Fundacja Oikonomos
2019.03. 25
Anna Haponiuk

Relacja z zimowiska w Akademii Supraskiej 2019


Co należy zrobić, żeby ferie były udane? Fundacja OIKONOMOS już po raz kolejny odpowiedziała na to pytanie i zorganizowała niezapomniany obóz. Dzieci w wieku od 7 do 14 lat spędziły aktywny tydzień w Supraślu, bowiem w dniach 27.01- 02.02.2019 r. w murach Akademii Supraskiej odbyło się zimowisko.

Opiekunowie zadbali o to, by każdy z uczestników obozu znalazł coś dla siebie. Dla osób lubiących sport mieli do zaoferowania zajęcia w Strefie Wysokich Lotów i naukę jazdy na nartach biegowych. Dzieci uzdolnione artystycznie odnalazły się podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez panią Agatę oraz fotograficznych, po których zostało wiele pamiątkowych zdjęć. Odbyły się również zajęcia z gier planszowych, śmiechoterapii i robotyki –udało się nawet stworzyć radio! Dzięki wizycie w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej dzieci dowiedziały się jak wygląda życie zwierząt w czasie zimy i jak można im pomóc. Spotkanie to zakończyło się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Piękno Supraśla uczestnicy obozu podziwiali podczas spacerów po miasteczku, przejażdżce „ciuchcią” i kuligu. Atrakcją, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem było zwiedzanie Muzeum Ikon oraz zorganizowane tam warsztaty, na których dzieci mogły same przekonać się jak wiele pracy trzeba włożyć w napisanie ikony.

Nieodłącznym i ważnym elementem obozu była wspólna modlitwa. Grupa brała udział w modlitwach porannych i wieczornych, Boskiej Liturgii oraz Akatyście przed Supraską Ikoną Matki Bożej. Podczas nabożeństw dziewczynki śpiewały wraz z chórem, a chłopcy przysługiwali, każde z nich przyjęło Eucharystię. Spotkania z duchownymi pozwoliły młodym ludziom dokładniej zrozumieć znaczenie modlitwy i Eucharystii w ich życiu.

Ten siedmiodniowy odpoczynek w atmosferze modlitwy i spokoju pozwolił obozowiczom nabrać sił na powrót do szkoły i nauki; a poprzez udział w rozmowach z duchownymi i nabożeństwach zbliżyć się do Cerkwi.


/zdjęcia: Sławomir Kiryluk, Dorota Maksymiuk, Anna Haponiuk/