Fundacja Oikonomos
2021.04. 01

Spektakl "Nikt nie może być numerem" online

W dniu 31 marca, w rocznicę śmierci Matki Marii, o godz. 18:00 odbyła się internetowa premiera nagrania spektaklu pt. Nikt nie może być numerem na podstawie książki Sergiusza Hackela Matka Maria (1891 - 1945).

Nagrania dokonano 5 listopada 2019 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki podczas premiery spektaklu. Przedstawienie zrealizowane przez młodzieżową grupę teatralną powstałą przy naszej Fundacji stara się oddać atmosferę towarzyszącą wydarzeniom historycznym pierwszej połowy XX wieku – rewolucji bolszewickiej, migracji setek tysięcy uciekinierów, II wojny światowej. Przedstawia urywki z życia bardzo barwnej postaci Marii Skobcowej, zwanej Matką Marią z ulicy Loumer - kontrowersyjnej współczesnej świętej, poetki, mniszki żyjącej w świeckim otoczeniu, pomagającej biedakom na ulicach Paryża, ratującej Żydów w czasie Holokaustu. Za swoją działalność zapłaciła najwyższą cenę - zginęła w obozie koncentracyjnym Ravensbruck.

Spektakl powstał na podstawie książki Sergiusza Hackela w przekładzie ks. Henryka Paprockiego, wydanej przez Fundację „Oikonomos” w 2008 roku. Jest to opowieść o miłości totalnej i bezkompromisowej, która zwycięża nawet w czasie wielkiego upadku i kryzysu człowieka. Premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2019 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku; spektakl był też wystawiany na I Festiwalu Małych Form Teatralnych „Drabina do nieba” w Warszawie, na XVI Międzyszkolnym Ekumenicznym Spotkaniu Młodych na zaproszenie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. M. Kopernika w Białymstoku oraz w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku.

Scenariusz i reżyseria: Joanna Troc
Multimedia: Jakub Sobczak
Występują: Ewa Iwaniuk, Jan Koniuch, Łukasz Lisowski, Daria Łukjańczuk, Patrycja Niczyporuk, Dominika Puc, Piotr Świderski, Maria Tarasiuk, Agata Uścinowicz, Rafał Zdanowicz
Koordynacja: Magdalena Żdanuk
Nagranie: Piotr Łozowik
Wprowadzenie: o. Henryk Paprocki

Spektakl przewidziany dla młodzieży i dorosłych.

Aby umożliwić wspólne oglądanie spektaklu naszym przyjaciołom z Paryża, był on dostępny z napisami w języku francuskim.

Spektakl będzie dostępny do oglądania także po wydarzeniu (przez najbliższy tydzień) na kanale Youtube Fundacji.

Tego samego dnia o godz. 21:00 odbył się także wykład ks. Henryka Paprockiego o Matce Marii Skobcowej organizowany w ramach rekolekcji wielkopostnych przez Kaplicę św. Grzegorza Peradze. Wykład można obejrzeć na kanale Youtube Kaplicy.

Zapraszamy do obejrzenia zarówno spektaklu, jak i wykładu.