Fundacja Oikonomos
02.10.2020

Nowy projekt Fundacji "Śladami ojca Aleksego"

Miło nam poinformować, że od kilku miesięcy trwają już prace przy realizacji nowego projektu Fundacji „Oikonomos”, zatytułowanego "Śladami ojca Aleksego". W grudniu 2020 roku minie pięćdziesiąt lat od śmierci wieloletniego proboszcza parafii prawosławnej w Supraślu, która wówczas była filią parafii wasilkowskiej, o. Aleksego Mularczyka. Duchowny niósł tu posługę od 1927 roku, a pełnił ją aż do śmierci 10 grudnia 1970 roku. Jego odważna i nieugięta postawa w obronie cerkwi w Supraślu jest warta przypomnienia. To dzięki jego trudom władze komunistyczne nie zdołały zamknąć świątyni, a dziedzictwo kulturowe związane z ponad 500-letnim klasztorem zostało zachowane do dziś. /Czytaj dalej --->>> /
26.09.2020

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: "Ostatnia droga" w Akademii Supraskiej

19 września 2020 r. Fundacja "Oikonomos" oraz Akademia Supraska organizowały wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 pod nazwą "Ostatnia droga". Celem spotkania było spojrzenie na śmierć oraz związane z nią obrzędy jako czas przejścia z życia doczesnego do wieczności, oswojenie ostatniej drogi, w którą każde z nas kiedyś się wybierze, wspomnienie tych, których już nawet krzyże nagrobne nikną w ziemi.
W programie wydarzenia odbył się wykład dr hab. Ireny Matus, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, kierownika Zakładu Antropologii Kulturowej, która przedstawiła obrzędowość pogrzebu z perspektywy kultury pogranicza; pieśni pogrzebowe w wykonaniu amatorskiego młodzieżowego zespołu ludowego "Zatopieni w historii" z Topilca oraz prezentacja zdjęć zabytkowych krzyży nagrobnych z Łap, Kożan, Topilca i Suraża, zebranych przez uczestników obozu dla wolontariuszy. Wydarzenie organizowane w ramach projektu “Lato z wielokulturowym dziedzictwem - V edycja", realizowanego przez Fundację "Oikonomos". Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa 2020.
20.09.2020

Płyta z akatystem do św. męcz.mł. Gabriela

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, została wydana płyta ze śpiewanym akatystem do św. męcz.mł. Gabriela. Okazją do tego jest przypadająca w tym roku 300-tna rocznica odnalezienia relikwii świętego patrona dzieci i młodzieży. Nagrania dokonano w monasterze Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Zwierkach. Nabożeństwo celebruje abp Jakub oraz protodiakon Wiaczesław Perek, śpiewa Chór "Fili" Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Kolportaż płyt planowany jest podczas nabożeństw sprawowanych z okazji XXVIII rocznicy przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku 21-22 września 2020 r. Partnerem Projektu jest Miasto Białystok.
20.08.2020

"Podlaskie legendy 4 kultur" Jakuba Sobczaka

Z prawdziwą przyjemnością przedstawiamy Państwu piękną, wyjątkową książkę, wydaną przez Fundację "Oikonomos", autorstwa młodego i bardzo zdolnego absolwenta Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK - Jakuba Sobczaka. Z Jakubem współpracujemy już od wielu lat, m.in. podczas organizacji warsztatów ikonograficznych. Jego książka "Podlaskie legendy 4 kultur" to nie tylko zbiór tekstów podań społeczności zamieszkujących nasz region, ale także dzieło sztuki inspirowane kulturą narodów i religii od wieków kształtujących historię i kulturę Podlasia: rusińskiej, żydowskiej, polskiej i tatarskiej. Ilustracje nawiązują m.in. do ludowej wycinanki, z którą autor miał kontakt jako dziecko, gdy z prababcią wycinał papierowe serwety. Taka też wycinanka znajduje się na okładce książki. Przedstawia ona wizerunek Adama i Ewy przy Drzewie Życia - historię wspólną dla wszystkich 4 kultur, których legendy znalazły się z tej pięknej książce.
12.08.2020

Prace przy przyłączeniu Akademii Supraskiej do sieci gazowej

Ogromnie Wam dziękujemy za wsparcie naszej akcji przyłączenia Akademii Supraskiej do sieci gazowej. Dzięki Wam uzbieraliśmy już środki na opłacenie 22 metrów przyłącza gazowego do budynków Domu Pielgrzyma! Rozpoczęliśmy już prace związane z tą inwestycją - położeniem rury gazowej nad zewnątrz i przyłączeniem jej do pieca w kotłowni Domu Pielgrzyma (w tym dostosowaniem planików do nowego źródła ogrzewania). Za każdą, nawet bardzo niewielką wpłatę, dziękujemy Wam z całego serca ❤️ ! Przy okazji bardzo wprosimy o dalsze wsparcie 🙏 😇 Każde 10 czy 20 zł przybliża nas do celu... 🎯
---> obejrzyj zdjęcia --->
03.08.2020

