Fundacja Oikonomos
05.06.2023

Półkolonie letnie w Centrum Kultury Prawosławnej w 2023 roku - dwa terminy!

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z Białegostoku i okolic, pozostające podczas wakacji w mieście, do udziału w półkoloniach, które tradycyjnie odbywać się będą w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. W tym roku proponujemy dwa terminy: I turnus w terminie 10-14 lipca, II turnus w terminie 21-25 sierpnia. Półkolonie są skierowane do dzieci w wieku 7-11 lat. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00. W programie przewidujemy gry i zabawy w sali Centrum Kultury Prawosławnej, jak również wyjścia na zajęcia oferowane przez białostockie instytucje, a także inne atrakcje.
20.04.2023

Nasz spektakl o Matce Marii w Amsterdamie!

W dniach 31 marca – 3 kwietnia 2023 roku odbył się wyjazd młodzieżowej grupy teatralnej działającej przy naszej Fundacji do Holandii. Młodzież zaprezentowała tam spektakl teatralny pt. „Nikt nie może być numerem” na podstawie książki Sergiusza Hackela w reżyserii Joanny Troc. Wyjazd odbył się na zaproszenie stowarzyszenia Prawosławnej Młodzieży Niderlandów i o. Hildo Bosa z parafii prawosławnej w Amsterdamie. Nasz spektakl został pokazany w budynku kościoła Nassaukerk w dn. 2 kwietnia. Wielonarodowa publiczność mogła go obejrzeć dzięki napisom w języku niderlandzkim i angielskim.
"Nikt nie może być numerem" opowiada o życiu i śmierci "matki" Marii Skobcowej (nazwisko panieńskie Elizaveta Pilenko), rosyjskiej teolożki, poetki i artystki, która uciekła przed rosyjską rewolucją 1917 roku ze swoją rodziną, jak też z około dwoma milionami innych uciekinierów. Osiadła na wygnaniu w Paryżu, tam gdzie znalazło się również około 400 000 jej rodaków, rozwiodła się z mężem, została za-konnicą i opiekowała się rosyjskimi uchodźcami w stolicy Francji. Była ważną postacią w rosyjskiej społeczności prawosławnej w Paryżu.
01.03.2023

Darmowy program do rozliczenia podatkowego za 2022 rok

Szanowni Państwo, w tym roku ponownie możecie korzystać z bezpłatnego programu do przygotowania i wysłania swoich rozliczeń podatkowych (PIT) za 2022 rok. Program, podobnie jak w poprzednich latach, został dostarczony przez Instytut Wspierania Organizacji Pozarządowych. Za jego pomocą można prosto i szybko rozliczyć się z urzędem skarbowym online.
Zapraszamy do wejścia na stronę programu i wypełnienie swojej deklaracji podatkowej. Mamy nadzieję, że to narzędzie uprości podatnikom i sympatykom naszej Fundacji świadomą deklarację przekazania nam 1,5% (poprzednio 1%).
Za wszystkie przekazane nam w ten sposób środki serdecznie dziękujemy!
27.09.2022

Sukces teatralny naszej młodzieży w Paryżu!

W dniach 22-27 września 2022 roku odbył się wyjazd młodzieżowej grupy teatralnej działającej przy Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku do Paryża. Młodzież dwukrotnie zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Nikt nie może być numerem” na podstawie książki Sergiusza Hackela w reżyserii Joanny Troc na scenie przy Rue Daru. Wyjazd możliwy był dzięki współpracy Fundacji Oikonomos i jej prezes - Magdaleny Żdanuk - ze Studium ikonograficznym im. Andrzeja Rublowa w Paryżu, kierownikiem którego jest ks. Maciej Leszczyński. Młodzież nie tylko dwukrotnie zaprezentowała spektakl przed paryską widownią, ale również miała możliwość zwiedzenia miasta, spotkań ze studentami Studium ikonograficznego oraz organizacjami zajmującymi się spuścizną działalności Matki Marii m.in. z francuskim Stowarzyszeniem ACER-MJO, które udostępniło nam część archiwaliów do spektaklu.
22.09.2022

Sympozjum Pamięci Prof. Andrzeja Łapki

31 sierpnia 2022 r. w Akademii Supraskiej odbyło się sympozjum pamięci prof. Andrzeja Łapki. Profesor Andrzej Łapko był cenionym i szanowanym nauczycielem akademickim Politechniki Białostockiej, a jego wychowankowie piastują znaczące funkcje w strukturach uczelni, instytucjach samorządowych i dużych przedsiębiorstwach. Jednocześnie był społecznikiem, współzałożycielem Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego z siedzibą w Białymstoku, w którym w latach 2003–2014 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego. Był także fundatorem Fundacji Oikonomos oraz członkiem konwentu Akademii Supraskiej. Sympozjum odbyło się z inicjatywy JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego oraz Jej Magnificencji Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB.
22.06.2022

