Fundacja Oikonomos
2015.02. 24
Magdalena Kołodko

Relacja z zimowiska w Akademii Supraskiej 2015


W drugim tygodniu ferii fundacja „Oikonomos” zorganizowała zimowy wypoczynek dzieciom w wieku od 7 do 14 roku życia w malowniczej miejscowości Supraśl tuż nieopodal Białegostoku.

Każdy dzień na zimowisku był przepełniony wieloma atrakcjami. Dzieci miały okazję spróbowania swoich sił w tworzeniu własnoręcznych magnesów. Oprócz tego podziwiały piękno supraskiej okolicy z okiem bajkowej ciuchci. Uśmiech na twarzach dzieci i duże zainteresowanie wzbudziło przedstawienie teatralne na temat Bożego Narodzenia. Wśród żeńskiej części obozu dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z fotografii, gdzie można było poznać profesjonalny sprzęt fotograficzny, a także samodzielnie zrobić sesje zdjęciowe swoim kolegom, wśród chłopców jednak największą atrakcją cieszyło się strzelanie z łuku.

Podczas zimowiska została zorganizowana wycieczka do Zwierek, gdzie jedna z sióstr opowiedziała historię monasteru oraz przybliżyła życiorys św. Gabriela - patrona dzieci i młodzieży.

W czasie pobytu nie mogło zabraknąć wizyty w Muzeum Ikon, a także Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, w którym dzieci pogłębiały tajniki przyrody, a także każdy miał okazję wykazać się wiedzą i wygrać cenne nagrody w konkursie ekologicznym. Dzieci zwiedziły wystawę fotografii Wiktora Wołkowa, w której miały okazję obejrzeć film o twórczości znanego artysty oraz przyjrzeć się bliżej jego fotografiom. Dużo czasu zostało poświęcono na gry i zabawy integracyjne, które zapewniły miłą atmosferę grupową.

Podczas zimowiska nie mogło też zabraknąć duchowego wymiaru pobytu w Supraślu. Każdy dzień zaczynał się i kończył wspólną modlitwą. Cała grupa przystąpiła także do sakramentu spowiedzi oraz św. Eucharystii. Młodzi obozowicze aktywnie uczestniczyli w akatyście przez Supraską Ikoną Matki Bożej.

Tygodniowy zimowy wypoczynek w atmosferze modlitwy i spokoju Ławry Supraskiej pozwolił młodym obozowiczom nabrać sił do dalszej nauki w szkole, a także poprzez uczestnictwo w nabożeństwach bardziej zbliżyć się do Cerkwi.

Projekt zrealizowany z wpłat 1% na rzecz Fundacji Oikonomos.