Fundacja Oikonomos
2017.04. 24

Ukazała się druga płyta Chóru φίλοι (Fili)

 
Z radością informujemy, że ponownie wsparliśmy wydanie płyty Chóru Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku "φίλοι (Fili)". Druga już płyta tego młodego chóru nosi nazwę "Zmartwychwstania Dzień!" i zawiera utwory związane ze świętem Paschy.

Chór "φίλοι" (czyt. fili, z greckiego przyjaciele) powstał z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Nazwa chóru - "Fili" - doskonale opisuje relacje między ludźmi, którzy go tworzą. Jest to grupa przyjaciół z Białegostoku i okolic. Poprzez śpiew pragną świadczyć o swojej wierze, ukazać piękno muzyki jako jedną z form modlitwy i żywej więzi z Bogiem.

Chór działa od 2012 roku pod kierownictwem Marty Filimoniuk. Od tamtej pory uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach cerkiewnych, takich jak obchody święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce, dnia św. Męczennika Młodzieńca Gabriela w Zwierkach, święta św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Grupa współpracuje z Bractwem Młodzieży Prawosławnej, portalem cerkiew.pl oraz licznymi organizacjami zagranicznymi. Uświetniała swoimi występami także wydarzenia kulturalne odbywające się w Akademii Supraskiej czy Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, a także koncertowała za granicami kraju, m.in. we Francji i w Niemczech.

We wrześniu 2015 roku ukazała się pierwsza płyta chóru poświęcona Przenajświętszej Bogarodzicy, do której powstania także wnieśliśmy swoją małą cegiełkę. Druga płyta ukazała się tuż przed świętem Paschy 2017 roku z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy. Warto dodać, że dochód z jej sprzedaży będzie przeznaczony na budowę świątyni Mądrości Bożej w Warszawie. Płyty dostępne są w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, niektórych parafiach, a także bezpośrednio u chóru φίλοι .

Serdecznie Państwu polecamy tę przepiękną płytę! Chrystus Zmartwychwstał!