Fundacja Oikonomos
2012.09. 08
Anna Rogacz

Relacja z letnich warsztatów ikonograficzno-plastycznych w Akademii Supraskiej

Głównym celem lipcowych warsztatów było pogłębienie wiedzy o prawosławiu poprzez własnoręczne pisanie ikony, uczestnictwo Boskiej Liturgii oraz przebywanie na terenie historycznego Monasteru Zaśnięcia Bogurodzicy. Warsztaty pozwoliły także, dzięki uczestnictwu w różnorodnych zajęciach oraz zabawach, ciekawie spędzić wakacje. Wspólne działania w grupie kształtowały umiejętności pracy w zespole, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także budowania więzi koleżeńskich.

Każdego dnia na dzieci, oprócz pracy na warsztatach ikonograficznych, czekało mnóstwo atrakcji. Obozowicze zwiedzili wystawę w Muzeum Ikon, gdzie zdobywali nowe wiadomości na temat ikon. Atrakcją były zajęcia manualne prowadzone przez garncarza z Czarnej Wsi Kościelnej. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił przy kole. Metodą prób i błędów powstawały gliniane dzbanuszki, kubki i doniczki. Uczestnicy warsztatów uczyli się i doskonalili umiejętności jazdy konnej, a także próbowali swoich sił w orce tradycyjnym pługiem. Dzieci uczestniczyły również w wycieczce do Tykocina, Pętowa oraz Kiermus. W każdym z tych miejsc czekało na nie wiele ciekawostek historycznych (historia zamku w Tykocinie), religijnych (tykocińska synagoga), przyrodniczych (wioska bocianów), a także kulinarnych (pyszny obiad w Kiermusach).

Każdego dnia odbywały się zajęcia integracyjne, podczas których obozowicze przygotowywali skecze i występy, rywalizowali w konkurencjach sportowych, a także tworzyli kreacje podczas pokazu mody. Dużo czasu poświęciliśmy na gry i zabawy integracyjne.

Wśród wielu atrakcji i ciekawych form spędzania czasu wolnego nie zapomnieliśmy o duchowym wymiarze naszego pobytu w Supraślu. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy wspólna modlitwą. Całą grupą uczestniczyliśmy w Boskiej Liturgii, w czasie której przystąpiliśmy do sakramentu spowiedzi oraz św. Eucharystii. Uczestniczyliśmy także w akatyście przez Supraską Ikoną Matki Bożej.

Po zakończeniu warsztatów, każdy uczestnik mógł zaprosić swoją rodzinę i znajomych na wystawę prezentującą ikony - efekt pracy podczas obozu. Ekspozycja była czynna od 10 sierpnia do 2 września 2012r. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku i cieszyła się dużym zainteresowaniem.