Rozpoczynamy realizację projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - V edycja"

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy realizację piątej już edycji naszego projektu pt. "Lato z wielokulturowym dziedzictwem", dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wspólnie dla dziedzictwa”. Jednym z głównych działań projektu jest organizacja obozu młodzieżowego dla wolontariuszy. W tym roku obóz odbędzie się w dniach 25 sierpnia - 3 września w Akademii Supraskiej.
(…) W tym roku w związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju postanowiliśmy, że podczas obozu będą prowadzone jedynie prace zewnętrzne, na świeżym powietrzu. Z wolontariuszami odwiedzimy więc 4 obiekty - użytkowane do tej pory cmentarze prawosławne w Kożanach i Topilcu oraz stary (nieużytkowany już) cmentarz prawosławno-ewangelicki w Łapach-Osse, a także pozostałości po cmentarzu prawosławnym w Surażu - obecnie zarośnięty, zaniedbany teren z kilkoma zaledwie pozostałymi nagrobkami. --->
06.07.2020

"Świętość dzieci w kulturze duchowej prawosławia" - zaproszenie do nadsyłania artykułów

Kolejny tom Latopisów wychodzi w dwusetną rocznicę kanonizacji św. Młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego, prawosławnego patrona dzieci i młodzieży w Polsce. Rada Naukowa i Kolegium Redakcyjne zapraszają do nadsyłania artykułów związanych z miejscem i rolą dzieci i młodzieży w kulturze wschodniego chrześcijaństwa. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne w tym roku nie odbędzie się zwyczajowa konferencja, natomiast, o ile warunki pozwolą, po ukazaniu się tomu zostanie zorganizowana jego prezentacja. Po recenzjach monografia ukaże się w Wydawnictwie Naukowym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W zamyśle Rady i Kolegium monografia ma przedstawić teologiczne, liturgiczne, historyczne, artystyczne i społeczne aspekty obecności dzieci i młodzieży w życiu Cerkwi. /czytaj więcej --->/
15.05.2020

Nie zdejmujemy nogi z gazu.... żeby w Akademii Supraskiej było cieplej!

Jak wiecie po ponad dwóch latach starań udało nam się uzyskać "Warunki przyłączenia do sieci gazowej”. Było to dla nas ogromnie ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, które przy znaczącej kubaturze pomieszczeń Akademii Supraskiej są horrendalne. Obecnie ogrzewamy budynki Akademii olejem opałowym, co jest bardzo kosztowne, jednak technicznie do tej pory nie było innej możliwości. Inwestycja w przyłącze gazowe wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, ale daje nadzieję na zapewnienie płynności finansowej naszej placówki, więc nie mieliśmy wyjścia, tylko ją rozpocząć.
15.03.2020

Fundacja "Oikonomos" na antenie Radia Orthodoxia

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wywiadu, którego przedstawiciele naszej Fundacji - Magdalena Żdanuk i Łukasz Nazarko - udzielili Radiu Orthodoxia. Mówiliśmy o naszej dotychczasowej, już kilkunastoletniej, działalności oraz o planach na najbliższe miesiące. Fundacja Oikonomos co roku organizuje warsztaty, obozy, spektakle teatralne oraz inne inicjatywy skierowane do prawosławnej społeczności. Wiele z tych przedsięwzięć może się odbyć dzięki darczyńcom, którzy co roku przekazują 1% swojego podatku na rzecz działalności fundacji.
Wywiadu można posłuchać na strone interentowej Radia Orthodoxia www.orthodoxia.pl bezpośrednio tutaj lub pobrać wywiad na swój komputer tutaj --->
05.03.2020

Pomoc w wypełnianiu PIT-ów - dyżury księgowej

W tym roku ponownie zapraszamy na dyżury księgowej, która pomoże przy rozliczeniu podatków za 2019 rok. Będą się one odbywały już od 10 marca w budynku Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Świętego Mikołaja 5 w Białymstoku we wtorki i w czwartki w godz. 17:00 - 18:00.
Prosimy przynieść ze sobą wszystkie deklaracje np. PIT-11 od pracodawców za rok 2019, dokumenty potwierdzające prawo do ulg (np. dowody wpłaty darowizny), a także PIT złożony w poprzednim roku - to pozwoli na wysłanie wypełnionej deklaracji przez Internet bez konieczności chodzenia do Urzędu Skarbowego.
Pamiętajcie - nasz KRS to 0000 179 149.
Wszystkim ofiarodawcom - serdecznie dziękujemy!
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|