Fundacja Oikonomos

"Co słychać w Białymstoku" - warsztaty dziennikarskie dla dzieci i młodzieży

 


W dniach 6-12 lipca 2009 roku w siedzibie prawosławnego Radia Orthodoxia odbyły się warsztaty dziennikarskie pt „Co słychać w Białymstoku”. Warsztaty miały formę półkolonii. Uczestnikami warsztatów, które zorganizowała Fundacja „Oikonomos”, były dzieci w wieku 9-14 lat.



Pod okiem Katarzyny Gryciuk uczestnicy mieli możliwość poznania tajników pracy w radiu, zapoznać się z programem dla dzieci „Ĺšródełko”, nauczyć się przeprowadzania wywiadu, tworzenia serwisów informacyjnych, konstruowania audycji radiowych, a także prowadzenia koncertów życzeń.





Uczestnicy, podzieleni w 4-5 osobowe grupy, samodzielnie przeprowadzali wywiady z Janem Grygorukiem, ikonografem, Izabelą Bołtruczuk, reporterką Obiektywu, fotografem Maciejem Ostaszewskim oraz przedstawicielami Zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, Olgą Mularczyk i Michałem Rusiłowiczem. Następnie zebrany materiał dźwiękowy zespoły uczestników warsztatów poddawały obróbce na profesjonalnym sprzęcie radiowym i przygotowywały program do emisji.



Ważnym elementem warsztatów były zajęcia z dykcji, prowadzone przez Grzegorza Grzybka, na których dzieci mogły podszkolić wymowę niezbędną do pracy w radiu.






Zajęcia odbywały się zarówno w grupach, jak i indywidualnie. W przerwach między ćwiczeniami uczestnicy warsztatów brali udział w rozmaitych grach i zabawach integracyjnych, które organizowali Paweł Kondel oraz Anna Ołdakowska.







Poza zajęciami praktycznym oraz zabawami integracyjnymi, uczestnicy półkolonii mieli okazję wybrać się do siedziby Telewizji Białystok. Tam dowiedzieli się jak wygląda praca w telewizji od podszewki.



Warsztatom towarzyszyły także spotkania z gośćmi - ks. Janem Kojło, dyrektorem Radia Orthodoxia oraz Aleksandrem Wasylukiem, twórcą serwisów internetowych cerkiew.pl oraz orthphoto.net.



Warsztaty zakończyły się wręczeniem dyplomów oraz płyt z nagraniami programów i zdjęciami z warsztatów.


Warsztaty były sfinansowane z dotacji Prezydenta Miasta Białegostoku oraz ze środków pozyskanych z odpisów 1% podatku dochodowego na rzecz OPP.