Fundacja Oikonomos
2020.09. 26

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: "Ostatnia droga" w Akademii Supraskiej19 września 2020 r. Fundacja "Oikonomos" oraz Akademia Supraska organizowały wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 pod nazwą "Ostatnia droga". Celem spotkania było spojrzenie na śmierć oraz związane z nią obrzędy jako czas przejścia z życia doczesnego do wieczności, oswojenie ostatniej drogi, w którą każde z nas kiedyś się wybierze, wspomnienie tych, których już nawet krzyże nagrobne nikną w ziemi.

W programie wydarzenia odbył się:

  • wykład dr hab. Ireny Matus, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, kierownika Zakładu Antropologii Kulturowej, która przedstawiła obrzędowość pogrzebu z perspektywy kultury pogranicza,
  • pieśni pogrzebowe w wykonaniu amatorskiego młodzieżowego zespołu ludowego "Zatopieni w historii" z Topilca,
  • prezentacja zdjęć zabytkowych krzyży nagrobnych z Łap, Kożan, Topilca i Suraża, zebranych przez uczestników obozu dla wolontariuszy.

Wydarzenie organizowane było w ramach projektu “Lato z wielokulturowym dziedzictwem - V edycja", realizowanego przez Fundację "Oikonomos" i było transmitowane online. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania, które jest dostepne na naszym kanale na Youtubie.


Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa 2020.