Fundacja Oikonomos
2012.08. 24
Barbara Chilimoniuk

Relacja z półkolonii w Centrum Kultury Prawosławnej - 23.07-03.08.2012 r.

W dniach 23.07-03.08.2012 r. Fundacja „OIKONOMOS” zorganizowała dwutygodniowe półkolonie w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku przy ulicy św. Mikołaja 5. Wzięło w nich udział 34 uczestników.

Głównym celem półkolonii było zorganizowanie ciekawego, aktywnego wypoczynku dzieciom i młodzieży pozostającym w czasie wakacji w mieście. Dzięki kreatywnym warsztatom oraz spotkaniom o charakterze edukacyjnym, uczestnicy mogli nabyć bądź rozwinąć dotychczasowe umiejętności, a także poszerzyć swoją wiedzę np. z zakresu historii, rzeźbiarstwa czy medycyny.

Pierwszy tydzień rozpoczęliśmy od doskonałej zabawy w Centrum Rozrywki Bajkoland. Uczestnicy mogli m.in. pograć na xBox Kineckt, pozjeżdżać na zjeżdżalni, wziąć udział w karaoke. Chętni skorzystali także z kolorowego makijażu wykonanego przez animatorkę.
Drugi dzień upłynął w kręgielni Kula –Hula oraz w Muzeum Wojska. Dzieci i młodzież wzięły udział w interaktywnym spotkaniu „Wakacyjny Odlot”. Dwa kolejne dni większość czasu spędziliśmy w Jurowcach. W środę (25 lipca) zwiedzaliśmy Park Dinozaurów, w którym dodatkową atrakcją był park linowy. Natomiast w czwartek (26 lipca) udaliśmy się do Wioski Indiańskiej. Tam mogliśmy się poczuć jak prawdziwi Indianie w Krainie Westernu. Wyprawa dostarczyła uczestnikom mnóstwo wrażeń, pozwoliła na edukację poprzez zabawę, ruch na łonie natury i nowe doświadczenie. Podczas spotkania dzieci usłyszały mnóstwo ciekawostek o życiu rdzennych Amerykanów, mogły m.in. przejechać się konno, postrzelać z łuku oraz przeprowadzić walkę na równoważni szejeńskiej. Wycieczka zakończyła się ogniskiem.

W ostatni dzień pierwszego tygodnia wybraliśmy się do Muzeum Alfonsa Karnego. W muzeum najwięcej radości przyniosły interaktywne zajęcia pt.” Jak powstaje rzeźba”, podczas których uczestnicy uczyli się lepić z gliny. W ciągu tego tygodnia nie zabrakło nam również czasu na wspólne gry, zabawy i zajęcia plastyczne.

Pełen atrakcji był także drugi tydzień półkolonii. W poniedziałkowe popołudnie mieliśmy okazje obejrzeć spektakl pt. „Opowieści z Narnii”, wystawiany przez Teatr Arkadia. Następnego dnia (31 lipca) odbyła się długo oczekiwana wycieczka do Augustowa. Pogoda nam w pełni dopisała, więc zwiedzanie miasta oraz rejs statkiem można uznać za bardzo udany. Wielkim powodzeniem cieszyły się pamiątki, a także obiad niespodzianka.

Dwa kolejne dni upłynęły pod znakiem zajęć interaktywnych i zdobywania nowych umiejętności. Podczas wizyty w Galerii Arsenał uczestnicy wykonywali odblaski, które pomogą bezpiecznie poruszać się po drodze. W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji wszyscy mieli możliwość wyprodukować pigułkę szczęścia. W Białostockim Muzeum Wsi odbyły się, cieszące się wielkim zainteresowaniem, warsztaty drzeworytu.

Ostatni dzień półkolonii nastąpił niespodziewanie szybko. Zgodnie z planem, udaliśmy się do Parku Wodnego Tropicana, a popołudniu odbyły się warsztaty bibułkarstwa, podczas których uczestnicy półkolonii wykonali pamiętniki.

Dwa tygodnie wspólnych spotkań przeminęły w oka mgnieniu. W tym czasie zrodziły się nowe znajomości i przyjaźnie. Każdy dzień spędzony był w radosnej atmosferze, w dobrych humorach i warunkach sprzyjających świetnej zabawie. Można zatem stwierdzić, że postawiony na początku cel został spełniony.

Miejmy nadzieję, że wszyscy spotkamy się w następnym roku!
Malujemy flagę półkolonii