25.09.2019
Więcej o książce Sergiusza Hackela "Matka Maria (1891-1945)"
Tym razem chcielibyśmy napisać więcej o książce, która była inspiracją do powstania realizowanego obecnie przez naszą Fundację projektu pt. „Nikt nie może być dla nas kolejnym numerem" - warsztaty teatralne i spektakl na podstawie książki "Matka Maria (1891-1945)"”. Była to wydana przez nas w 2008 roku wspólnie z Prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską książka „Matka Maria (1891-1945)” Sergiusza Hackela. Została ona przetłumaczona na język polski przez ks. dra Henryka Paprockiego. Książka jest opowieścią o losach Jelizawiety Skobcowej, zwanej Matką Marią, poetki, autorki 4 tomików wierszy, działaczki politycznej, a potem emigrantki i zakonnicy, która prowadząc na pozór świeckie życie prowadziła akcje charytatywne i ratowała Żydów podczas II wojny światowej. Zginęła w obozie w Ravensbrűck oddając życie za jedną z więźniarek.Dlaczego to właśnie ta postać zasługuje na upamiętnienie i przybliżenie szerszemu gronu? Najlepiej nasz wybór uzasadni "Słowo od tłumacza", które znajduje się na końcu książki. /czytaj dalej/
20.09.2019
Warsztaty plastyczno - ikonograficzne dla dzieci i młodzieży – Supraśl 2019
W niedzielę, 8 września 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznych wakacji w Akademii Supraskiej. Dzieci, młodzież oraz rodzice przybyli do Supraśla, aby wspólnie pomodlić się i zabrać do domów ikony, które przez całe wakacje można było oglądać w budynku Akademii. W dniach 28.06 - 05.07.2019r. oraz 06.07 – 14.07.2019r. w Akademii Supraskiej odbyły się warsztaty plastyczno-ikonograficzne organizowane przez Fundację OIKONOMOS. W tym roku zorganizowaliśmy dwa turnusy. W pierwszym - na przełomie czerwca i lipca - brało udział 19 dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Natomiast w lipcu w warsztatach uczestniczyło 14 uczestników w wieku od 14 do 17 lat. Na zajęciach z pisania ikon prowadzonych przez Małgorzatę Bowtruczuk i Jakuba Sobczaka uczestnicy poznawali zasady powstawania ikon, natomiast pracy w grupach towarzyszyła modlitwa i wyciszenie. Poza doskonaleniem umiejętności plastycznych wszyscy poświęcali dużo czasu na modlitwę, codziennie uczestnicząc w nabożeństwach. Był to okres wakacji, więc po intensywnym czasie nauki wszystkim należał się zasłużony wypoczynek. Dlatego też oprócz pracy z ikoną i nabożeństw, Fundacja Oikonomos przygotowała wiele atrakcji: kino, gry, zabawy, zwiedzanie okolicy, itd.
04.09.2019
XIII Europejski Festiwal Muzyczny „Gloria” Białystok 2019
W dniach 14-18 sierpnia 2019 r. odbył się XIII Europejski Festiwal Muzyczny „Gloria” Białystok 2019, którego Fundacja „Oikonomos” była współorganizatorem. Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja polskiego i europejskiego dorobku kultury muzycznej poprzez prezentację różnych form muzycznych, w szczególności wokalnych i wokalno-instrumentalnych, z udziałem wybitnych artystów polskich i zagranicznych, a przede wszystkim młodych, debiutujących artystów. Festiwal „Gloria" ma swój istotny udział w promowaniu stylu uczestnictwie w kulturze poprzez udział odbiorców z różnych grup wiekowych, w tym melomanów z doświadczeniem muzycznym i osób, dla których udział w festiwalu jest niejednokrotnie pierwszym kontaktem ze sztuką muzyczną. W tym roku odbyła się już XIII edycja Festiwalu, który na przestrzeni 12 lat stał się wydarzeniem artystycznym niezwykle znaczącym dla społeczności, a także ważnym i rozpoznawalnym dla publiczności spoza niego.
