Fundacja Oikonomos
2019.03. 18

Wspomnienia z zimowych półkolonii 2019...


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kilkunastu zdjęć z naszych zimowych półkolonii, organizowanych przez Fundację “Oikonomos” w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku w dn. 21-25 stycznia 2019 r.

Jak zawsze staramy się, aby oprócz zasłużonego wypoczynku, dzieci mogły też wynieść coś wartościowego z organizowanych przez nas ferii. Tym razem postawiliśmy na bezpieczeństwo i odwiedziliśmy „Komisariat Młodego Policjanta” w Komendzie Miejskiej Policji. Wzięliśmy tam udział w zajęciach dotyczących zasad bezpieczeństwa, numerów alarmowych, ruchu drogowego i prawidłowego poruszania się w mieście, a także obejrzeliśmy kącik przybliżający zawód policjanta, gdzie mogliśmy zobaczyć jak zdejmuje się odciski palców!

We wtorek udaliśmy się na zajęcia „Na antycznej scenie” w Muzeum Rzeźby im. A. Karnego. Tam dowiedzieliśmy się czym antyczny teatr mógłby zaskoczyć współczesnego widza, kto mógł być aktorem i jak wyglądał jego strój, a także jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy teatrem antycznym a współczesnym. Na koniec spotkania uczestnicy wykonali własne maski teatralne.

Kolejnego dnia nasi półkoloniści odwiedzili pełne zagadek i tajemnic Starożytne Miasteczko na wystawie „Rozszyfruj tajemnice faraonów” z miniaturami gigantycznych budowli i elementów odwzorowujących architekturę Egiptu sprzed wieków. Mali odkrywcy wcielali się w role antycznych bohaterów, poznając ich historię i kulturę.

W czwartek nasi podopieczni wybrali się do kina Forum na specjalny pokaz animacji piaskowej pt. „Świąteczna historia”. Jest to technika oscylująca na pograniczu malarstwa, rysunku i filmowej animacji, ponieważ ulotne obrazy na szkle można zachować na trwałe jedynie filmując je na żywo. Obraz powstaje poprzez modelowanie piasku – nadaje mu się różne kształty poprzez dosypywanie, wycieranie, rysowanie. Wysypywanie piasku dwoma rękoma tworzy „piaskowe płótno”. Sypanie piasku cieniutkim strumieniem pozwala na opracowanie szczegółów obrazu. Opuszkami palców natomiast rysuje się linie i zarys kształtów obrazu. Całymi palcami – dopełnia się kształt obrazu. Pokaz poprowadziła pani Weronika Popławska, artystka zajmująca się animacją piaskiem, absolwentka wydziału artystycznego Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytet im. J. Kupały. Dzieciom bardzo się podobało!

Ostatniego dnia półkolonii dzieci wzięły udział w zajęciach „Bojary – dzielnica w sercu Białegostoku” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Dzięki nagraniom z Mediateki CLZ (archiwum historii mówionej miasta i regionu) uczestnicy zajęć mogli dowiedzieć się o domu pachnącym chlebem przy ulicy Słonimskiej 8 oraz o tym, która ważna dla historii Polski postać odwiedzała Bojary. Potem dzieci same budowały z klocków tę wyjątkową dzielnicę miasta, z domami tonącymi w zieleni ogrodów i sadów.

W ramach dodatkowych atrakcji naszych półkolonii była wyprawa do kina na film „Asterix i Obelix. Tajemnica magicznego wywaru”, odwiedziny KrokoSpoko Centrum Zabaw dla Dzieci, wyjście na kręgle, a na koniec ulubiony punkt programu naszych zimowych półkolonii - czyli wyjście na lodowisko. Ponadto w programie jak zwykle znalazło się wiele gier i zabaw w sali Centrum Kultury Prawosławnej, służących lepszego zapoznaniu się i integracji.

Zdjęcia z niektórych zajęć dostępne są na naszym profilu na facebooku.