Fundacja Oikonomos
2022.09. 27

Sukces teatralny naszej młodzieży w Paryżu!


W dniach 22-27 września 2022 roku odbył się wyjazd młodzieżowej grupy teatralnej działającej przy Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku do Paryża. Młodzież dwukrotnie zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Nikt nie może być numerem” na podstawie książki Sergiusza Hackela w reżyserii Joanny Troc na scenie przy Rue Daru. Wyjazd możliwy był dzięki współpracy Fundacji Oikonomos i jej prezes - Magdaleny Żdanuk - ze Studium ikonograficznym im. Andrzeja Rublowa w Paryżu, kierownikiem którego jest ks. Maciej Leszczyński. Młodzież nie tylko dwukrotnie zaprezentowała spektakl przed paryską widownią, ale również miała możliwość zwiedzenia miasta, spotkań ze studentami Studium ikonograficznego oraz organizacjami zajmującymi się spuścizną działalności Matki Marii m.in. z francuskim Stowarzyszeniem ACER-MJO, które udostępniło nam część archiwaliów do spektaklu.

"Nikt nie może być numerem" to spektakl, który oddaje atmosferę towarzyszącą wydarzeniom historycznym pierwszej połowy XX wieku – rewolucji bolszewickiej, migracji setek tysięcy uciekinierów, II wojny światowej. Przedstawia urywki z życia bardzo barwnej postaci Marii Skobcowej, zwanej Matką Marią z ulicy Lourmel - kontrowersyjnej współczesnej świętej, poetki, mniszki żyjącej w świeckim otoczeniu, pomagającej biedakom na ulicach Paryża, ratującej Żydów w czasie Holokaustu, która za swoją działalność zapłaciła najwyższą cenę - zginęła w obozie koncentracyjnym Ravensbruck. Wydarzenia te w kontekście ostatnich wydarzeń nabrały nowego wydźwięku i pokazują jak problemy wojny i migracji są nadal aktualne.
Premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2019 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku; spektakl był też wystawiany na I Festiwalu Małych Form Teatralnych „Drabina do nieba” w Warszawie, w Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz na Międzynarodowym spotkaniu Syndesmos w Supraślu (lipiec 2022). Planowane są kolejne wystawienia sztuki, najbliższe już 23 października w Domu Kultury w Bielsku.

W spektaklu wystąpili: Daria Łukjanczuk, Patrycja Niczyporuk, Łukasz Lisowski, Jan Koniuch, Gabriela Bezubik, Maria Tarasiuk, Agata Uścinowicz oraz Tomasz Żuk

Partnerem wyjazdu było Województwo Podlaskie.