Fundacja Oikonomos
2019.05. 05

"Nikt nie może być dla nas kolejnym numerem" - o książce....

 
Okres II wojny światowej i czasy Holokaustu dały światu szereg przykładów osób i świadectw jak, pomimo niezwykle niesprzyjających ku temu warunków, (wynikających z tego, że „człowiek człowiekowi zgotował ten los”) człowiek mógł w dalszych ciągu pozostawać człowiekiem, a nawet stawać się Człowiekiem, przez duże „Cz”. Przykładem normalności w czasach nienormalności była m.in. osoba Jelizawiety Skobcowej, zwanej Matką Marią, żyjącej w latach 1893-1945, rosyjskiej poetki, autorki 4 tomików wierszy, działaczki politycznej, a potem emigrantki i prawosławnej zakonnicy, która podjęła decyzję o świadczeniu własną osobą o tym, jak ważne jest przykazanie mówiące o miłości człowieka wobec innych ludzi. Za niesienie pomocy potrzebującym i ratowanie m.in. wielu Żydów przed unicestwieniem, została osadzona w obozie w Ravensbrűck, gdzie zginęła oddając życie za jedną z więźniarek.

Realizowany przez naszą Fundację projekt pt. "Nikt nie może być dla nas kolejnym numerem" - warsztaty teatralne i spektakl na podstawie książki "Matka Maria (1891-1945)" polega na przeprowadzeniu cyklu warsztatów edukacyjno-teatralnych, zmierzających do przygotowania i wystawienia spektaklu o wybranych wydarzeniach z życia tej niezwykłej kobiety. Warsztaty skierowane do starszej młodzieży licealnej i studenckiej już się rozpoczęły, a my gorąco polecamy zapoznanie się z ksiązką, która zainspirowała nas do stworzenia tego projektu.

Ksiązka „Matka Maria (1891-1945)” Sergiusza Hackela w tłumaczeniu o. Henryka Paprockiego została wydana przez Fundację "Oikonomos" wspólnie z Diecezją Białostocko-Gdańską już ponad 10 lat temu (2008 r.). Możecie o niej przeczytać tutaj.
Zadanie pt. "Nikt nie może być dla nas kolejnym numerem" - warsztaty teatralne i spektakl na podstawie książki "Matka Maria (1891-1945)" dofinansowane jest ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.