Fundacja Oikonomos

 


"Młody region w starej pieśni"
- zespół Agańki

VIDEO: reportaż nt. zespołu AgańkiJesteśmy spotykającą się od października 2009 r. grupą śpiewaczą. Technika białego śpiewu ( tzw. śpiewokrzyk) zafascynowała nas podczas Letnich warsztatów śpiewu ludowego w Białowieży (video z warsztatów). Zapragnęliśmy kontynuować naszą przygodę z pieśniami. Padł pomysł, żeby ubiegać się o pomoc finansową z unijnego programu „Młodzież w działaniu". Udało się! Dzięki temu powstał zespół o nazwie „Agańki”.

W każdą sobotę spotykamy się w sali, której użycza nam Instytut Matematyki w Białymstoku. W założeniach projektu jest pięć wyjazdów warsztatowych. Mamy już za sobą trzy z nich.

W lutym braliśmy udział w międzynarodowych warsztatach kolędniczych (partnerzy: Kolędnicy Chlausen ze Szwajcarii, Chór Byzantion z Rumunii, Teatr Łabędziego Śpiewu z Rumunii, Kapela Hałasów, Żemerwa, Czyżowianie, Męski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza oraz Schola Teatru Węgajty z Polski). Głównym ich celem było zaprezentowanie tradycyjnych kolęd i obrzędów zimowych. Szwajcarzy jodłowali, Węgrzy nauczyli nas swoich tańców, Schola Teatru Węgajty wykonała średniowieczny dramat liturgiczny, Rumuni zaśpiewali chorał bizantyjski.

W dniach 6-7 marca jako Agańki pojechaliśmy do Białowieży na kolejne warsztaty. Mieszkaliśmy tam w Skansenie Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w jednej z chat. Wielką radość i zainteresowanie wzbudził w nas piec kaflowy, a zwłaszcza konieczność jego rozpalenia ze względu na niską temperaturę na zewnątrz :-). W czasie tych dwóch dni intensywnie ćwiczyliśmy technikę białego głosu. Poznaliśmy kilka nowych (dla nas) pieśni i integrowaliśmy się :-).

Weekend 24-25 kwietnia również spędziliśmy w Białowieży. Białowieża wiosną jest onieśmielająco piękna. Ciepłe, słoneczne poranki sprzyjają śpiewom na świeżym powietrzu. Mieszkańcy Białowieży z ciekawością przychodzili posłuchać, zobaczyć, co się dzieje w skansenie. Wyjazd był jak najbardziej owocny, podczas zajęć opracowaliśmy kolejną pieśń.

Przedostatni z wyjazdów odbył się 2-4 lipca. Pogoda dopisała. Słońce przygrzewało. Podczas tych 3 dni dopracowałyśmy wszystkie zaczęte pieśni, wybrałyśmy repertuar na płytę i koncert. Wyjazd był dla nas nie tylko pracą ale też wypoczynkiem i dobrą zabawą, opalałyśmy się nad rzeką, każdego dnia rozpalałyśmy ognisko...
 
3 lipca wypada noc Kupały i w centrum Białowieży były obchody. Uplotłyśmy wianki i poszłyśmy na zabawę. Udział w takiej uroczystości to nie lada przeżycie ;) Jednak największą atrakcją tego weekendu w Skansenie było to, że mieszkałyśmy w starym wiatraku. W skansenie w tym samym czasie odbywała się konferencja fizyków z całego świata i miałyśmy też okazję zaprezentować kila pieśni Podlasia.
 
Na początku sierpnia nagrałyśmy płytę, która ma na celu reklamę naszego projektu i kultury tradycyjnej Podlasia. Płytka jest dostępna w siedzibie Fundacji OIKONOMOS.
 
Ostatni z naszych pobytów w Białowieży odbył się 28-29 sierpnia. Miałyśmy wtedy okazję zaprezentować wyniki naszej całorocznej pracy na otwartym koncercie w Skansenie. Przyjechało dużo ludzi. Występ był bardzo udany, po zakończeniu zaprosiłyśmy gości na bigos i ognisko. Impreza była sympatyczna. Jesteśmy zadowolone z finału tego projektu bo wiemy, że zrobiłyśmy przez ten rok naprawdę dużo. Płyta i koncert są tego dowodem. Wiemy, że mimo, że projekt zakończył się 31 sierpnia 2010, będziemy spotykać się nadal i nadal śpiewać!