Fundacja Oikonomos
27.09.2022

Sukces teatralny naszej młodzieży w Paryżu!

W dniach 22-27 września 2022 roku odbył się wyjazd młodzieżowej grupy teatralnej działającej przy Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku do Paryża. Młodzież dwukrotnie zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Nikt nie może być numerem” na podstawie książki Sergiusza Hackela w reżyserii Joanny Troc na scenie przy Rue Daru. Wyjazd możliwy był dzięki współpracy Fundacji Oikonomos i jej prezes - Magdaleny Żdanuk - ze Studium ikonograficznym im. Andrzeja Rublowa w Paryżu, kierownikiem którego jest ks. Maciej Leszczyński. Młodzież nie tylko dwukrotnie zaprezentowała spektakl przed paryską widownią, ale również miała możliwość zwiedzenia miasta, spotkań ze studentami Studium ikonograficznego oraz organizacjami zajmującymi się spuścizną działalności Matki Marii m.in. z francuskim Stowarzyszeniem ACER-MJO, które udostępniło nam część archiwaliów do spektaklu.
22.06.2022

Półkolonie letnie w Centrum Kultury Prawosławnej 8-12 sierpnia 2022 r.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z Białegostoku i okolic, pozostające podczas wakacji w mieście, do udziału w półkoloniach, które tradycyjnie odbywać się będą w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku w terminie 8-12 sierpnia. Są one skierowane do dzieci w wieku 7-11 lat. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00. W programie przewidujemy gry i zabawy w sali Centrum Kultury Prawosławnej, jak również wyjścia na zajęcia oferowane przez białostockie instytucje, a także inne atrakcje.
Koszt półkolonii to 390 zł. W cenę wliczone są obiad, woda, wykwalifikowana opieka, bilety wstępu na wszelkie wyjścia i wyjazdy, ubezpieczenie NNW.
Karty zgłoszeniowe i regulaminy są dostępne na naszej stronie internetowej (do pobrania poniżej). Wypełnione dokumenty prosimy zostawiać w recepcji Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Świętego Mikołaja 5 (czynne codziennie w godz. 08:00-20:00). Zapisy do 4 sierpnia.
09.06.2022

Prezentacja książki "Komentowana bibliografia polskich przekładów piśmiennictwa kręgu Slavia Orthodoxa"

Akademia Supraska / Fundacja "Oikonomos" w ramach Międzynarodowej Sieci PAX BIZANTINO-SLAVA dnia 21 czerwca 2022 r. o godzinie 10:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku organizuje spotkanie poświęcone książce pt. "Komentowana bibliografia polskich przekładów piśmiennictwa kręgu Slavia Orthodoxa" (Series Ceranea 7, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2021).
W spotkaniu wemą udział Autorzy tomu PT.: Agata Kawecka (UŁ), Izabela Lis-Wielgosz (UAM), Małgorzata Skowronek (UŁ), Jan Stradomski (UJ) i redaktor naukowy wydania Ivan N. Petrov (UŁ).
Obecni będą m.in. recenzent tomu Marzanna Kuczyńska (UAM), redaktor Series Ceranea Georgi Minczew (UŁ), zasłużeni tłumacze: o. Henryk Paprocki, o. Stanisław Strach, Aleksander Naumow, a także zaproszeni duchowni oraz przedstawiciele ChAT (Jerzy Ostapczuk), UwB (o. Marek Ławreszuk), wydawnictw, rozgłośni, redakcji, mediów i bractw.
Spotkanie poprowadzi Kanclerz Akademii Supraskiej, o. Jarosław Jóźwik. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny!
13.05.2022

Podsumowanie marcowo-kwietniowej pomocy Akademii Supraskiej i Fundacji „Oikonomos” uchodźcom z Ukrainy

11 marca - 30 kwietnia – to ponad 50 dni naszej pomocy uchodźcom z Ukrainy. To łącznie 3.069 noclegów, a razem z nimi 3.069 śniadań, obiadów i kolacji… To 107 osób, które znalazły schronienie w Akademii Supraskiej, niektóre na 2 dni, niektóre na 50. Najmłodszy uciekinier miał 3 miesiące, a najstarszą osobą, która u nas przebywa jest 67-letnia pani Lidia. Dzięki przystosowaniu pomieszczeń Akademii do potrzeb osób niepełnosprawnych (szczególnie chodzi o odpowiednie wyposażenie łazienek, windy, brak progów, podjazd do budynku) mogliśmy przyjąć do nas m.in. nastolatka na wózku wraz z jego bratem bliźniakiem i mamą, a następnie dzięki pomocy ludzi dobrej woli zapewnić mu opiekę neurologa, opłacić rehabilitację i zorganizować hipoterapię. /czytaj dalej->/
06.03.2022

