Fundacja Oikonomos
2013.08. 25
Małgorzata Szyryńska, Justyna Szatyłowicz

Relacja z półkolonii Fundacji Oikonomos '2013


W dniach od 29. 07 do 09.08. 2013r. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku przy ulicy św. Mikołaja 5 odbyły się półkolonie letnie zorganizowane przez Fundację „OIKONOMOS”. 22-osobowa grupa dzieci mogła w sposób atrakcyjny spędzić tegoroczne wakacje. Program półkolonii był bardzo różnorodny i ciekawy dla wszystkich uczestników. Młodzi uczestnicy mogli wykazać się w zajęciach plastycznych oraz grach i zabawach ruchowych.

Pierwszego dnia, aby lepiej się poznać i zaprzyjaźnić uczestniczyliśmy w grach i zabawach zapoznawczych, a następnie razem spędziliśmy czas w Fikolandzie.
Kolejne dni były pełne atrakcji, braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Rycerzem być” w Muzeum Wojska, a w Centrum im. Ludwika Zamenhofa uczestniczyliśmy w „Muzycznych podróżach po świecie”, gdzie mogliśmy spróbować swoich sił w grze na oryginalnych instrumentach. Szaleliśmy też na kręgielni oraz wybraliśmy się na długo wyczekiwaną przez wszystkich premierę „Smerfów 2” w kinie Helios.

Wielką przygodą dla wszystkich była wycieczka do Muzeum Wsi w Jurowcach, która była połączona z warsztatami „Od ziarna do chleba”, gdzie uczestniczyliśmy w robieniu podpłomyków. Podsumowaniem dnia było wspólne ognisko.

Drugi tydzień kolonii rozpoczęliśmy od wycieczki do Jurajskiego Parku Dinozaurów, gdzie dowiedzieliśmy się ile ważyły dinozaury i jakiej były wielkości. Później każdy uczestnik mógł skorzystać z biletu na wybrane atrakcje, np. pochodzić po linie jak akrobata, poskakać na trampolinie, bądź pojeździć kolejką. Po powrocie z wycieczki mieliśmy warsztaty kreatywne z decoupage, gdzie wszystkie dzieci wykazały się wyobraźnią i zaangażowaniem.

Następnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Tykocina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Synagogi oraz zajęć warsztatowych, podczas których robiliśmy maski purimowe. Następnie zwiedzaliśmy Zamek i odwiedziliśmy Ostoję Żubra i Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach co zrobiło na nas ogromne wrażenie.

Kolejne dni spędziliśmy odwiedzając białostockie atrakcje. Byliśmy na warsztatach archeologicznych „ Historia w ziemi ukryta” w Muzeum Podlaskim, gdzie czuliśmy się jak prawdziwi archeolodzy. Wiele uśmiechu na twarzach wywołał również wyjazd na basen.
Kolejny dzień był okazją do ujawnienia swoich talentów plastycznych, byliśmy w Muzeum Historycznym i uczestniczyliśmy w zajęciach „Mali modelarze- szlakiem podlaskich zabytków”, a następnie braliśmy udział w warsztatach bibułkarstwa, gdzie młodzi artyści w pełnym zaangażowaniu tworzyli swoje pamiętniki z półkolonii.

Ostatniego dnia udaliśmy się na zajęcia z lepienia z gliny do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz byliśmy na ściance wspinaczkowej, gdzie wszystkie dzieci wykazały się zwinnością i sprytem.

Tegoroczne półkolonie dostarczyły dzieciom wspaniałych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Uczestnicy półkolonii mieli okazję do lepszego poznania miasta, a wszystkie formy pracy sprzyjały integracji i zabawie. Hitem półkolonii okazał się wyjazd do Tykocina, wyjście do parku wodnego Tropicana oraz kino.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!