Podsumowanie roku 2023
Rok 2023 w głównej mierze poświęcony był działaniom związanym z obchodami Roku Kodeksu Supraskiego, ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego, w 1000-lecie jego powstania, w 500-lecie przybycia Kodeksu do Supraśla oraz w 200-lecie odnalezienia Kodeksu w supraskim monasterze i wprowadzeniu go do obiegu naukowego. Kodeks należy do najcenniejszych zabytków języka starocerkiewno-słowiańskiego i największych skarbów chrześcijańskiej kultury słowiańskiej i światowej. O jego wyjątkowej wadze decyduje fakt, że dokumentuje proces kształtowania się wschodniosłowiańskiego kręgu kulturowego.
Jednym z ważniejszym działań obchodów była Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „1000-500-200. Kodeks Supraski i jego odkrywca ks. Michał Bobrowski”, która odbyła się w dniach 22 – 24 września 2023 r. Gospodarzami wydarzenia byli: Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański dr hab. Jakub (Kostiuczuk) prof. CHAT, Marszałek Województwa podlaskiego dr Artur Kosicki, Ambasador Republiki Bułgarii w Rzeczpospolitej Polskiej Margarita Ganewa. Było to niezwykle prestiżowe wydarzenie, zarówno ze względu na współorganizatorów, jak i pozyskane patronaty. Partnerem Strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli: Województwo Podlaskie, Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska, Prawosławny Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce, Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Białymstoku. Został powołany również Komitet Honorowy obchodów Roku Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim, w skład którego weszli: Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, Jej Ekscelencja Pani Margarita Ganeva, Ambasador Republiki Bułgarii w RP, prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej. Wszystkie nasze działania objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczysta inauguracja czterodniowego sympozjum odbyła się w 22 września w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Wykład inaugurujący wygłosił Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański dr hab. Jakub (Kostiuczuk) prof. CHAT. Otwarte sesje naukowe poświęcone Kodeksowi Supraskiemu odbyły się w dniach 23-24 września w Auli Akademii Supraskiej w Supraślu. Z referatami wystąpili wybitni specjaliści filolodzy, teolodzy, historycy sztuki, z ośrodków naukowych w Sofii i Szumenu, Rzymu, Wilna oraz Wenecji. Polskę reprezentowali uczeni z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Łódzkiego, Poznańskiego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z oryginałem rękopisu przechowywanym w Bibliotece Narodowej w Warszawie. 25 września zorganizowany został wyjazd terenowy uczestników konferencji do miejsc związanych z Kodeksem Supraskim i jego odkrywcą. W ramach konferencji odbyły się również tak symboliczne wydarzenia jak posadzenie przy klasztorze w Supraślu dębu upamiętniającego odnalezienie Kodeksu, odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej dla uczczenia tradycji cyrylo-metodiańskiej, jak również odsłonięcie przy monasterze rzeźby kamiennej w kształcie pulpitu z otwartą księgą symbolizującą Kodeks.
Kolejne działania organizowane w ramach obchodów Roku Kodeksu Supraskiego obejmowały wydanie książki dla dzieci, której zadaniem było przybliżenie najmłodszym historii rękopisu., a także wykonanie kolejnych dwóch rzeźb upamiętniających ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego. Książka dla dzieci pt. „Wędrująca księga” została napisana przez Anetę Prymakę-Oniszk, pisarkę i dziennikarkę, a uzupełnieniem historii są ilustracje prof. Małgorzaty Dmitruk i prof. Ryszarda Kajzera, wykładowców na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Kolejne rzeźby kamienne w kształcie pulpitów z otwartą księgą symbolizującą Kodeks, zostały wykonane przez uznanego artystę, Leona Naumiuka. Drugi z pomników został odsłonięty 21 listopada 2023 roku w dniu urodzin i wspomnienia patrona niebiańskiego ks. Michała został odsłonięty drugi pomnik na cmentarzu Parafii Prawosławnej pw. św. Archanioła Michała w Wólce Wygonowskiej, skąd pochodził odkrywca Kodeksu – ks. Michał Bobrowski, profesor archeologii biblijnej na Uniwersytecie Wileńskim, który wprowadził go do obiegu naukowego. Pomnik stanął obok grobu matki ks. Bobrowskiego i jest jednym z elementów upamiętniających postać tego wybitnego naukowca w miejscowości, w której się urodził. Ostatni z pomników jest zlokalizowany w Białymstoku przy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Inne działania związane z Rokiem Kodeksu Supraskiego to dwie wystawy plenerowe: „Kodeks Supraski w kontekście relacji bizantyńsko-słowiańskich” oraz „Kodeks wśród Ksiąg Biblioteki Prawosławnego Monasteru w Supraślu”, które były prezentowane na ogrodzeniu Katedry św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku oraz na ogrodzeniu monasterskim w Supraślu.
