Fundacja Oikonomos
24.02.2021

Prof. Joanicjusz Nazarko z nagrodą Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku naukowego

Z prawdziwą dumą informujemy, że prof. Joanicjusz Nazarko, jeden z Fundatorów Fundacji "Oikonomos" oraz członek Konwentu Akademii Supraskiej, znalazł się w gronie 18 osób, które 19 lutego br. - w Dniu Nauki Polskiej - odebrały prestiżową nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku naukowego. Laureatami tej nagrody są wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, docenione za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną. To osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej... /czytaj dalej ->>> /
01.02.2021

Darmowy program do rozliczenia PIT za 2020 rok

Miło nam poinformować Państwa, że ponownie udostępniamy bezpłatny program do rozliczeń PIT za 2020 rok, dostarczony przez Instytut Wspierania Organizacji Pozarządowych. Za jego pomocą można rozliczyć się zarówno online, jak też ściągnąć program na swój komputer. Zapraszamy do wejścia na stronę programu i wypełnienie swojej deklaracji podatkowej. Mamy nadzieję, że to narzędzie uprości podatnikom i sympatykom naszej Fundacji świadomą deklarację przekazania nam 1%. Możecie z niego korzystać już od pierwszych dni rozliczeń rocznych. Za wszystkie przekazane nam w ten sposób środki serdecznie dziękujemy!
07.01.2021

Życzenia świąteczne od Fundacji "Oikonomos"

Radosnych, pełnych miłości i wewnętrznego pokoju
Świąt Narodzenia Chrystusa życzy Państwu
Fundacja "OIKONOMOS"
Христос рождается, славите!
08.12.2020

Otwarcie wystawy "O. Aleksy Mularczyk – proboszcz parafii prawosławnej w Supraślu w latach 1931 -1970"

W grudniu 2020 roku mija pięćdziesiąt lat od śmierci wieloletniego proboszcza parafii prawosławnej w Supraślu, o. Aleksego Mularczyka. Duchowny niósł tu posługę od 1927 roku, a pełnił ją aż do śmierci 14 grudnia 1970 roku. Jego odważna i nieugięta postawa w obronie cerkwi w Supraślu jest warta przypomnienia. To dzięki jego trudom władze komunistyczne nie zdołały zamknąć świątyni, a prawosławna parafia w Supraślu istnieje do dziś.

20 grudnia nastąpi otwarcie wystawy, na której możecie zapoznać się z życiem ojca Aleksego Mularczyka, przypadającym na niezwykle trudny XX wiek oraz obejrzeć archiwalne fotografie z lat 1920-1970. Zapraszamy o godz. 16:00 na nasz profil na Facebooku, gdzie odbędzie się wirtualne otwarcie i zwiedzanie wystawy.
26.11.2020

Latopisy Akademii Supraskiej z Nagrodą im. prof. Jerzego Skowronka

Z nieukrywaną radością pragniemy poinformować, że dzisiaj otrzymaliśmy wyróżnienie - Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka. Jest to nagroda honorowa przyznawana autorom i wydawcom w dziedzinie historii i archiwistyki. Została ustanowiona w 1997 r. dla upamiętnienia tragicznie zmarłego dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Jerzego Skowronka. Przewodniczącym jury jest prof. UW dr hab. Jarosław Czubaty, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Nagroda przyznawana jest podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie. Wśród wyróżnionych znalazło się czasopismo „Latopisy Akademii Supraskiej. 10. ƁƃHEЦЪ ХВАЛЕНЇѦ” [Wieniec Pochwał]. Studia oferowane profesorowi Aleksandrowi Naumowi na jubileusz 70-lecia, pod red. Marzanny Kuczyńskiej, Fundacja „Oikonomos”, Białystok 2019". Bardzo dziękujemy za wyróżnienie i jednocześnie gratulujemy Kolegium Redakcyjnemu oraz autorom tekstów, a także dziękujemy członkom Rady Naukowej, recenzentom i wszystkim osobom zaangażowanym w wydawanie Latopisów.
30.10.2020

Kończymy projekt „Lato z wielokulturowym dziedzictwem – V edycja"...

