Fundacja Oikonomos
2019.06. 25

Zaproszenie na obóz w ramach projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - IV edycja"


Z wielką przyjemnością informujemy, że ruszają zapisy na obóz organizowany przez Fundację "Oikonomos" w ramach projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - IV edycja".

O projekcie:
Jak już informowaliśmy wcześnie także w tym roku realizujemy projekt pt. "Lato z wielokulturowym dziedzictwem", dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wspólnie dla Dziedzictwa”. Jest to już jego czwarta edycja; wcześniejsze trzy odbywały się w latach 2016-2018 roku, kiedy to zinwentaryzowaliśmy i zdigitalizowaliśmy m.in. wyposażenie zabytkowych cerkwi w Supraślu, Topilcu, Choroszczy, Fastach, Topolanach, Królowym Moście, Wasilkowie, Folwarkach Tylwickich i Gródku.

O obozie:
Jednym z najważniejszych elementów tego projektu jest obóz dla wolontariuszy. W jego programie planujemy zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych trzech zabytkowych cerkwi znajdujących się w gminie Michałowo (powiat białostocki, województwo podlaskie).
Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla (przejażdżki rowerowe lub konne, plażowanie, spacery po puszczy, ognisko itp.). Możecie odejrzeć co robili nasi wolontariusze w poprzednich latach tutaj.

Gdzie:

Na miejsce realizacji projektu wybraliśmy Supraśl, ponieważ dysponujemy tu bazą edukacyjno-szkoleniową w Akademii Supraskiej (m.in. salami, w których będziemy przeprowadzać zajęcia warsztatowe). Jednocześnie Supraśl jest niewielkim urokliwym miasteczkiem uzdrowiskowym położonym na styku kultur wschodu i zachodu, o bogatej historii i wspaniałym mikroklimacie. Jest to też doskonała lokalizacja ze względu na niewielką odległość do wybranych przez nas zabytkowych obiektów ujętych w projekcie, będzie więc naturalną bazą wypadową dla wolontariuszy uczestniczących w obozie. Warto też wspomnieć, że miasteczko zostało wybrane do prestiżowego Kanonu Miejsc Historycznych projektu realizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Zajęcia terenowe odbędą się zaś w tym roku w następujących obiektach w gminie Michałowo:
1. w cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja w Michałowie, wpisanej do Rejestru Zabytków pod nr rej.: A-422 z dn. 24.11.1992.
2. w cerkwi prawosławnej pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Woli, wpisanej do Rejestru Zabytków pod nr rej.: A-290 z dn. 14.06.1989,
3. w cerkwi cmentarnej pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowej Woli, wpisanej do Rejestru Zabytków pod nr rej.: A-423 z dn. 18.02.1977.

Kiedy:
Tegoroczny obóz będzie trwał w dniach 25 sierpnia - 3 września 2019 r.

Kto może wziąć udział:
Do uczestnictwa w projekcie zapraszamy osoby w wieku od 16 lat, czyli starszą młodzież licealną, studentów, młodzież pracującą. Szukamy osób zainteresowanych historią, zabytkami, ale nie tylko - czekamy też na osoby lubiące aktywnie spędzać wakacje i otwarte na nowe możliwości (kto wie, może też wśród was rozbudzi się zamiłowanie do zabytków?).

Ile to kosztuje:
Obóz nie kosztuje absolutnie nic, jedynym kosztem ponoszonym przez uczestnika jest koszt dojazdu na miejsce obozu oraz powrotu, a także własne wydatki. Uczestnikom obozu zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, zajęcia warsztatowe, niezbędne materiały, bilety wstępu, transport lokalny, ubezpieczenie NNW, opiekuna dla osób niepełnoletnich. Jest to możliwe dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz środkom, które Fundacja pozyskuje z wpłat 1% podatku przekazywanego przez osoby popierające nasze działania.

Co należy zrobić:

Po pierwsze, pobrać stąd i wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Zawiera on m.in. prośbę o uzasadnienie swojej chęci uczestnictwa w obozie. Następnie wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy odesłać na adres fundacja@oikonomos.pl . Niestety, ilość miejsc jest ograniczona do 14 uczestników, więc radzimy nie zwlekać z decyzją. Chcemy podkreślić, że działania naszej organizacji kierujemy do młodzieży niezależnie od jej miejsca zamieszkania, pochodzenia, przynależności religijnej.


Zapraszamy serdecznie, spędź wakacje razem z nami!