Zwieńczeniem obchodów była promocja pierwszego wydania tłumaczenia Kodeksu Supraskiego na język polski, jedyny język nowożytny, na który jest przetłumaczony Kodeks, w Książnicy Podlaskiej. Nad przekładem pracowało 28 specjalistów z całej Polski pod ogólną redakcją ks. Henryka Paprockiego przy współpracy prof. Aleksandra Naumowa i ks. Jarosława Jóźwika. Egzemplarze z limitowanej edycji trafiły m.in. do hierarchów oraz władz państwowych i samorządowych, tłumaczy, recenzentów i innych osób, które przy wydawnictwie pracowały.
W ramach działalności programowej Akademii Supraskiej odbyły się również: warsztaty pisania ikon w Akademii Supraskiej dla młodzieży, jak również osób dorosłych; zorganizowany został koncert Kaszubskiego Regionalnego Chóru „Morzanie” i warsztaty teatralne Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Topilcu. W lipcu 2023 z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski w monasterze Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu ponownie odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży prawosławnej “Supraśl 2023”, którego większość wydarzeń odbywała się w Akademii Supraskiej.
Rok 2023 był również ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Jerzego Nowosielskiego (w 100 lecie urodzin profesora). Z tej okazji w lipcu w Akademii odbyły się: wystawa fotografii wielkoformatowych Piotra Sawickiego i Bogdana Skoka „Nowosielski, którego nie ma…”, pozwalająca zapoznać się z dziedzictwem, jakie pozostawił Nowosielski na Podlasiu; wystawa Jakuba Aleksandra Sobczaka „Procesja Wielkiego Piątku” z pracami inspirowanymi malarstwem prof. Jerzego Nowosielskiego (m.in. z chorągwiami procesyjnymi) oraz przygotowana została animacja z dziełami mistrza; prezentowana następnie na na murach Monasteru Supraskiego.
Akademia stara się współpracować ze społecznością lokalną. W grudniu w auli Akademii odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno-fotograficznego „Portret rośliny” organizowanego przez Nadleśnictwo Supraśl oraz otwarcie wystawy prac z letniego pleneru uczniów klas I Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu. Innym przykładem są warsztaty naukowo – badawcze skierowane do studentów Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, podczas których zajmowano się modernizacją oprogramowania do katalogowania zbiorów bibliotecznych Akademii Supraskiej i tworzeniem oferty turystycznej Akademii Supraskiej w oparciu o zasoby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W wyniku nawiązanej współpracy z Politechniką Białostocką w Akademii odbyła się również Międzynarodowa Konferencja XXXI International Conference CADMD 2023 współorganizowana przez Politechniki Lwowską i Warszawską oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
W 2023 roku wydany został również trzynasty już – tom „Latopisów Akademii Supraskiej” zatytułowany „Hymnografia i śpiew cerkiewny w Rzeczpospolitej”, poświęcony różnorodnym aspektom tradycji hymnograficznej i euchograficznej oraz cerkiewnym tradycjom śpiewu, zapisów muzycznych, różnorakich wzajemnych powiązań muzyki, tekstu i obrzędu oraz praktyki wykonawczej w obrębie tradycji lokalnej i panprawosławnej. Także w tym roku ukazały się dwa kolejne wydawnictwa w nowej serii popularno-naukowej poświęconej ważnym postaciom Biblioteczka Akademii Supraskiej. Tom drugi nosi tytuł „Franciszek Skoryna. Mała księga podróżna 1522 – 2022. Prawosławna hymnografia i euchografia”, a tom trzeci „Święta i święci Kodeksu Supraskiego”. Promocja tego ostatniego, wraz z promocją nowowydanej płyty „Muzyczny Kodeks Supraski” odbyła się jesienią w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. W promocji udział wzięli m.in. autor dr Jarosław Charkiewicz i dyrygent Michał Uścinowicz.
Poza tym w 2023 roku prowadzono w Akademii Supraskiej prace związane z prowadzeniem w niej Biblioteki Diecezji Białostocko-Gdańskiej pod kierownictwem prof. Aleksandra Naumowa. Obecnie znajduje się w niej ponad pięć tysięcy skatalogowanych pozycji, głównie w językach: polskim, angielskim, rosyjskim i francuskim. Kontynuowano również – choć już w znacznie mniejszym zakresie – pomoc uchodźcom z Ukrainy, zapewniając im zakwaterowanie w Akademii Supraskiej, kursy języka polskiego w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku oraz inną niezbędną pomoc.