Dobiegł właśnie końca realizowany przez Fundację „Oikonomos” projekt pt. „Lato z wielokulturowym dziedzictwem - V edycja”. Jego głównym działaniem była organizacja w dn. 25 sierpnia – 3 września br. letniego obozu dla młodzieży, która chciała przeznaczyć część swojego wakacyjnego czasu na wolontariat przy zabytkowych obiektach Podlasia. W tym roku – wyjątkowo, ze względu na sytuację epidemiczną – postanowiliśmy pracować na zewnątrz, świeżym powietrzu, dlatego też projektem objęliśmy następujące obiekty:
cmentarz prawosławno-ewangelicki w Łapach-Osse, cmentarz prawosławny w Kożanach, cmentarz cerkiewny w Topilcu oraz pozostałości po dawnym cmentarzu w Surażu. Wolontariusze przyjechali z różnych miejscowości, zarówno z Podlasia, jak i z drugiego końca Polski. Podczas 10-dniowego obozu uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Akademii Supraskiej, podczas których pod okiem specjalistów uczyli się wypełniać karty ewidencyjne zabytków oraz fotografować obiekty, a następnie ruszyli w teren, gdzie brali udział w porządkowaniu cmentarzy, karczowaniu krzewów, koszeniu i usuwaniu chwastów. Było to zaledwie przygotowanie do ich głównego zadania - sporządzenia dokumentacji fotograficzno-opisowej zabytkowych nagrobków i krzyży na terenie prawosławnych cmentarzy w czterech nadnarwiańskich miejscowościach. Pogoda nie zawsze dopisywała, ale pomimo deszczu wolontariuszom udało się uwiecznić dla przyszłych pokoleń aż 248 nagrobków znajdujących się na zabytkowych nekropoliach.
15.10.2020

Paterikon - książeczka 7: "Święty Gerasim i lew"

Święty Gerasim Jordański to chrześcijański święty, mnich, jeden z Ojców Pustyni, żyjący w V wieku naszej ery. Urodził się w zamożnej rodzinie w prowincji Lycja, w południowej części Azji Mniejszej. Od najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością, a kiedy dorósł postanowił opuścić swoją bogatą rodzinę i sprawy doczesne, aby zostać mnichem. Zamieszkał na pustyni Tebaida w Egipcie. Około 450 roku przybył do Palestyny i osiadł na pustyni w pobliżu rzeki Jordan. Tam założył klasztor i stał się znany ze swojej sprawiedliwości, ascetycznego życia i modlitwy. Jeśli chcecie wiedzieć, co u jego boku robi lew, koniecznie sięgnijcie po książeczkę z serii "Paterikon dla dzieci" ---->
02.10.2020

Nowy projekt Fundacji "Śladami ojca Aleksego"

Miło nam poinformować, że od kilku miesięcy trwają już prace przy realizacji nowego projektu Fundacji „Oikonomos”, zatytułowanego "Śladami ojca Aleksego". W grudniu 2020 roku minie pięćdziesiąt lat od śmierci wieloletniego proboszcza parafii prawosławnej w Supraślu, która wówczas była filią parafii wasilkowskiej, o. Aleksego Mularczyka. Duchowny niósł tu posługę od 1927 roku, a pełnił ją aż do śmierci 10 grudnia 1970 roku. Jego odważna i nieugięta postawa w obronie cerkwi w Supraślu jest warta przypomnienia. To dzięki jego trudom władze komunistyczne nie zdołały zamknąć świątyni, a dziedzictwo kulturowe związane z ponad 500-letnim klasztorem zostało zachowane do dziś. /Czytaj dalej --->>> /
26.09.2020

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: "Ostatnia droga" w Akademii Supraskiej

19 września 2020 r. Fundacja "Oikonomos" oraz Akademia Supraska organizowały wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 pod nazwą "Ostatnia droga". Celem spotkania było spojrzenie na śmierć oraz związane z nią obrzędy jako czas przejścia z życia doczesnego do wieczności, oswojenie ostatniej drogi, w którą każde z nas kiedyś się wybierze, wspomnienie tych, których już nawet krzyże nagrobne nikną w ziemi.
W programie wydarzenia odbył się wykład dr hab. Ireny Matus, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, kierownika Zakładu Antropologii Kulturowej, która przedstawiła obrzędowość pogrzebu z perspektywy kultury pogranicza; pieśni pogrzebowe w wykonaniu amatorskiego młodzieżowego zespołu ludowego "Zatopieni w historii" z Topilca oraz prezentacja zdjęć zabytkowych krzyży nagrobnych z Łap, Kożan, Topilca i Suraża, zebranych przez uczestników obozu dla wolontariuszy. Wydarzenie organizowane w ramach projektu “Lato z wielokulturowym dziedzictwem - V edycja", realizowanego przez Fundację "Oikonomos". Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa 2020.
20.09.2020

Płyta z akatystem do św. męcz.mł. Gabriela

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, została wydana płyta ze śpiewanym akatystem do św. męcz.mł. Gabriela. Okazją do tego jest przypadająca w tym roku 300-tna rocznica odnalezienia relikwii świętego patrona dzieci i młodzieży. Nagrania dokonano w monasterze Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Zwierkach. Nabożeństwo celebruje abp Jakub oraz protodiakon Wiaczesław Perek, śpiewa Chór "Fili" Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Kolportaż płyt planowany jest podczas nabożeństw sprawowanych z okazji XXVIII rocznicy przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku 21-22 września 2020 r. Partnerem Projektu jest Miasto Białystok.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|