Fundacja Oikonomos
2023.04. 20

Nasz spektakl o Matce Marii w Amsterdamie!


W dniach 31 marca – 3 kwietnia 2023 roku odbył się wyjazd młodzieżowej grupy teatralnej działającej przy naszej Fundacji do Holandii. Młodzież zaprezentowała tam spektakl teatralny pt. „Nikt nie może być numerem” na podstawie książki Sergiusza Hackela w reżyserii Joanny Troc.

Wyjazd odbył się na zaproszenie stowarzyszenia Prawosławnej Młodzieży Niderlandów i o. Hildo Bosa z parafii prawosławnej w Amsterdamie, który widział ten spektakl na międzynarodowym spotkaniu młodzieży w Supraślu zeszłego lata. Ĺťona o. Hildo jest wnuczką o. Dymitra Klepinina, który był bliskim współpracownikiem Matki Marii. „Małomówny i skromny stał się wielkim przyjacielem i wsparciem dla Matki Marii” (fragment tekstu sztuki). Wspierał ją w działalności społecznej w „Prawosławnym Dziele”, pomimo różnicy wieku i charakteru doskonale się z nią rozumiał i kierował podobnymi ideałami, które doprowadziły ich oboje do męczeństwa.

Nasz spektakl został pokazany w budynku kościoła Nassaukerk w dn. 2 kwietnia. Wielonarodowa publiczność mogła go obejrzeć dzięki napisom w języku niderlandzkim i angielskim. "Nikt nie może być numerem" opowiada o życiu i śmierci "matki" Marii Skobcowej (nazwisko panieńskie Elizaveta Pilenko), rosyjskiej teolożki, poetki i artystki, która uciekła przed rosyjską rewolucją 1917 roku ze swoją rodziną, jak też z około dwoma milionami innych uciekinierów. Osiadła na wygnaniu w Paryżu - tam, gdzie znalazło się również około 400 000 jej rodaków, rozwiodła się z mężem, została zakonnicą i opiekowała się rosyjskimi uchodźcami w stolicy Francji. Była ważną postacią w rosyjskiej społeczności prawosławnej w Paryżu. Była dobrą przyjaciółką filozofa religijnego Nikołaja Berdiajewa, uważała się za duchową córkę prawosławnego kapłana Siergieja Bułhakowa. Z ich pomocą Maria założyła organizację Prawosławne Dzieło i otworzyła schronisko dla biednych i chorych wygnańców, w którym codziennie dostarczano wiele bezpłatnych posiłków. Zbierała warzywa i inne resztki z różnych paryskich targów i sama stawała w jadłodajni, aby przygotowywać zupę. Oprócz całej swojej działalności charytatywnej Maria pozostała także artystką i filozofką: napisała wiele tekstów, które są nadal odkrywane i publikowane. W każdej wolnej chwili pracowała również nad jedną ze swoich wielu haftowanych ikon. Robiła to nadal, gdy podczas II wojny światowej trafiła do obozu koncentracyjnego za pomoc francuskim i rosyjskim Ĺťydom podczas okupacji. Przed wyzwoleniem zmarła w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Jest jedną z niewielu osób, które są zarówno uhonorowane w Yad Vashem, jak i kanonizowane w Kościele prawosławnym.

Premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2019 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku; spektakl był też wystawiany na I Festiwalu Małych Form Teatralnych „Drabina do nieba” w Warszawie, w Akademii Teatralnej w Białymstoku, na Międzynarodowym spotkaniu młodzieży w Supraślu, w Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim i na Konferencji Teatrów Amatorskich w Podlaskim Instytucie Kultury.

W spektaklu wystąpili: Gabriela Bezubik, Daria Łukjanczuk, Patrycja Niczyporuk, Maria Tarasiuk, Agata Uścinowicz, Jan Koniuch, Paweł Krukowski oraz Łukasz Lisowski.



Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie.





Sponsorem przedsięwzięcia jest Energo sp. z o.o.