Pomoc uchodźcom z Ukrainy

Fundacja "Oikonomos" i Akademia Supraska włączyły się w pomoc osobom poszkodowanym przez wojnę na Ukrainę. W pierwszej kolejności przyjmujemy osoby, które potrzebują schronienia, oferując im miejsca noclegowe w Domu Pielgrzyma Akademii Supraskiej. W miarę możliwości będziemy pomagać także w inny sposób, np. zapewniając odzież czy wyżywienie. W przyszłości planujemy organizować przybyłym dzieciom nasze tradycyjne warsztaty czy obozy. Tymczasem zakładamy zbiórkę pieniężną skierowaną do wszystkich, którzy chcą wesprzeć nasze działania (kliknij dalej). Państwa darowizny można także wpłacać bezpośrednio na konto Fundacji OIKONOMOS nr rachunku 02 1240 5211 1111 0010 4945 4034 Bank Pekao S.A. z dopiskiem: darowizna na pomoc uchodźcom.
28.02.2022

Bezpłatna pomoc w wypełnianiu PIT-ów - dyżury księgowej

W tym roku wznawiamy dyżury księgowej, podczas których nieodpłatnie pomagamy wypełniać zeznania podatkowe wszystkim osobom pragnącym przekazać swój 1% podatku na działalność statutową naszej Fundacji. Zainteresowanych zapraszamy do biura Fundacji "Oikonomos" (w budynku Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Świętego Mikołaja 5 w Białymstoku) w poniedziałek 14 marca na godz. 17:30. Prosimy przynieść ze sobą wszystkie deklaracje np. PIT-11 od pracodawców za rok 2020, dokumenty potwierdzające prawo do ulg (np. dowody wpłaty darowizny), a także PIT złożony w poprzednim roku - to pozwoli na wysłanie wypełnionej deklaracji przez Internet bez konieczności chodzenia do Urzędu Skarbowego.
14.12.2021

Biblia Matfieja Dziesiątego jest już Supraślu

Staraniem Akademii Supraskiej, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewy Ziółkowskiej dotarły do Supraśla ofiarowane przez Mecenasów i Wydawców (przede wszystkim Fłorentina Panczenko, Anatolija Aleksiejewa i Artioma Żukowa) egzemplarze reprintu Biblii Matfieja Dziesiątego, wspaniałego pomnika prawosławnego piśmiennictwa państwa polsko-litewskiego, z towarzyszącym drugim tomem, zawierającym głębokie studia i katalog iluminacji. Ukazał się on rok temu w Petersburgu w limitowanej edycji 416 egzemplarzy, z czego do Polski trafiło 12. /czytaj dalej.../
15.10.2021

Koncert chóru "Dostojno Est" w auli Akademii Supraskiej

W dn. 23 września w auli Akademii Supraskiej odbył się koncert chóru „Dostojno Est” katedry pw. Świętych Cyryla i Metodego w bułgarskim mieście Łowecz. Zespół powstał jesienią 2016 roku jako chór kameralny z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Gabriela - metropolity miasta Łowecz i na wniosek przewodniczącego rady cerkiewnej o. Michaiła Kowaczewa. W jego repertuarze znajdują się pieśni wywodzące się z bułgarskiej tradycji prawosławnej: starobułgarskie utwory jednogłosowe, śpiew chóralny a cappella z klasyki bułgarskiej muzyki cerkiewnej, aranżacje pieśni ludowych z różnych regionów Bułgarii, a także utwory współczesnych kompozytorów.
30.09.2021

„Barok w Baroku” - koncert muzyki klasycznej w Akademii Supraskiej

W niedzielę, 12 września 2021 r., w Auli Akademii Supraskiej, wystąpiło trio w składzie: Arkadiusz Krupa — obój, Paweł Wajrak – skrzypce, Michał Nagy – gitara. Repertuar tria jest różnorodny stylistycznie i wielobarwny – obejmuje muzykę barokową, klasyczną i romantyczną w opracowaniu na skrzypce, obój i gitarę oraz utwory o inspiracji bałkańskiej i hiszpańskiej. Przybyła do Supraśla publiczność miała możliwość na żywo posłuchać tych utworów. Ciekawa aranżacja oraz miejsce, w którym zostały one wykonane, pozwoliły zatopić się słuchaczom w dźwięki muzyki, która - mamy nadzieję - na długo pozostanie w ich pamięci.
27.09.2021

Premiera animacji "Mój święty" już za nami!

Oficjalna premiera animacji "Mój Święty" za nami! 12 września w parafialnej stodole przy cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu uczestnicy warsztatów oraz licznie zgromadzona publiczność mieli okazję po raz pierwszy oficjalnie obejrzeć na dużym ekranie wyniki pracy projektowej. Tych którzy nie mogli być z nami tego dnia zapraszamy na nasz kanał YouTube!
"Mój Święty" - to animacja, która powstała podczas tegorocznych warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Św. Mikołaj w naszych oczach" - zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|