Fundacja Oikonomos
2016.06. 22

Rusza rekrutacja do projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy"


Z przyjemnością informujemy, że rusza rekrutacja do projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - obóz młodzieżowy dla wolontariuszy".


O projekcie:
Jak już informowaliśmy 1 czerwca rozpoczęliśmy realizację projektu, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wolontariat dla Dziedzictwa 2016”. Jednym z elementów tego projektu jest obóz dla młodzieży, w programie którego przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych siedmiu zabytkowych prawosławnych cerkwi Podlasia. Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla (przejażdżki rowerowe lub konne, plażowanie, spacery po puszczy, ognisko itp.).

Gdzie:
Na miejsce realizacji projektu wybraliśmy Supraśl, ponieważ dysponujemy tu bazą edukacyjno-szkoleniową w Akademii Supraskiej (m.in. salami, w których będziemy przeprowadzać zajęcia warsztatowe). Jednocześnie Supraśl jest niewielkim urokliwym miasteczkiem uzdrowiskowym położonym na styku kultur wschodu i zachodu, o bogatej historii i wspaniałym mikroklimacie. Oprócz tego, że w Supraślu znajduje się jeden z obiektów objętych projektem (cerkiew św. Jana Teologa) jest to też doskonała lokalizacja ze względu na niewielką odległość do pozostałych wybranych przez nas cerkwi ujętych w projekcie, będzie więc naturalną bazą wypadową dla wolontariuszy uczestniczących w obozie. Warto też wspomnieć, że miasteczko zostało wybrane do prestiżowego Kanonu Miejsc Historycznych projektu realizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kiedy:
Obóz będzie trwał w dniach 15-24 sierpnia 2016 r.  Czemu by nie spędzić 10 sierpniowych dni właśnie z nami? :-)

Kto może wziąć udział:
Do uczestnictwa w projekcie zapraszamy młodzież w wieku 17-24 lata, czyli starszą młodzież licealna oraz studentów, z północno-wschodniej Polski. Ponieważ jest to wiek, w którym człowiek zaczyna być świadomy swego pochodzenia, zaczyna się interesować swoimi korzeniami, poszukiwać swojej tożsamości, uczy się chronić dziedzictwo przekazywane mu przez przodków i być za nie odpowiedzialny, to mamy nadzieję, że tematyka obozu zaszczepi w młodych wolontariuszach chęć zgłębienia historii tych terenów, z których pochodzą ich rodziny i nauczy ich szacunku wobec przeszłości, szczególnie w tym wielokulturowym aspekcie.

Ile to kosztuje i dlaczego tak mało:
Obóz nie kosztuje absolutnie nic, jedynym kosztem ponoszonym przez uczestnika jest koszt dojazdu na miejsce obozu (oraz powrotu), a także własne wydatki. Uczestnikom obozu zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, zajęcia warsztatowe, niezbędne materiały, bilety wstępu, transport lokalny, ubezpieczenie NNW, opiekuna dla osób niepełnoletnich. Jest to możliwe dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz środkom, które Fundacja pozyskuje z wpłat 1% podatku przekazywanego przez osoby popierające nasze działania.

Co należy zrobić:
Rekrutacja do projektu będzie przeprowadzona przy pomocy formularzy zgłoszeniowych zawierających prośbę o uzasadnienie swojej chęci uczestnictwa w obozie. Działania naszej organizacji kierujemy do młodzieży niezależnie od jej miejsca zamieszkania, pochodzenia, przynależności religijnej. Prosimy o pobranie i wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego i odesłanie go na adres fundacja@oikonomos.pl . Niestety, ilość miejsc jest ograniczona do 14 uczestników, więc radzimy nie zwlekać z decyzją.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA

Zapraszamy serdecznie, spędź wakacje razem z nami!