komorowską, która aktywnie wspiera działania na rzecz rozwoju kultury. W trakcie swojego krótkiego pobytu w Supraślu, Małżonka Prezydenta RP zwiedziła odrestaurowane wnętrza Pałacu Archimandrytów, miejsce będące ważnym elementem na kulturowej mapie Podlasia. Podczas zwiedzania budynków, Małżonce Prezydenta RP towarzyszył kanclerz Akademii, ks. Jarosław Jóźwik i ks. archimandryta dr Andrzej Borkowski. Wizyta w Akademii upłynęła w miłej atmosferze, zapewnionej przez spokój i przepełniony duchowością charakter tego miejsca.
28.04.2014

Koncert gruzińskiego zespołu muzyki i tańca "Sakhioba"

Serdecznie zapraszamy na występy gruzińskiego zespołu muzyki i tańca "Sakhioba", który w dniach 30.04-01.05.2014 będzie przebywał na Podlasiu. Pierwszy koncert odbędzie się 30.04.2014 (środa) w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku. Początek o godz. 17.00. Drugi występ odbędzie się 01.05.2014 (czwartek) w Auli Akademii Supraskiej przy ul. Klasztornej 1 w Supraślu o godz. 17.00. Na oba koncerty wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy!
27.04.2014

"Zmartwychwstanie Chrystusa" - nowa książeczka z serii "Paterikon dla dzieci"

Serdecznie polecamy najnowszą książeczkę, która ukazała się w ramach serii "Paterikon dla dzieci". Opowiada ona o najważniejszym wydarzeniu w historii świata, o największym święcie chrześcijańskim - o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Warto podarować ją dzieciom! Ta książeczka oraz inne z serii są już do nabycia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, niektórych parafiach, a także w fundacji Oikonomos (fundacja@oikonomos.pl) oraz sklepie internetowym www.sklep.cerkiew.pl.
25.04.2014

Simantron, talanton, biło, klepało...

Zanim znany nam wszystkim cerkiewny dzwon zaczął zwoływać wiernych na nabożeństwa w monasterach i świątyniach od wielu wieków wykorzystywano inne sposoby „obwieszczania, wychwalania i nawoływania”. O bogatych tradycjach nawoływania przy użyciu simantronów (różnej wielkości drewnianych lub metalowych deskach, w które uderzano za pomocą niewielkich młotków), o regulowaniu za ich pomocą liturgicznego i społecznego rytmu wspólnot klasztornych opowie pan Marcin Abijski. Prezentacja odbędzie się w ramach VI Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia 27 kwietnia (niedziela) po występach juniorów. Początek godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!
20.04.2014

Forum Myśli Teologicznej: "Meandry dojrzewania" F. Dostojewski

Forum Myśli Teologicznej zaprasza wszystkich chętnych na kolejne spotkanie z o. dr Henrykiem Paprockim, prowadzącym cykl wykładów zatytułowany: „Światopogląd Fiodora Dostojewskiego”. Siódme spotkanie odbędzie się 25 kwietnia (piątek) w Akademii Supraskiej-ul. Klasztorna 1 (wejście od strony katakumb) o godz. 17.00. Temat spotkania: „Meandry dojrzewania” na podstawie: F. Dostojewski "Młokos" ,cz.1. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
16.04.2014

VI Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia „Obwieszcza, wychwala, nawołuje” 26-27 kwietnia 2014

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję niezwykłego Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia, który z biegiem lat stał się imprezą o wysokiej randze kulturalnej i artystycznej, jednocześnie stając się wyjątkową atrakcją turystyczną, jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną, nieposiadającą analogii w całym kraju. Festiwal odbywa się zawsze w tygodniu paschalnym, według kalendarze juliańskiego, po niedzieli Zmartwychwstania. Jest to szczególny czas w tradycji Kościoła prawosławnego, kiedy to „każdy może dzwonić na chwałę Pana”. Uzupełnieniem przeglądu są zajęcia warsztatowe z „cerkiewnego dzwonienia”, oparte na wykładzie, prezentacji i ćwiczeniach, a także koncerty i wystawy plenerowe."
26.03.2014

Wspomóż działalność Fundacji "Oikonomos" - przekaż swój 1 %

Wszystkich, którzy chcą skorzystać z możliwości przekazania nam 1% swojego podatku, serdecznie do tego zachęcamy! W imieniu Fundacji "Oikonomos" prosimy o wsparcie projektów związanych z ochroną prawosławnego dziedzictwa, projektów związanych z budowaniem tolerancji, a wreszcie projektów pomagających rozwijać się prawosławnej społeczności. Aby sprawdzić, na co wydaliśmy środki pozyskane dotychczas z 1% podatku zajrzyj tutaj --->
Wszystkim ofiarodawcom - serdecznie dziękujemy!
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|