Fundacja Oikonomos
22.07.2015

Latopisy Akademii Supraskiej- tom 5

Informujemy, iż ukazał się kolejny tom Latopisów Akademii Supraskiej. Tym razem tematyka dotyczy Synodów Cerkwi Prawosławnej w I Rzeczypospolitej, które były tematem ostatniej konferencji międzynarodowej Akademii Supraskiej (18-20 wrzesień 2014 r.). W roku, kiedy upływa 500 lat od prawosławnego synodu w Winie (1514) i zbliża się 600-lecie synodu nowogródzkiego ( listopad 2015), Akademia Supraska poddała naukowej refleksji znaczenie życia synodalnego w Cerkwi Prawosławnej w granicach państwa polsko-litewskiego od czasów najdawniejszych do 1685 roku. Autorzy zwracają uwagę na dokumenty związane z życiem synodalnym Cerkwi w I Rzeczypospolitej, jej powiązania z Patriarchatem Konstantynopola, z polityką państwową, z sytuacją międzynarodową, z układami wewnętrznymi, a także na analogiczne problemy w Cerkwi serbskiej i moskiewskiej.
02.06.2015

Warsztaty plastyczno-ikonograficzne w Akademii Supraskiej

Fundacja „Oikonomos” serdecznie zaprasza dzieci i młodzież w wieku 9-15 lat na warsztaty plastyczno – ikonograficzne organizowane w Akademii Supraskiej w terminie 26 lipca – 08 sierpnia 2015 r. Głównym celem projektu jest przeprowadzenie dwunastodniowych warsztatów pisania ikon oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży aktywnego wypoczynku w gronie prawosławnych rówieśników. Będzie on połączony z licznymi atrakcjami, takimi jak gry i zabawy integracyjne, konkursy, ognisko, podchody, całodniowa wycieczka, wyjście do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon.
18.05.2015

Półkolonie dla dzieci i młodzieży - zapowiedź

W tym roku tradycyjnie planujemy zorganizowanie letnich półkolonii dla dzieci i młodszej młodzieży w Centrum Kultury Prawosławnej. Tegoroczny termin to 3 - 14 sierpnia 2015 r. Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat. Koszt półkolonii to 400 zł. W cenę wliczone są obiad i napoje, wykwalifikowana opieka, wszelkie wyjścia i wyjazdy, ubezpieczenie NNW. Jak co roku czas spędzony na półkoloniach będzie pożyteczny dzięki zajęciom w muzeach i galeriach, ale nie zabraknie też wakacyjnego luzu - kina, zajęć sportowych, zabaw integracyjnych itp. Szczegółowy program zostanie potwierdzony już wkrótce.
24.03.2015

Forum Myśli Teologicznej: "Cerkiew pod rządami Karola Wielkiego"

Serdecznie zapraszamy do Akademii Supraskiej na kolejne spotkanie w ramach Forum Myśli Teologicznej. Tym razem spotkanie poprowadzi o. arch. dr hab. Warsonofiusz (Doroszkiewicz). Temat spotkania: "Cerkiew pod rządami Karola Wielkiego". Spotkanie odbędzie się w piątek, 27 marca 2015 r. o godzinie 19.00 w auli Akademia Supraskiej. Wstęp wolny.
18.03.2015

1 % .......???

Znowu zbliża się pora podjęcia tej trudnej decyzji, wręcz dylematu - komu w tym roku przekazać nasz 1% podatku? Jeśli jeszcze nie wiesz, jeśli się wahasz, prosimy, byś rozważył naszą prośbę.... W imieniu naszej Fundacji prosimy o wsparcie dla projektów związanych z ochroną prawosławnego dziedzictwa, projektów związanych z budowaniem tolerancji, a wreszcie projektów pomagających rozwijać się prawosławnej społeczności. Nasze intencje są wciąż takie same - chcemy działać na rzecz Prawosławia; zaś nasze działania są przejrzyste - upubliczniamy listę inicjatyw sfinansowanych z 1%, który nam do tej przekazaliście [lista poniżej]. Wszystkim ofiarodawcom - serdecznie dziękujemy! Kto, jak nie Wy, wesprze prawosławnych?
10.03.2015

