Fundacja Oikonomos

"Co słychać w Białymstoku" - warsztaty dziennikarskie dla dzieci i młodzieży

 


W dniach 6-12 lipca 2009 roku w siedzibie prawosławnego Radia Orthodoxia odbyły się warsztaty dziennikarskie pt „Co słychać w Białymstoku”. Warsztaty miały formę półkolonii. Uczestnikami warsztatów, które zorganizowała Fundacja „Oikonomos”, były dzieci w wieku 9-14 lat.Pod okiem Katarzyny Gryciuk uczestnicy mieli możliwość poznania tajników pracy w radiu, zapoznać się z programem dla dzieci „Źródełko”, nauczyć się przeprowadzania wywiadu, tworzenia serwisów informacyjnych, konstruowania audycji radiowych, a także prowadzenia koncertów życzeń.

Uczestnicy, podzieleni w 4-5 osobowe grupy, samodzielnie przeprowadzali wywiady z Janem Grygorukiem, ikonografem, Izabelą Bołtruczuk, reporterką Obiektywu, fotografem Maciejem Ostaszewskim oraz przedstawicielami Zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, Olgą Mularczyk i Michałem Rusiłowiczem. Następnie zebrany materiał dźwiękowy zespoły uczestników warsztatów poddawały obróbce na profesjonalnym sprzęcie radiowym i przygotowywały program do emisji.Ważnym elementem warsztatów były zajęcia z dykcji, prowadzone przez Grzegorza Grzybka, na których dzieci mogły podszkolić wymowę niezbędną do pracy w radiu.


Zajęcia odbywały się zarówno w grupach, jak i indywidualnie. W przerwach między ćwiczeniami uczestnicy warsztatów brali udział w rozmaitych grach i zabawach integracyjnych, które organizowali Paweł Kondel oraz Anna Ołdakowska.Poza zajęciami praktycznym oraz zabawami integracyjnymi, uczestnicy półkolonii mieli okazję wybrać się do siedziby Telewizji Białystok. Tam dowiedzieli się jak wygląda praca w telewizji od podszewki.Warsztatom towarzyszyły także spotkania z gośćmi - ks. Janem Kojło, dyrektorem Radia Orthodoxia oraz Aleksandrem Wasylukiem, twórcą serwisów internetowych cerkiew.pl oraz orthphoto.net.Warsztaty zakończyły się wręczeniem dyplomów oraz płyt z nagraniami programów i zdjęciami z warsztatów.


Warsztaty były sfinansowane z dotacji Prezydenta Miasta Białegostoku oraz ze środków pozyskanych z odpisów 1% podatku dochodowego na rzecz OPP.