Fundacja Oikonomos
2020.10. 15

Paterikon - książeczka 7: "Święty Gerasim i lew"


Święty Gerasim Jordański (Abba Gerasimus/ Gerasimos, w polskiej wersji spotykamy również tłumaczenie imienia jako Gierasim lub Gerasym / Gerazym) to chrześcijański święty, mnich, jeden z Ojców Pustyni, żyjący w V wieku naszej ery.

Urodził się w zamożnej rodzinie w prowincji Lycja, w południowej części Azji Mniejszej. Od najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością, a kiedy dorósł postanowił opuścić swoją bogatą rodzinę i sprawy doczesne, aby zostać mnichem. Zamieszkał na pustyni Tebaida w Egipcie. Około 450 roku przybył do Palestyny i osiadł na pustyni w pobliżu rzeki Jordan. Tam założył klasztor i stał się znany ze swojej sprawiedliwości, ascetycznego życia i modlitwy.

Święty Gerasim brał udział w IV Soborze w Chalcedonie w 451 roku. Przez pewien czas skłaniał się do poglądów Eutychesa, który uznawała tylko boską naturę Jezusa Chrystusa, ale nie Jego ludzką naturę (tj. herezję monofizycką). Św. Eutymiusz Wielki pomógł mu wrócić do prawdziwej wiary.

Święty Gerasim ustanowił surową regułę monastyczną. Pięć dni tygodnia on i mnisi-pustelnicy, którzy wokół niego się zgromadzili spędzali w samotności, zajmując się rękodziełem i modlitwą. W tych dniach nie spożywali gotowanego jedzenia, ani nie rozpalali ognia; jedli tylko suchy chleb, korzenie i wodę. W sobotę i niedzielę wszyscy zbierali się w klasztorze na Boskiej Liturgii i uczestniczyli w Świętej Eucharystii, po której można było spożyć coś gotowanego. Po południu, zabierając zapasy chleba, fig, wody i gałęzie palmy daktylowej do tkania koszy, pustelnicy wracali do swoich cel. Każdy miał tylko stare ubrania i matę, na której spał. Kiedy opuszczali celę, nigdy nie zamykali drzwi, aby każdy mógł wejść i odpocząć lub wziąć wszystko, czego potrzebował.

Sam święty Gerasim osiągnął wysoki poziom ascezy. Podczas Wielkiego Postu nic nie jadł aż do dnia Zmartwychwstania Chrystusa, kiedy otrzymywał Święte Dary. Wychodząc na pustynię podczas Wielkiego Postu, święty Gerasim zabierał ze sobą swego ukochanego ucznia, Świętego Cyriaka (29 września), którego przysłał mu święty Eutymiusz.

Kiedy zmarł święty Eutymiusz Wielki, święty Gerasimus zobaczył, jak aniołowie nieśli duszę zmarłego do Nieba. Zabierając ze sobą Cyriaka, mnich natychmiast udał się do klasztoru Świętego Eutymiusza i pogrzebał jego ciało w ziemi.

Święty Gerasim zmarł spokojnie, opłakiwany przez swoich braci i uczniów.

Historia Gerasima i lwa, którego święty oswoił po usunięciu ciernia z łapy zwierzęcia i nauczył posłuszeństwa, stała się szeroko znana w świecie chrześcijańskim. Przed śmiercią lew pomagał Świętemu Gerasimowi w jego zadaniach, a po śmierci Starca umarł przy jego grobie i został pochowany w pobliżu. Dlatego lew jest przedstawiany na ikonach świętego, u jego stóp.

W Cerkwi prawosławnej święty jest czczony 4/17 marca.

W kolejnej, siódmej już książeczce, z serii „Paterikon dla dzieci”, przedstawiamy historię lwa o imieniu Jordan, przyjaciela świętego Gerasima. Serdecznie zachęcamy do przeczytania jej dzieciom!


Książeczka „Święty Gerasim i lew” oraz inne z tej serii są do nabycia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, niektórych parafiach, a także w fundacji Oikonomos (fundacja@oikonomos.pl) oraz sklepie internetowym www.sklep.cerkiew.pl.


-----------------------------------------------------------------------------------------
Na podstawie:
https://www.oca.org/saints/lives/2020/03/04/100649-venerable-gerasimus-of-the-jordan