30.08.2019
@Nikt nie może być numerem - strona na Facebooku
Serdecznie zapraszamy użytkowników serwisu społecznościowego Facebook do polubienia strony naszego projektu! "Nikt nie może być numerem" jest to strona, która towarzyszy realizacji projektu dotyczącego zorganizowania warsztatów teatralnych i spektaklu na podstawie książki "Matka Maria (1891-1945)"”, prowadzonego przez Fundację “Oikonomos”. Umieszczamy na niej informacje dotyczące życia i pochodzenia głównej bohaterki, aby w ten sposób wprowadzić czytelników (a przyszłych widzów) w atmosferę czasów, w których dorastała i które ją ukształtowały.Przypominamy, ze nasz projekt polega na przeprowadzeniu cyklu warsztatów teatralnych, zmierzających do przygotowania i wystawienia spektaklu dotyczącego bohaterki książki wydanej przez naszą Fundację kilka lat temu - bardzo barwnej postaci Marii Skobcowej, zwanej Matką Marią z ulicy Loumer - kontrowersyjnej współczesnej świętej, poetki, mniszki żyjącej w świeckim otoczeniu, pomagającej biedakom na ulicach Paryża, ratującej Żydów w czasie II wojny światowej, która sama zginęła w obozie koncentracyjnym Ravensbruck.
Warsztaty są skierowane do starszej młodzieży licealnej i studenckiej. Są one prowadzone przez doświadczoną instruktorkę, reżyserkę, aktorkę - panią Joannę Troc.

29.08.2019
"Małopolska w Michałowie" - prezentacja polichromii w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
Zapraszamy Państwa serdecznie do Akademii Supraskiej na niezwykle interesujące wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019. Tematem przewodnim tegorocznej edycji EDD jest "POLSKI SPLOT". My pragniemy przedstawić naszą interpretację tego tematu, czyli fragment Małopolski na Podlasiu. Według nas wyjątkowym przykładem takiego splotu, czyli wpływu sztuki małopolskiej na podlaską sztukę sakralną jest polichromia w zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja w Michałowie. Podczas naszego spotkania zaprezentujemy Państwu polichromię z tej cerkwi w auli Akademii Supraskiej w nowatorski sposób - jednocześnie na 3 ścianach i suficie przy użyciu 7 projektorów z szerokokątnymi obiektywami, tak, aby stworzyć wrażenie wnętrza kopuły. Wydarzeniu będzie towarzyszyć prelekcja prof. Jerzego Uścinowicza na temat pewnego ewenementu, który jest widoczny m.in. w polichromii cerkwi w Michałowie (i kilku innych zabytkowych cerkwiach Podlasia), a mianowicie wpływów małopolskich na drewnianą architekturę sakralną Podlasia.
23.08.2019
Wspomnienia z wakacji - półkolonie w Centrum Kultury Prawosławnej 2019
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych letnich półkolonii, organizowanych w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku w dn. 15-26 lipca 2019 r. W programie naszego letniego wypoczynku znalazło się wiele zabaw muzycznych i plastycznych, prowadzonych przez świetne panie opiekunki. Skorzystaliśmy także z bogatej oferty białostockich instytucji kultury i wzięliśmy udział w: zajęciach edukacyjnych „Historia zabawek” w Muzeum Wojska w Białymstoku, zajęciach warsztatowych „Przygoda z rzeźbą” w Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego, podróży historycznej ”Spacer w przeszłość” w Muzeum Medycyny i Farmacji, warsztatach edukacyjnych dla dzieci „Kiedyś będą siwe” towarzyszących wystawie „Historie o starości” w Galerii Arsenał, zajęciach warsztatowych „Podróże małe i duże” w Muzeum Podlaskim w Ratuszu, warsztatach plastycznych „Zostań geniuszem kolorów” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Tegoroczną nowością było wyjście na ściankę wspinaczkową do oraz słodkie warsztaty w Fabryce Słodyczy. W ramach dodatkowych atrakcji była też wyprawa do kina na premierę filmu „Król lew”, zwiedzanie Muzeum Motoryzacji i Techniki na Węglowej, wyjście do Strefy Wysokich Lotów, wyjście na kręgle, do Fikolandu, Klockolandii i białostockiego Zwierzyńca. Nie mogło także zabraknąć zawsze wyczekiwanego wyjścia na basen!
