Fundacja Oikonomos
28.04.2014

Koncert gruzińskiego zespołu muzyki i tańca "Sakhioba"

Serdecznie zapraszamy na występy gruzińskiego zespołu muzyki i tańca "Sakhioba", który w dniach 30.04-01.05.2014 będzie przebywał na Podlasiu. Pierwszy koncert odbędzie się 30.04.2014 (środa) w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku. Początek o godz. 17.00. Drugi występ odbędzie się 01.05.2014 (czwartek) w Auli Akademii Supraskiej przy ul. Klasztornej 1 w Supraślu o godz. 17.00. Na oba koncerty wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy!
27.04.2014

"Zmartwychwstanie Chrystusa" - nowa książeczka z serii "Paterikon dla dzieci"

Serdecznie polecamy najnowszą książeczkę, która ukazała się w ramach serii "Paterikon dla dzieci". Opowiada ona o najważniejszym wydarzeniu w historii świata, o największym święcie chrześcijańskim - o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Warto podarować ją dzieciom! Ta książeczka oraz inne z serii są już do nabycia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, niektórych parafiach, a także w fundacji Oikonomos (fundacja@oikonomos.pl) oraz sklepie internetowym www.sklep.cerkiew.pl.
25.04.2014

Simantron, talanton, biło, klepało...

Zanim znany nam wszystkim cerkiewny dzwon zaczął zwoływać wiernych na nabożeństwa w monasterach i świątyniach od wielu wieków wykorzystywano inne sposoby „obwieszczania, wychwalania i nawoływania”. O bogatych tradycjach nawoływania przy użyciu simantronów (różnej wielkości drewnianych lub metalowych deskach, w które uderzano za pomocą niewielkich młotków), o regulowaniu za ich pomocą liturgicznego i społecznego rytmu wspólnot klasztornych opowie pan Marcin Abijski. Prezentacja odbędzie się w ramach VI Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia 27 kwietnia (niedziela) po występach juniorów. Początek godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!
20.04.2014

Forum Myśli Teologicznej: "Meandry dojrzewania" F. Dostojewski

Forum Myśli Teologicznej zaprasza wszystkich chętnych na kolejne spotkanie z o. dr Henrykiem Paprockim, prowadzącym cykl wykładów zatytułowany: „Światopogląd Fiodora Dostojewskiego”. Siódme spotkanie odbędzie się 25 kwietnia (piątek) w Akademii Supraskiej-ul. Klasztorna 1 (wejście od strony katakumb) o godz. 17.00. Temat spotkania: „Meandry dojrzewania” na podstawie: F. Dostojewski "Młokos" ,cz.1. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
16.04.2014

VI Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia „Obwieszcza, wychwala, nawołuje” 26-27 kwietnia 2014

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję niezwykłego Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia, który z biegiem lat stał się imprezą o wysokiej randze kulturalnej i artystycznej, jednocześnie stając się wyjątkową atrakcją turystyczną, jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną, nieposiadającą analogii w całym kraju. Festiwal odbywa się zawsze w tygodniu paschalnym, według kalendarze juliańskiego, po niedzieli Zmartwychwstania. Jest to szczególny czas w tradycji Kościoła prawosławnego, kiedy to „każdy może dzwonić na chwałę Pana”. Uzupełnieniem przeglądu są zajęcia warsztatowe z „cerkiewnego dzwonienia”, oparte na wykładzie, prezentacji i ćwiczeniach, a także koncerty i wystawy plenerowe."
26.03.2014

Wspomóż działalność Fundacji "Oikonomos" - przekaż swój 1 %

Wszystkich, którzy chcą skorzystać z możliwości przekazania nam 1% swojego podatku, serdecznie do tego zachęcamy! W imieniu Fundacji "Oikonomos" prosimy o wsparcie projektów związanych z ochroną prawosławnego dziedzictwa, projektów związanych z budowaniem tolerancji, a wreszcie projektów pomagających rozwijać się prawosławnej społeczności. Aby sprawdzić, na co wydaliśmy środki pozyskane dotychczas z 1% podatku zajrzyj tutaj --->
Wszystkim ofiarodawcom - serdecznie dziękujemy!
19.03.2014

"Obwieszcza, wychwala, nawołuje - VI Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia

W dniach 25-27 kwietnia 2014 roku w Supraślu odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia.
W roku 2014 zmieniona została formuła dotychczasowego festiwalu cerkiewnego dzwonienia. Konkurs został podzielony na dwie edycje: krajową i międzynarodową.
18.03.2014

Paterikon - książeczka 2: "Mnisi i winogrona"

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy szczegółowo kolejną książeczkę z serii Paterikon dla Dzieci. Książeczka o tytule „Mnisi i winogrona” opowiada piękną historyjkę o tym, jak pewien wieśniak podarował mnichowi kosz słodkich winogron. Mnich jednak nie zjadł sam tych winogron... Co się z nimi, stało dowiecie się z książeczki. Możemy jednak zapewnić, że jest to piękna historyjka o bezinteresowności, o miłości do drugiego człowieka, o wdzięczności za pracę i trud każdego z naszych braci...

Przy okazji przedstawiania drugiej książeczki z serii postanowiliśmy napisać skąd wziął się jej tytuł. Paterikon (πατερικόν) lub pateryk (od greckiego pater – ojciec) jest .... ==>
13.03.2014

Kolejne spotkanie Forum Myśli Teologicznej -21.03.2014r

Forum Myśli Teologicznej zaprasza wszystkich chętnych na kolejne spotkanie z o. dr Henrykiem Paprockim, prowadzącym cykl wykładów zatytułowany: „Światopogląd Fiodora Dostojewskiego”


26.02.2014

Uroczyste poświęcenie i otwarcie części programowej Akademii Supraskiej

24 lutego 2014 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie i otwarcie nowowyrenonotwanych budynków Akademii Supraskiej. Uroczystość zaszczycił swoja obecnością Prezes Rady Ministrów Premier Donald Tusk.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|