Fundacja Oikonomos
2020.10. 02

Nowy projekt Fundacji "Śladami ojca Aleksego"


Miło nam poinformować, że od kilku miesięcy trwają już prace przy realizacji nowego projektu Fundacji „Oikonomos”, zatytułowanego "Śladami ojca Aleksego".

W grudniu 2020 roku minie pięćdziesiąt lat od śmierci wieloletniego proboszcza parafii prawosławnej w Supraślu, która wówczas była filią parafii wasilkowskiej, o. Aleksego Mularczyka. Duchowny niósł tu posługę od 1927 roku, a pełnił ją aż do śmierci 10 grudnia 1970 roku. Jego odważna i nieugięta postawa w obronie cerkwi w Supraślu jest warta przypomnienia. To dzięki jego trudom władze komunistyczne nie zdołały zamknąć świątyni, a dziedzictwo kulturowe związane z ponad 500-letnim klasztorem zostało zachowane do dziś.

Dla wielu młodszych mieszkańców Supraśla jest to niestety postać zupełnie nieznana, a z pewnością warta przypomnienia. Zależy nam także na przybliżeniu tej postaci mieszkańcom pobliskiego Białegostoku – pielgrzymom, jak i turystom, którzy przyjeżdżają do uzdrowiska na spacery, odpoczynek czy wydarzenia kulturalne. Osobną grupą są turyści krajowi czy zagraniczni, którzy tłumnie odwiedzają Supraśl (według statystyk to 16 tysięcy osób rocznie!), dla których planowane przez nas działania umożliwią zapoznanie się z prawosławnym dziedzictwem kulturowym regionu.

W ramach naszego projektu przygotowujemy więc wystawę, na otwarcie której zaprosimy mieszkańców miasteczka, z których część jeszcze pamięta tego zasłużonego człowieka. Drugim działaniem jest opracowanie aplikacji na telefon z przewodnikiem opowiadającym o historii miasteczka i kluczowych dla jego rozwoju miejscach na prawosławnym supraskim szlaku, gdzie swoje ślady zostawił także ojciec Aleksy.

Więcej informacji już wkrótce!


Zadanie dofinansowane jest ze środków Województwa Podlaskiego.