Półkolonie letnie w Centrum Kultury Prawosławnej 8-12 sierpnia 2022 r.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z Białegostoku i okolic, pozostające podczas wakacji w mieście, do udziału w półkoloniach, które tradycyjnie odbywać się będą w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku w terminie 8-12 sierpnia. Są one skierowane do dzieci w wieku 7-11 lat. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00. W programie przewidujemy gry i zabawy w sali Centrum Kultury Prawosławnej, jak również wyjścia na zajęcia oferowane przez białostockie instytucje, a także inne atrakcje.
Koszt półkolonii to 390 zł. W cenę wliczone są obiad, woda, wykwalifikowana opieka, bilety wstępu na wszelkie wyjścia i wyjazdy, ubezpieczenie NNW.
Karty zgłoszeniowe i regulaminy są dostępne na naszej stronie internetowej (do pobrania poniżej). Wypełnione dokumenty prosimy zostawiać w recepcji Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Świętego Mikołaja 5 (czynne codziennie w godz. 08:00-20:00). Zapisy do 4 sierpnia.
09.06.2022

Prezentacja książki "Komentowana bibliografia polskich przekładów piśmiennictwa kręgu Slavia Orthodoxa"

Akademia Supraska / Fundacja "Oikonomos" w ramach Międzynarodowej Sieci PAX BIZANTINO-SLAVA dnia 21 czerwca 2022 r. o godzinie 10:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku organizuje spotkanie poświęcone książce pt. "Komentowana bibliografia polskich przekładów piśmiennictwa kręgu Slavia Orthodoxa" (Series Ceranea 7, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2021).
W spotkaniu wemą udział Autorzy tomu PT.: Agata Kawecka (UŁ), Izabela Lis-Wielgosz (UAM), Małgorzata Skowronek (UŁ), Jan Stradomski (UJ) i redaktor naukowy wydania Ivan N. Petrov (UŁ).
Obecni będą m.in. recenzent tomu Marzanna Kuczyńska (UAM), redaktor Series Ceranea Georgi Minczew (UŁ), zasłużeni tłumacze: o. Henryk Paprocki, o. Stanisław Strach, Aleksander Naumow, a także zaproszeni duchowni oraz przedstawiciele ChAT (Jerzy Ostapczuk), UwB (o. Marek Ławreszuk), wydawnictw, rozgłośni, redakcji, mediów i bractw.
Spotkanie poprowadzi Kanclerz Akademii Supraskiej, o. Jarosław Jóźwik. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny!
13.05.2022

Podsumowanie marcowo-kwietniowej pomocy Akademii Supraskiej i Fundacji „Oikonomos” uchodźcom z Ukrainy

11 marca - 30 kwietnia – to ponad 50 dni naszej pomocy uchodźcom z Ukrainy. To łącznie 3.069 noclegów, a razem z nimi 3.069 śniadań, obiadów i kolacji… To 107 osób, które znalazły schronienie w Akademii Supraskiej, niektóre na 2 dni, niektóre na 50. Najmłodszy uciekinier miał 3 miesiące, a najstarszą osobą, która u nas przebywa jest 67-letnia pani Lidia. Dzięki przystosowaniu pomieszczeń Akademii do potrzeb osób niepełnosprawnych (szczególnie chodzi o odpowiednie wyposażenie łazienek, windy, brak progów, podjazd do budynku) mogliśmy przyjąć do nas m.in. nastolatka na wózku wraz z jego bratem bliźniakiem i mamą, a następnie dzięki pomocy ludzi dobrej woli zapewnić mu opiekę neurologa, opłacić rehabilitację i zorganizować hipoterapię. /czytaj dalej->/
06.03.2022

Pomoc uchodźcom z Ukrainy

Fundacja "Oikonomos" i Akademia Supraska włączyły się w pomoc osobom poszkodowanym przez wojnę na Ukrainę. W pierwszej kolejności przyjmujemy osoby, które potrzebują schronienia, oferując im miejsca noclegowe w Domu Pielgrzyma Akademii Supraskiej. W miarę możliwości będziemy pomagać także w inny sposób, np. zapewniając odzież czy wyżywienie. W przyszłości planujemy organizować przybyłym dzieciom nasze tradycyjne warsztaty czy obozy. Tymczasem zakładamy zbiórkę pieniężną skierowaną do wszystkich, którzy chcą wesprzeć nasze działania (kliknij dalej). Państwa darowizny można także wpłacać bezpośrednio na konto Fundacji OIKONOMOS nr rachunku 02 1240 5211 1111 0010 4945 4034 Bank Pekao S.A. z dopiskiem: darowizna na pomoc uchodźcom.
28.02.2022

Bezpłatna pomoc w wypełnianiu PIT-ów - dyżury księgowej

W tym roku wznawiamy dyżury księgowej, podczas których nieodpłatnie pomagamy wypełniać zeznania podatkowe wszystkim osobom pragnącym przekazać swój 1% podatku na działalność statutową naszej Fundacji. Zainteresowanych zapraszamy do biura Fundacji "Oikonomos" (w budynku Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Świętego Mikołaja 5 w Białymstoku) w poniedziałek 14 marca na godz. 17:30. Prosimy przynieść ze sobą wszystkie deklaracje np. PIT-11 od pracodawców za rok 2020, dokumenty potwierdzające prawo do ulg (np. dowody wpłaty darowizny), a także PIT złożony w poprzednim roku - to pozwoli na wysłanie wypełnionej deklaracji przez Internet bez konieczności chodzenia do Urzędu Skarbowego.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|