30.06.2019
Warsztaty teatralne w Akademii Supraskiej
Od kwietnia trwają zajęcia dla młodzieży licealnej i studenckiej w ramach projektu "Nikt nie może być dla nas kolejnym numerem" - warsztaty teatralne i spektakl na podstawie książki "Matka Maria (1891-1945)". Koncepcja tego projektu opiera się na zorganizowaniu cyklu warsztatów teatralnych, które zaowocują spektaklem wystawionym przez grupę młodzieży. Uczestnikom projektu została zaproponowana postać, którą uważamy za absolutnie wyjątkowy przykład osoby, która całym swoim życiem jest oddana ideałom, w które wierzy, a losy jej życia to doskonały materiał do pracy nad spektaklem teatralnym. Mowa o Matce Marii z ulicy Lourmel, o której już niejednokrotnie pisaliśmy. Scenariusz, scenografia, warstwa wizualna i muzyczna powoli powstają pod okiem doświadczonej instruktorki i jednocześnie reżyserki, pani Joanny Troc. Pracując z grupami młodzieżowymi wystawiła już kilka spektakli o wyjątkowych postaciach naszego regionu, z niecodziennymi historiami ich losów, głęboko osadzonymi w czasach, w których żyli.
27.06.2019
Warsztaty plastyczno – ikonograficzne w Akademii Supraskiej (grupa starsza) 06 - 14 lipca 2019 r.
Fundacja "Oikonomos" serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty plastyczno-ikonograficzne w Akademii Supraskiej. Jak już informowaliśmy wcześniej w tym roku odbędą się dwa turnusy - dla grupy starszej (w wieku 14-17 lat) organizujemy je w terminie 06-14 lipca. Oprócz zajęć praktycznych z pisania ikon zapewniamy dzieciom i młodzieży aktywny wypoczynek w gronie prawosławnych rówieśników, czyli liczne gry i zabawy integracyjne, konkursy, ognisko, całodniową wycieczkę, wyjście do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon. Organizatorzy zapewniają: noclegi w Akademii Supraskiej, całodzienne wyżywienie, opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie NNW, wszelkie materiały na zajęcia, bilety wstępu na dodatkowe atrakcje. Koszt uczestnictwa wynosi 900,00 zł. Ilość miejsc jest ograniczona!
25.06.2019
Zaproszenie na obóz w ramach projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - IV edycja"
Z wielką przyjemnością informujemy, że ruszają zapisy na obóz organizowany przez Fundację "Oikonomos" w ramach projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem - IV edycja", dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu grantowego „Wspólnie dla Dziedzictwa”. Jest to już jego czwarta edycja (wcześniejsze trzy odbywały się w latach 2016-2018 roku, kiedy to zinwentaryzowaliśmy i zdigitalizowaliśmy m.in. wyposażenie zabytkowych cerkwi w Supraślu, Topilcu, Choroszczy, Fastach, Topolanach, Królowym Moście, Wasilkowie, Folwarkach Tylwickich i Gródku).Jednym z najważniejszych elementów tego projektu jest obóz dla wolontariuszy. W jego programie planujemy zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z zasadami pracy inwentaryzacyjno-dokumentacyjnej przy zabytkach, a także zajęcia terenowe, podczas których młodzi ludzie pomogą w sporządzeniu dokumentacji fotograficzno-opisowej wyposażenia wybranych trzech zabytkowych cerkwi znajdujących się w gminie Michałowo (powiat białostocki, województwo podlaskie). Oprócz tego znajdzie się czas na letni wypoczynek oraz korzystanie z uroków i atrakcji Supraśla (przejażdżki rowerowe lub konne, plażowanie, spacery po puszczy, ognisko itp.).

21.06.2019
Warsztaty plastyczno – ikonograficzne w Akademii Supraskiej (grupa młodsza) 28 czerwca - 06 lipca 2019 r.
Fundacja "Oikonomos" serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty plastyczno-ikonograficzne w Akademii Supraskiej. W tym roku odbędą się dwa turnusy - dla grupy młodszej (w wieku 9-13 lat) organizujemy je w terminie 28 czerwca - 06 lipca. Oprócz zajęć praktycznych z pisania ikon zapewniamy dzieciom i młodzieży aktywny wypoczynek w gronie prawosławnych rówieśników, czyli liczne gry i zabawy integracyjne, konkursy, ognisko, całodniową wycieczkę, wyjście do kina, spacery po urokliwym Supraślu, zwiedzanie Muzeum Ikon. Organizatorzy zapewniają: noclegi w Akademii Supraskiej, całodzienne wyżywienie, opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie NNW, wszelkie materiały na zajęcia, bilety wstępu na dodatkowe atrakcje. Koszt uczestnictwa wynosi 900,00 zł. Ilość miejsc jest ograniczona!