Fundacja Oikonomos
2018.07. 23

"Lato z wielokulturowym dziedzictwem - III edycja" - nabór wolontariuszy

 
Z wielką przyjemnością informujemy, że rusza nabór wolontariuszy do trzeciej edycji projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem".

O projekcie:
3 lipca br. rozpoczęliśmy realizację projektu pt. "Lato z wielokulturowym dziedzictwem", dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wspólnie dla Dziedzictwa”. Planowane zadanie jest kontynuacją projektów realizowanych w latach 2016-2017 roku, kiedy to zinwentaryzowaliśmy i zdigitalizowaliśmy wyposażenie zabytkowych cerkwi w Supraślu, Topilcu, Choroszczy, Fastach, Topolanach, Królowym Moście, Wasilkowie i Folwarkach Tylwickich. 

O obozie:
Jednym z najważniejszych elementów tego projektu jest obóz dla młodzieży, w programie którego przewidziane są zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych czterech zabytkowych obiektów, znajdujących się w Gródku, woj. podlaskie. Będą to dwie cerkwie, zabytokowe ogrodzenie z bramą i cmentarz. 
Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla (przejażdżki rowerowe lub konne, plażowanie, spacery po puszczy, ognisko itp.).
Możecie odejrzeć co robili nasi wolontariusze w poprzednich latach tutaj.

Gdzie:
Na miejsce realizacji projektu wybraliśmy Supraśl, ponieważ dysponujemy tu bazą edukacyjno-szkoleniową w Akademii Supraskiej (m.in. salami, w których będziemy przeprowadzać zajęcia warsztatowe). Jednocześnie Supraśl jest niewielkim urokliwym miasteczkiem uzdrowiskowym położonym na styku kultur wschodu i zachodu, o bogatej historii i wspaniałym mikroklimacie. Jest to też doskonała lokalizacja ze względu na niewielką odległość do wybranych przez nas zabytkowych obiektów ujętych w projekcie, będzie więc naturalną bazą wypadową dla wolontariuszy uczestniczących w obozie. Warto też wspomnieć, że miasteczko zostało wybrane do prestiżowego Kanonu Miejsc Historycznych projektu realizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kiedy:
Obóz będzie trwał w dniach 23 sierpnia - 1 września 2018 r. Czemu by nie spędzić 10 sierpniowych dni właśnie z nami? :-)

Kto może wziąć udział:
Do uczestnictwa w projekcie zapraszamy młodzież w wieku 17-25 lat, czyli starszą młodzież licealna oraz studentów, z północno-wschodniej Polski. Ponieważ jest to wiek, w którym człowiek zaczyna być świadomy swego pochodzenia, zaczyna się interesować swoimi korzeniami, poszukiwać swojej tożsamości, uczy się chronić dziedzictwo przekazywane mu przez przodków i być za nie odpowiedzialny, to mamy nadzieję, że tematyka obozu zaszczepi w młodych wolontariuszach chęć zgłębienia historii tych terenów, z których pochodzą ich rodziny i nauczy ich szacunku wobec przeszłości, szczególnie w tym wielokulturowym aspekcie.

Ile to kosztuje i dlaczego tak mało:
Obóz nie kosztuje absolutnie nic, jedynym kosztem ponoszonym przez uczestnika jest koszt dojazdu na miejsce obozu (oraz powrotu), a także własne wydatki. Uczestnikom obozu zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, zajęcia warsztatowe, niezbędne materiały, bilety wstępu, transport lokalny, ubezpieczenie NNW, opiekuna dla osób niepełnoletnich. Jest to możliwe dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz środkom, które Fundacja pozyskuje z wpłat 1% podatku przekazywanego przez osoby popierające nasze działania.

Co należy zrobić:
Po pierwsze, pobrać stąd i wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Zawiera on m.in. prośbę o uzasadnienie swojej chęci uczestnictwa w obozie. Następnie wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy odesłać na adres fundacja@oikonomos.pl . Niestety, ilość miejsc jest ograniczona do 14 uczestników, więc radzimy nie zwlekać z decyzją. Chcemy podkreślić, że działania naszej organizacji kierujemy do młodzieży niezależnie od jej miejsca zamieszkania, pochodzenia, przynależności religijnej.


Zapraszamy serdecznie, spędź wakacje razem z nami!