Fundacja Oikonomos

"Usprawnieni przyjaźnią, przyrodą zachwyceni" - relacje z wyjazdów

W ramach projektu pt. „Usprawnieni Przyjaźnią, Przyrodą Zachwyceni” Fundacja „Oikonomos” wraz z Domem Pomocy Społecznej w Białymstoku zorganizowała dwa wyjazdy edukacyjno-integracyjne: w dniu 10.06.2009 (wspólnie ze Szkolnym Kołem Wolontariatu VIII LO) do Białowieży oraz w dniu 14.07.2009 (wspólnie z wolontariuszami Fundacji) do Drohiczyna. Wyjazdy były dofinansowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Działalności Muzycznej oraz Urząd Miasta Białegostoku, a także środki własne Fundacji „Oikonomos”.

Głównym naszym celem była integracja osób niepełnosprawnych z wolontariuszami poprzez uczestnictwo we wspólnej wycieczce, stwarzając tym samym osobom niepełnosprawnym możliwości podziwiania walorów turystycznych Podlasia, zwiedzenia ciekawych miejsc i spędzenia czasu w atrakcyjny, a jednocześnie pożyteczny sposób.

Podczas wyjazdu do Białowieży wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego, co było niesamowitą przygodą - podróżą do świata roślin i zwierząt Białowieskiej Puszczy. Tu, dzięki profesjonalizmowi pracowników i niezwykle ciepłemu przyjęciu otrzymaliśmy ogromną dawkę wiedzy, podziwiając zgromadzone eksponaty, nasłuchując odgłosów zwierząt, w szczególności przepięknych śpiewów ptaków i odgadując różne zagadki przyrodniczej. Oglądając eksponaty, mogąc je dotknąć, niejednokrotnie usłyszeć nagrane odgłosy osoby niepełnosprawne z dużym zainteresowaniem zadawały wiele pytań przewodnikom. Aktywnie uczestniczyły one w przeprowadzonych zajęciach edukacyjnych i zadawali oni wiele pytań przewodnikom, głownie dotyczących zwierząt, sposobu odżywiania, ich ulubionych pokarmów, i tym podobnych.

Następnie zwiedziliśmy zabytkową cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Białowieży, po której oprowadził nas ksiądz proboszcz tamtejszej parafii, przybliżając nam historię parafii, świątyni i cennych, unikatowych ikon oraz jedynego w Polsce ceramicznego ikonostasu. Tuż po obiedzie w pobliskiej Restauracji Pałacowej udaliśmy się do Rezerwatu Zwierząt, gdzie uczestnicy wyjazdu mogli obserwować żywe zwierzęta żyjące w stadach lub rodzinach. Ogromne zaciekawienie wzbudziła mama dzik sprawującą opiekę nad 12-sztukową gromadką maluchów. Uwagę grupy przyciągały zarówno wielkie osobniki, jak żubry, ale także małe ptaszki. Podczas spacerów osoby niepełnosprawne chętnie nawiązywały kontakt z młodzieżą, chętnie opowiadali o sobie i swoich sukcesach, przygodach, przyjaciołach, opiekunach.

14.07.2009 o godz. 8:00 rano wyjechaliśmy wspólnie do Drohiczyna, gdzie zwiedziliśmy, pod kierownictwem przewodnika, zabytkowe kościoły i cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i poznaliśmy historię miasta oraz podziwialiśmy przepiękne widoki z Góry Zamkowej na rozciągającą się dolinę rzeki Bug. Zobaczyliśmy granicę między województwami podlaskim i mazowieckim, po czym udaliśmy na św. Górę Grabarkę, gdzie w ciszy i powadze Świętej Góry poznaliśmy historię tego historię miejsca, historię Monasteru Św. Św. Marii i Marty, pokłoniliśmy się Cudotwornej kopii Watopedzkiej Ikony Matki Bożej, która przybyła tu z Św. Góry Atos w Grecji w 2004 roku. Jedna z sióstr opiekująca się naszą grupą podczas pobytu odpowiadała na pytania uczestników wyjazdu. Bez znaczenia na wyznanie czy też świadomość swojej religii każdy mógł poczuć niezwykłą łaskę płynącą z tego świętego miejsca.

Po cichej, indywidualnej modlitwie za nasze rodziny, bliskich i znajomych pojechaliśmy dalej, do ostatniego już miejsca w programie naszego wyjazdu, tj. do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach k/Bielska. Tam czekał już na nas gospodarz, p. Doroteusz Fionik, który niezwykle barwnie opowiadał o zbiorach zawartych w jego muzeum, pokazywał eksponaty, podawał je każdemu z pensjonariuszy do ręki, aby łatwiej było im wyobrazić czasy, o których opowiadał i warunki, w jakich mieszkali nasi dziadkowie i pradziadkowie na ziemiach naszego województwa. Po minach i reakcji wszystkich uczestników wnioskujemy, że było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie. Kilkoro z nich widziało niektóre przedmioty codziennego użytku w swoich domach, domach dziadków wiele lat temu.

Obie wycieczki zakończyliśmy wspólnym ogniskiem wraz z pieczeniem kiełbasek, podczas, którego dźwiękom gitary towarzyszyły radosne śpiewy wszystkich uczestników wycieczki. Okazuje się, że znamy te same piosenki biesiadne, słuchamy takiej samej muzyki i razem potrafimy się fajnie bawić. Osoby niepełnosprawne chętnie nawiązywały kontakt z młodymi wolontariuszami, a wspólne ognisko dało wiele okazji do wspólnych rozmów, żartów, pytań, itp. Nasz pobyt na łonie natury wykorzystaliśmy do ostatniej chwili…

Pensjonariusze DPSu są bardzo otwarci, chętni do kontaktu i wspólnych działań, bardzo entuzjastycznie podchodzą do każdego zadania i nowego wyzwania. Ale również dla młodych ludzi, którzy pojechali jako wolontariusze, było to również ogromne doświadczenie, dla niektórych to zupełnie pierwsze zetknięcie z podopiecznymi placówki opiekuńczej tego typu. Dopiero taki kontakt uświadamia młodzieży „zdrowej” jak wiele jest problemów, z jakimi borykają się ludzie niepełnosprawni. Wspólny wyjazd pokazał młodzieży, że warto łamać wszelkie bariery pomiędzy zdrowymi a chorymi, że trzeba być otwartym na innych. Młodzi wolontariusze deklarowali swoje zaangażowanie w kolejne inicjatywy podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych. Poprzez wyciąganie pomocnej dłoni w kierunku niepełnosprawnych młodzież „zdrowa” może sprawdzić się na wielu płaszczyznach. To od osób niepełnosprawnych uczyliśmy się szczerej dziecięcej radości z drobnych, ale jakże ważnych rzeczy, takich jak chociażby serdeczny uścisk dłoni, życzliwe spojrzenie innych, uśmiech oraz każdy inny bezinteresowny gest.

Takie działanie – bezpośredni kontakt – najbardziej zwiększa świadomość „zdrowej” młodzieży co do problemów ludzi niepełnosprawnych, pomaga w otwarciu się na nich, aby w przyszłości móc nie tylko im pomagać, ale i z nimi współpracować. Liczymy, iż dzięki realizacji tego projektu zainspirowaliśmy środowisko młodzieży do podejmowania różnorakich inicjatyw na rzecz ludzi niepełnosprawnych.

Projekty zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Działalności Muzycznej oraz ze środków pochodzących z 1 % na rzecz OPP.