Fundacja Oikonomos
20.12.2018

Jak przekazać darowiznę Fundacji "Oikonomos"

Koniec roku to ostatni moment na przekazanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, którą będzie można odliczyć od dochodu za 2018 rok. Polecamy się i przypominamy wszystkim, którzy o tym myślą. Dla ułatwienia przekazujemy numer konta, na który można przekazywać darowizny:
Fundacja "Oikonomos", ul. Św. Mikołaja 5, 15-420 Białystok
Numer konta: 02 1240 5211 1111 0010 4945 4034 Bank Pekao S.A.
Tytułem: Darowizna na działalność statutową (przykładowy zapis, koniecznie trzeba jednak wpisać, ze to darowizna).

Więcej informacji na temat tego, kto, komu i na jakich zasadach może przekazać darowiznę oraz jak ją rozliczyć można przeczytać tutaj. --->
12.12.2018

Akademia Supraska laureatem wyróżnienia w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

7 grudnia 2018 r. w zabytkowym obiekcie na ul. Szewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podczas której uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas 26. edycji EDD odbyło się ponad 1900 imprez w blisko 400 miejscowościach. W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Akademia Supraska została wyróżniona za organizację wystawy „Wolność tworzenia. Tworzenie wolności!”, na której prezentowane były prace młodych twórców wywodzących się ze środowiska Liceum Plastycznego w Supraślu.
19.09.2018

Pokaz animacji Pawła Iwaniuka do pieśni "My, którzy Cherubinów przedstawiamy..."

Z okazji XXVI rocznicy przeniesienia relikwii św. męcz. mł. Gabriela do Białegostoku oraz wizyty Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Teodora II, Papieża i Patriarchy Aleksandrii i całej Afryki, serdecznie zapraszamy na pokaz animacji Pawła Iwaniuka do pieśni "My, którzy Cherubinów przedstawiamy...".
Tekst tej pieśni, śpiewanej podczas liturgii prawosławnej, nawiązuje do wyobrażeń czynów anielskich, które to my – ludzie – na ziemi „tajemnie przedstawiamy”. Poetyckim przedstawieniom plastycznym aniołów z rozpisów fresków cerkiewnych towarzyszy nagranie Pieśni Cherubinów w wykonaniu Chóru Fili. Powstało przepiękne widowisko, które będzie okraszone dynamicznie ukazującymi się przedstawieniami istot anielskich, a ostatecznie Świętej Trójcy (według Andrzeja Rublowa).
Animacja będzie wyświetlana w dniu 21 września 2018 r. obok katedralnej cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy po zakończeniu wieczornego nabożeństwa całonocnego czuwania (ok. godz. 20:00). Będzie ją można oglądać do godz. 22:00, kiedy w katedralnej cerkwi rozpocznie się śpiewany akatyst do św. męcz. Gabriela.
18.09.2018

Międzynarodowa Konferencja Akademii Supraskiej „Rola laikatu w życiu Cerkwi” - zaproszenie do nadsyłania zgłoszeń uczestnictwa

Organizatorzy międzynarodowej konferencji "Rola laikatu w życiu Cerkwi", która odbędzie się w dniach 18-20 października 2018 r. w Supraślu, zapraszają autorów do nadsyłania zgłoszeń uczestnictwa. Tematem konferencji Akademii Supraskiej jest rola laikatu w życiu Cerkwi - historia i współczesność. Cerkiew Prawosławna w Polsce jest usytuowana na styku wpływów wschodu i zachodu. Ludność zamieszkująca te tereny poddawana, więc była wielokrotnie próbom wpłynięcia na jej postawę, tradycję, zwyczaje liturgiczne oraz narodowe. Jej historia jest burzliwa, narażona na ciągłe zmiany i zawirowania. Cerkiew podejmuje wiele działań aby zachować swoje Tradycję. Bardzo aktywne są grupy laikatu zrzeszone w bractwach oraz innych organizacjach świeckich. Rola mecenatu oraz fundatorów ma znaczenie przy wyborze przynależności do cerkwi oraz rozwoju działań kulturalno oświatowych parafii. Świeccy drukarze … ->
23.07.2018

"Lato z wielokulturowym dziedzictwem - III edycja" - nabór wolontariuszy

Z wielką przyjemnością informujemy, że rusza nabór wolontariuszy do trzeciej edycji projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem", dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wspólnie dla Dziedzictwa”. Planowane zadanie jest kontynuacją projektów realizowanych w latach 2016-2017 roku, kiedy to zinwentaryzowaliśmy i zdigitalizowaliśmy wyposażenie zabytkowych cerkwi w Supraślu, Topilcu, Choroszczy, Fastach, Topolanach, Królowym Moście, Wasilkowie i Folwarkach Tylwickich.
Jednym z najważniejszych elementów tego projektu jest obóz dla młodzieży, w programie którego przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych czterech zabytkowych obiektów.
06.07.2018

