Fundacja Oikonomos
22.06.2016

Rusza rekrutacja do projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy"

Z przyjemnością informujemy, że rusza rekrutacja do projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy". Jak już informowaliśmy 1 czerwca rozpoczęliśmy realizację projektu, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wolontariat dla Dziedzictwa 2016”. Jednym z elementów tego projektu jest obóz dla młodzieży, w programie którego przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych siedmiu zabytkowych prawosławnych cerkwi Podlasia. Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla (przejażdżki rowerowe lub konne, plażowanie, spacery po puszczy, ognisko itp.).
Obóz będzie trwał w dniach 15-24 sierpnia 2016 r. Czemu by nie spędzić 10 sierpniowych dni właśnie z nami? :-)
14.06.2016

Kolonie adaptacyjne dla dzieci w Akademii Supraskiej 26 czerwca - 2 lipca 2016 r.

Fundacja "Oikonomos" i Akademia Supraska rozpoczynają wakacje koloniami adaptacyjnymi dla naszych najmłodszych. Startujemy już 26 czerwca!
Pierwsze kolonie czy pierwszy obóz to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców :-) Z myślą o tych, którzy chcieliby wysłać swoją pociechę gdzieś niedaleko i najlepiej nie na zbyt długo zorganizowaliśmy kolonie adaptacyjne w Akademii Supraskiej. Dzięki niedużej odległości od Białegostoku rodzice mogą częściej niż na zwykłych koloniach odwiedzać dziecko, by upewnić się czy wszystko u niego w porządku. Kolonie będą trwały jeden tydzień, czyli krócej niż zwykły turnus, po to, aby dla mniejszych dzieci nie było to zbyt trudne doświadczenie. W koloniach weźmie udział mniejsza liczba dzieci niż zazwyczaj, aby opiekunowie mogli odpowiednio zaopiekować się swoimi podopiecznymi.
24.05.2016

Letnie inicjatywy Fundacji "Oikonomos" - zapowiedź

Zbliża się lato, a wraz z nim szereg ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży, które przygotowuje Fundacja "Oikonomos" i Akademia Supraska. Nowością będą kolonie adaptacyjne w Akademii Supraskiej dla najmłodszych uczestników. Odbędą się one na samym początku wakacji - od 26 czerwca do 2 lipca. Są przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat, które jeszcze nigdy nie wyjeżdżały na zorganizowany wypoczynek z noclegami poza domem. Kolejną propozycją są półkolonie w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Są one skierowane do dzieci pozostających podczas wakacji w mieście. Ich termin to 18-29 lipca. Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie czas warsztatów plastyczno-ikonograficznych w Akademii Supraskiej, dla dzieci i młodzieży przejawiacej zainteresowanie sztuką, ikoną. Ostatnią inicjatywą będzie obóz młodzieżowy "Lato z wielokulturowym dziedzictwem". Odbędzie się on w drugiej połowie sierpnia. Więcej szczegółów już wkrótce na naszych stronach internetowych www.oikonomos.pl oraz www.akademiasupraska.pl
23.05.2016

Obóz dla młodzieży "Lato z wielokulturowym dziedzictwem"

Z przyjemnością informujemy, że podczas tegorocznych wakacji będziemy realizować projekt pt. „Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy”, dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wolontariat dla Dziedzictwa 2016”.

Planowany przez nas obóz odbędzie się w II połowie sierpnia w Akademii Supraskiej. W programie obozu przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych siedmiu zabytkowych prawosławnych cerkwi Podlasia. Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla.
20.04.2016

Program on-line do wypełniania deklaracji podatkowych PIT za 2015 rok

Miło nam poinformować Państwa, że na naszej stronie internetowej udostępniamy wszystkim bezpłatną, pełną wersję programu e-pity online do rozliczeń PIT za 2015 rok. Zapraszamy do wejścia na stronę poprzez kliknięcie linku i wypełnienia swojej deklaracji podatkowej. Mamy nadzieję, że to narzędzie uprości podatnikom i sympatykom naszej Fundacji świadomą deklarację przekazania 1%. Możecie z niego korzystać już od pierwszych dni rozliczeń rocznych.
31.03.2016

Zgłoszenia na VII Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia

Fundacja OIKONOMOS, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Prawosławny Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu zapraszają do nadysłania zgłoszeń na VII Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia. Doroczny festiwal „Obwieszcza, Wychwala, Nawołuje" odbywać się będzie, jak zawsze, w prawosławnym tygodniu paschalnym, kiedy to zgodnie z dawnym obyczajem każdy mógł „dzwonić na chwałę Pana”.
W roku 2016 zmieniona została formuła dotychczasowego festiwalu cerkiewnego dzwonienia. Konkurs został podzielony na 3 kategorie:
MASTER (najwyższy poziom, zawodowy), OPEN (wszyscy chętni do sprawdzenia swoich umiejętności), MŁODZIEŻOWA (dzieci i młodzież do lat 16).
13.01.2016

Półkolonie zimowe w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku - 01 - 05 luty 2016 r.

