Fundacja Oikonomos
2022.05. 13

Podsumowanie marcowo-kwietniowej pomocy Akademii Supraskiej i Fundacji „Oikonomos” uchodźcom z Ukrainy


11 marca - 30 kwietnia – to ponad 50 dni naszej pomocy uchodźcom z Ukrainy. To łącznie 3.069 noclegów, a razem z nimi 3.069 śniadań, obiadów i kolacji… To 107 osób, które znalazły schronienie w Akademii Supraskiej, niektóre na 2 dni, niektóre na 50. Najmłodszy uciekinier miał 3 miesiące, a najstarszą osobą, która u nas przebywa jest 67-letnia pani Lidia. Dzięki przystosowaniu pomieszczeń Akademii do potrzeb osób niepełnosprawnych (szczególnie chodzi o odpowiednie wyposażenie łazienek, windy, brak progów, podjazd do budynku) mogliśmy przyjąć do nas m.in. nastolatka na wózku wraz z jego bratem bliźniakiem i mamą, a następnie dzięki pomocy ludzi dobrej woli zapewnić mu opiekę neurologa, opłacić rehabilitację i zorganizować hipoterapię.

Nie ograniczamy się jednak do oferowania noclegów i żywienia - staramy się pomóc naszym gościom z Ukrainy w usamodzielnieniu się. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu kanclerza Akademii, o. Jarosława, części rodzin udało się znaleźć niezależne mieszkania, a 10 osobom pracę (co bardzo istotne – legalną!), np. w drukarni, szkole, restauracji. Jesteśmy dumni z tego, że jedną osobę mogliśmy zatrudnić na umowę o pracę w naszej Akademii. Mieszkającym u nas osobom organizujemy naukę języka polskiego, spotkania z doradcami zawodowymi z Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy, psychologiem i terapeutą (razem z przesympatycznym psem-pomocnikiem do dogoterapii), pomagamy tworzyć CV, zapisać dzieci do szkoły, zapewnić stosowne do zmieniającej się pogody ubrania, a jeśli trzeba (a czasem trzeba było…) – znaleźć lekarza. Dzięki dofinansowaniu z zewnątrz udało nam się przystosować jedno z pomieszczeń na w pełni wyposażoną kuchnię, z której mogą swobodnie korzystać nasi podopieczni, kupujemy do niej podstawowe produkty żywnościowe, nabyliśmy pralkę, wyposażyliśmy salę komputerową (część dzieci uczy się zdalnie), mamy też pokój do zabaw, który został zasypany podarowanymi przez was grami, maskotkami i innymi zabawkami. Przede wszystkim jednak zapewniliśmy osobom uciekającym przed wojną to, co było najbardziej potrzebne – spokój i bezpieczeństwo.

Przypominamy, że to dane, które podliczyliśmy na 30 kwietnia. A nasza pomoc nadal trwa!

Dziękujemy za wsparcie tych działań JE Jakubowi, Arcybiskupowi Białostockiemu i Gdańskiemu, Prawosławnemu Ośrodkowi Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej Eleos, Prawosławnemu Metropolitalnemu Ośrodkowi Eleos w Warszawie, fundacji KAN Vision, Spółdzielni Socjalnej „Sukurs” w Zaściankach, Zarządowi Centralnemu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Zabłudowie, pani Joannie Sokólskiej, licznym wspaniałym darczyńcom indywidualnym, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, a także wszystkim osobom, które nam „pomogły pomagać” w inny sposób!

Na zdjęciu praca 17-letniej Julii, która także znalazła schronienie w Akademii Supraskiej i która w ten sposób chce Wam za to podziękować.