Relacja z konferencji "Święci Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej. 500 - lecie śmierci św. Antoniego Supraskiego"

17 lutego to w tym roku szczególna data dla monasteru w Supraślu. Właśnie tego dnia obchodzona jest pamięć męczeńskiej śmierci św. Antoniego Supraskiego. W tym roku, okrągła - 500. rocznica śmierci świętego stała się również przyczynkiem do konferencji naukowej „Święci Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej. 500 - lecie śmierci św. Antoniego Supraskiego” organizowanej przez Akademię Supraską, Katedrę Teologii Prawosławnej UwB oraz Bractwo św. św. Cyryla i Metodego. Konferencję rozpoczęto uroczystą liturgią, której przewodniczył JE arcybiskup białostocki i gdański Jakub i JE biskup supraski Grzegorz w asyście dwunastu kapłanów i diakonów. Żywot i znaczenie świętego przybliżył w homilii archimandryta Andrzej (Borkowski).
02.03.2015

Nowe studio nagrań Radia Orthodoxia z 1% Waszego podatku

15 lutego br. odbyło się poświęcenie nowego studia nagrań Radia Orthodoxia - rozgłośni radiowej Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Dzięki temu w radiu można pracować równolegle już w dwóch studiach. Pomieszczenie, które zostało zaadaptowane na studio nagrań, zostało wyremontowane i wyposażone dzięki odpisom 1% podatku na rzecz Fundacji Oikonomos. Dzięki nowemu studiu nagrań radio będzie mogło w stanie zarchiwizować i przekazać dorobek i kulturę naszego regionu następnym pokoleniom. Radia Orthodoxia można słuchać w godzinach 16-20 w Białymstoku i okolicach na częstotliwości 102,7 fm, za pośrednictwem strony www.orthodoxia.pl klikając w zakładkę "Słuchaj nas przez Internet" oraz poprzez aplikację mobilną dostępną na urządzenia z systemem operacyjnym Android.
27.02.2015

Forum Myśli Teologicznej: "Uczestnictwo w Chrystusie- spowiedź i Eucharystia"

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Forum Myśli Teologicznej. Tym razem spotkanie poprowadzi o. Marek Ławreszuk. Temat spotkania to "Uczestnictwo w Chrystusie- spowiedź i Eucharystia". Wykład odbędzie się w piątek, 27 lutego 2015 r. o godzinie 18.30 w auli Akademii Supraskiej przy ul. Klasztornej 1. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
24.02.2015

Relacja z zimowiska w Akademii Supraskiej 2015

W drugim tygodniu ferii Fundacja „Oikonomos” zorganizowała zimowy wypoczynek dzieciom w wieku od 7 do 14 roku życia w malowniczej miejscowości Supraśl tuż nieopodal Białegostoku. Każdy dzień na zimowisku był przepełniony wieloma atrakcjami. Dzieci miały okazję spróbowania swoich sił w tworzeniu własnoręcznych magnesów. Oprócz tego podziwiały piękno supraskiej okolicy z okiem bajkowej ciuchci. Uśmiech na twarzach dzieci i duże zainteresowanie wzbudziło przedstawienie teatralne na temat Bożego Narodzenia. Wśród żeńskiej części obozu dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z fotografii, gdzie można było poznać profesjonalny sprzęt fotograficzny, a także samodzielnie zrobić sesje zdjęciowe swoim kolegom, wśród chłopców jednak największą atrakcją cieszyło się strzelanie z łuku.
16.02.2015

500 – lecie śmierci św. Antoniego Supraskiego - konferencja naukowa w Akademii Supraskiej

Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, Akademia Supraska oraz Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego serdecznie zapraszają na konferencję naukową pt. "Święci Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej. 500–lecie śmierci św. Antoniego Supraskiego". Konferencja odbędzie się 17 lutego 2015 r. w Akademii Supraskiej (Supraśl ul. Klasztorna 1), poprzedzi ją uroczysta Boska Liturgia w cerkwi monasterskiej – godz. 8.00. Program konferencji --->
|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|