Fundacja Oikonomos
2015.01. 20

Relacja ze wspólnego pieczenia Vasilopity - ciasta św. Bazylego


17 stycznia w Restauracji Online w Białymstoku przy ul. Lipowej 32 odbyło się spotkanie zorganizowane przez Fundację „Oikonomos” dla dzieci oraz ich rodziców, na którym przedstawiliśmy grecką tradycją związaną z dniem św. Bazylego. Tego dnia, który przypada 1 (14) stycznia, wszyscy Grecy przygotowują szczególną potrawę - ciasto, pieczone na pamiątkę pewnego wydarzenia z życia świętego.

Otóż w czasach, kiedy święty Bazyli Wielki był biskupem Cezarei w Kapadocji, do miasta przybyła armia na czele z cesarzem Julianem Apostatą. Niestety, mieszkańcy mogli przywitać dostojnego gościa jedynie trzema bochenki chleba, gdyż tego roku okropna susza spustoszyła kraj. Julian bardzo się rozgniewał i przysiągł, że w drodze powrotnej z wojny, na którą właśnie ciągnęła armia, zniszczy Cezareę. Mieszkańcy miasta postanowili przebłagać bezlitosnego cesarza złotem. Wszystko, co posiadali cennego, przynieśli do swojego biskupa, świętego Bazylego, który miał przekazać te bogactwa Julianowi Apostacie i zaczęli się modlić o zmiłowanie. Niespodziewanie dotarła do nich wiadomość o śmierci cesarza na polu bitwy. Mieszkańcy Cezarei, wdzięczni Bogu za ocalenie, przekazali część zgromadzonego złota na zbudowanie na przedmieściach Cezarei „Miasta Miłosierdzia” - Bazylei, w którym znalazł się szpital, sierociniec, dom dla starych i opuszczonych ludzi. Wszystko zaś, co pozostało, święty Bazyli miał zwrócić mieszkańcom. Ponieważ nie wiedział, kto co przyniósł, poprosił o przygotowanie ciasta na słodkie bułeczki. Potem wrzucił kosztowności do ciasta, a kiedy bułeczki się upiekły, święty Bazyli rozdał je ludziom. Tradycja mówi, że w cudowny sposób do każdego domostwa trafiła bułeczka zawierająca złoto lub biżuterię, która należała do gospodarzy.

Uczestnicy naszego spotkania także przygotowali wspólnie z rodowitym Grekiem, panem Dimitrisem, kucharzem z Restauracji Online w Białymstoku to niezwykłe ciasto. Dzieci samodzielnie ucierały ciasto składające się z mąki, cukru, masła, mleka, jajek i cytryny – podobne do naszej babki piaskowej. A gdy ciasto trafiło już do pieca, dzieci wysłuchały opowieści siostry Elżbiety z Zaleszan o tym kim był święty Bazyli i skąd w Grecji wziął się zwyczaj przygotowywania i dzielenia Vasilopitą z okazji Nowego Roku. Na zakończenie spotkania oczywiście odbyła się degustacja wypieków.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia oraz wysłuchania relacji radiowej na stronie Radia Orthodoxia.