Obóz dla młodzieży "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - III edycja"

Z wielką radością informujemy, że także w tym roku realizujemy projekt pt. "Lato z wielokulturowym dziedzictwem". Będzie to już jego trzecia edycja. Podobnie jak w zeszłych latach będzie on dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wspólnie dla dziedzictwa”. Jednym z głównych działań projektu jest organizacja obozu młodzieżowego dla wolontariuszy. W tym roku obóz odbędzie się w dniach 23 sierpnia - 1 września w Akademii Supraskiej. W programie obozu przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych czterech zabytkowych obiektów Podlasia - dwóch cerkwi, zabytkowego ogrodzenia z bramą i cmentarza. Oprócz tego ……….. --->>>
11.06.2018

Półkolonie letnie w Centrum Kultury Prawosławnej 30 lipca - 10 sierpnia 2018 r.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z Białegostoku i okolic, pozostające podczas wakacji w mieście, do udziału w półkoloniach, które odbywać się będą w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Są one skierowane do dzieci w wieku 7-11 lat. Przez dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 08:00-16:00, nasi podopieczni będą korzystać z atrakcji oferowanych przez białostockie instytucje kultury, a także z zajęć sportowo-rekreacyjnych typowych dla tej pory roku. Ich termin to 30 lipca - 10 sierpnia 2018 r., zaś koszt 480 zł. W cenę wliczone są obiad i napoje, wykwalifikowana opieka, wszelkie wyjścia i wyjazdy, ubezpieczenie NNW.
01.06.2018

Warsztaty plastyczno – ikonograficzne w Akademii Supraskiej 18-26 lipca 2018 r.

Fundacja "Oikonomos" serdecznie zaprasza młodzież w wieku 10-15 lat na warsztaty plastyczno-ikonograficzne w Akademii Supraskiej. W tym roku odbędą się one w terminie 18-26 lipca. Oprócz warsztatów pisania ikon zapewniamy dzieciom i młodzieży aktywny wypoczynek w gronie prawosławnych rówieśników, czyli liczne gry i zabawy integracyjne, konkursy, ognisko, całodniowa wycieczka, wyjście do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon.

Organizatorzy zapewniają: noclegi w Akademii Supraskiej, całodzienne wyżywienie, opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu na dodatkowe atrakcje. /---- czytaj dalej ---> /
11.05.2018

"Teraz!" - wystawa prac Pawła Iwaniuka w Akademii Supraskiej

Serdecznie zparaszamy od zwiedzenia nowej wystawy w Akademii Supraskiej, zatytułowanej "Teraz!", czynnej od 29 kwietnia. Prace Pawła Iwaniuka będzie można oglądać do końca czerwca. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Słowo od Autora: "Przy wszystkich formach plastyki z naszego otoczenia, w przytłaczającej większości zatrudnionej do robót persfazyjnych, obarczonych znaczeniami, atakującymi przekazem, przedkładam Wam Teraz! – prace wzbijające wrażenie nad zrozumienie. W głównym wymiarze proszą się o odbiór poza znaczeniami, przede wszystkim o dopuszczenie do siebie odczuć. Owszem, część kompozycji może wywoływać skojarzenia. Nie ukrywam, wiele z nich czerpie inspiracje z obserwacji natury. Jednak jest to raczej podążanie ścieżką wrażenie > malarstwo > wrażenie. I tak też podpowiadam, aby Teraz! widzieć i Teraz! odczuwać. Teraz! kontemplować."
09.05.2018

Kolonie adaptacyjne dla dzieci w Akademii Supraskiej 8 - 14 lipca 2018 r.

Pierwsze kolonie czy pierwszy obóz to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców :-) Z myślą o tych, którzy chcieli wysłać swoją pociechę gdzieś niedaleko i najlepiej nie na zbyt długo zorganizowaliśmy w 2016 roku po raz pierwszy kolonie adaptacyjne w Akademii Supraskiej. W tym roku organizujemy je ponownie dla kolejnych dzieci, również w Supraślu. Dzięki niedużej odległości od Białegostoku rodzice mogą częściej niż na zwykłych koloniach odwiedzać dziecko, by upewnić się czy wszystko u niego w porządku. Kolonie będą trwały jeden tydzień, czyli krócej niż zwykły turnus, po to, aby dla mniejszych dzieci nie było to zbyt trudne doświadczenie. W koloniach weźmie udział mniejsza liczba dzieci niż zazwyczaj, aby opiekunowie mogli odpowiednio zaopiekować się swoimi podopiecznymi. /czytaj dalej.../
|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|