Fundacja „Oikonomos” oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej serdecznie zapraszają w drugim tygodniu ferii na zajęcia zorganizowane do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat i odbywać się będą codziennie w terminie 01-05 lutego 2016 r. w godzinach 8:00-16:00. A w programie między innymi: liczne gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach i galeriach, wyjścia do kina, na kręgle, zajęcia plastyczne oraz wiele innych atrakcji. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników!
Koszt uczestnictwa: 180 zł. Kwota ta obejmuje wyżywienie (obiad, napoje), wszelkie wyjścia, materiały programowe oraz opiekę wykwalifikowanej i bardzo sympatycznej kadry.
28.12.2015

Wypoczynek zimowy w Akademii Supraskiej - 31 styczeń - 06 luty 2016 r.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 9-14 lat na ferie zimowe organizowane w Akademii Supraskiej w terminie 31 stycznia - 06 lutego 2016 r. Głównym celem zimowiska jest zapewnienie dzieciom i młodzieży aktywnego wypoczynku w gronie prawosławnych rówieśników. Będzie on połączony z licznymi atrakcjami, takimi jak gry i zabawy integracyjne, konkursy, kulig, ognisko, całodniowa wycieczka, wyjścia na lodowisko i do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon.
W ramach zimowiska zapewniamy: pełne wyżywienie, zakwaterowanie, opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie NNW, interesujące zajęcia i dodatkowe atrakcje. Koszt uczestnictwa w zimowisku wynosi 450 zł, a ilość miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Dla osób spoza Podlasia istnieje możliwość dofinansowania kosztów podróży.
08.09.2015

„Cerkiew w drodze” - międzynarodowa konferencja Akademii Supraskiej 17-19 września 2015 r.

Myślą przewodnią tegorocznej konferencji Akademii Supraskiej jest „Cerkiew w drodze”. Wybierając ten temat pragniemy zaprezentować kulturę drogi oraz sposób adaptacji społeczeństwa, zmuszonego do przemieszczania się i jednocześnie zachowującego swoje dziedzictwo oraz zwyczaje. Migracja narodów, przesiedlanie się dużej liczby osób, kultywujących tę samą tradycję, osadzanie się na nowym terenie, przystosowywanie się do nowych warunków oraz wpływ na ziemie, które zostały przez nich zaludnione – wszystko to leży u podstaw nowych, interesujących zjawisk, obserwowanych również w dniu dzisiejszym.
Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na problem ruchów migracyjnych w łonie Cerkwi prawosławnej, które bardzo często były wywoływane wydarzeniami zewnętrznymi, takimi jak wojna, rewolucja czy prześladowania. Całe miejscowości, parafie, województwa i kraje musiały przysposobić się do nowych warunków. W tym samym czasie wiele tysięcy osób opuszczało swoje domy i wędrowało ku nieznanemu, porzucając swój dobytek. Intrygująca może być zarówno analiza zagadnienia asymilacji, jak również jej braku w nowym miejscu zamieszkania; rozważenie zderzenia dwóch trendów, zetknięcia się myśli osiedleńców z kulturą autochtonów oraz wiecznego oczekiwania na powrót do domu - do miejsca, skąd rozpoczęła się wędrówka.
25.08.2015

Zmarł prof. Andrzej Łapko

Ze smutkiem informujemy o śmierci prof. Andrzeja Łapko, fundatora Fundacji Oikonomos, członka Konwentu Akademii Supraskiej, byłego przewodniczącego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego, profesora Politechniki Białostockiej. Miał 65 lat.

Prof. Łapko był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność dla dobra Cerkwi, między innymi orderami św. Marii Magdaleny i świętych Cyryla i Metodego. Miał 65 lat.

Nabożeństwo żałobne (panichida) odbędzie się w środę (26 sierpnia) o godz. 17.00 w cerkwi Hagia Sophia przy ul. Trawiastej w Białymstoku. Pogrzeb następnego dnia, w czwartek (27 sierpnia) o godz. 9.00.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|