Ponadto w 2023 Fundacja organizowała kolejne działania dla dzieci i młodzieży. Latem obyły się warsztaty animacji poklatkowej dla młodzieży, których efektem był krótki film opisujący historię Świętej Góry Grabarki. Animacja została przygotowana przez uczestników warsztatów na podstawie wierszowanego tekstu z książeczki wydanej przez siostry z Monasteru śww. Marty i Marii i jest dostępna na kanale YouTube Fundacji. W lipcu i sierpniu zorganizowane zostały półkolonie dla dzieci w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. W kwietniu na zaproszenie stowarzyszenia Prawosławnej Młodzieży Niderlandów i o. Hildo Bosa odbył się wyjazd młodzieżowej grupy teatralnej działającej przy Fundacji „Oikonomos” do Amsterdamu. Młodzież zaprezentowała tam spektakl teatralny pt. „Nikt nie może być numerem” o świętej Marii Skobcowej, zwanej Matką Marią z ulicy Lourmel w reżyserii Joanny Troc; miała również możliwość spotkania się z wnuczką o. Dymitra Klepinina, najbliższego współpracownika Matki Marii, który również zginął w obozie koncentracyjnym za pomoc Żydom i został kanonizowany wraz z pozostałymi męczennikami. Spektakl Fundacji był wystawiany jeszcze dwukrotnie w 2023 roku – na międzynarodowym spotkaniu Syndesmos w Supraślu, oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Orli. W grudniu wraz z Fundacją „Teatr Czrevo” oraz Szkołą Prawosławnej Ikonografii w Paryżu Fundacja „Oikonomos” zorganizowała w Bielskim Domu Kultury wystawę dzieł cenionego polskiego ikonografa, przedwcześnie zmarłego Grzegorza Zinkiewicza, prezentującą ikony wykonane w latach 1990-2022 dla świątyń i osób prywatnych, a także szkice i projekty. Odbyła się również towarzysząca wystawie projekcja filmu dokumentalnego p. Katarzyny Popławskiej „Ikonograf Hrysza”, wieczór wspomnień osób, z którymi był on na różny sposób był związany, koncert chóru parafii prawosławnej Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim pod dyrekcją Marty Zinkiewicz oraz oprowadzanie kuratorskie.
W 2023 roku Fundacja „Oikonomos” obchodziła jubileusz 20-lecia swojego istnienia. W listopadzie odbył się uroczysty jubileusz Fundacji „Oikonomos”, podczas którego po prezentacji najważniejszych działań oraz podziękowaniach odbył się koncert muzyki gitarowej Michał Nagy’ego i Piotra Domagały. Podczas uroczystej Gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej „Nagradzamy NGO” Fundacja otrzymała również nagrodę specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt działalności na rzecz regionu.
Podsumowanie roku 2024
W 2024 roku kontynuowane były działania związane z Kodeksem Supraskim, jednym z najcenniejszych zabytków języka starocerkiewno-słowiańskiego i największych skarbów chrześcijańskiej kultury słowiańskiej i światowej. W marcu na Uniwersytecie Jagiellońskim, pod patronatem dziekana Wydziału Filologicznego, odbyła się promocja tłumaczenia Kodeksu Supraskiego na j. polski (pierwszego pełnego przekładu Kodeksu Supraskiego na język nowożytny). Podobna prezentacja odbyła się we wrześniu w Bibliotece Narodowej w Warszawie w Pałacu Rzeczypospolitej (Pałacu Krasińskich) z udziałem m.in. Ambasador Bułgarii w Polsce, Konsula Honorowego oraz przedstawicieli Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. W kwietniu przy białostockim Ratuszu – siedzibie głównej Muzeum Podlaskiego – została uroczyście odsłonięta trzecia z pamiątkowych rzeźb – pulpitów, dedykowanych rocznicom Kodeksu Supraskiego: 1000 lat od powstania, 500 lat od przybycia na Podlasie i 200 lat od odnalezienia w Monasterze Supraskim, autorstwa Leona Naumiuka. W kwietniu w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz w Akademii Supraskiej odbyła się promocja książki skierowanej do dzieci pt. „Wędrująca Księga”, autorstwa Anety Prymaki-Oniszk z ilustracjami i kaligrafią profesorów Akademii Sztuk Pięknych, Małgorzaty Dmitruk i Ryszarda Kajzera. Publikacja ta została zgłoszona do prestiżowej nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki 2023 r.”, gdzie zdobyła wyróżnienie. W sierpniu odbyły się kolejne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży, których tematem była tym razem historia Kodeksu Supraskiego. Animacja była prezentowana jesienią w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku i jest dostępna na kanale Youtube Fundacji.
Fundacja „Oikonomos” włączyła się również w obchody 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, goszcząc w dniach 13-15 września 2024 roku konferencję naukową „Dążenia do samodzielności Cerkwi w Polsce – Jedność i autokefalia (Dla uczczenia stulecia autokefalii PAKP)”. Współorganizatorami konferencji byli: Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Katedra Teologii Prawosławnej UwB, Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. Wydarzenie zostało poświęcone drogom do autokefalii oraz ważnym postaciom, dzięki którym autokefalia została uzyskana dla naszej Cerkwi. Konferencja miała na celu ukazać cztery główne aspekty dziedzictwa Prawosławia Rzeczypospolitej, które pozostają ważnym wyróżnikiem PAKP w naszym kraju, ale również w świecie: eklezjologiczny, historyczny, literacko-liturgiczny oraz kulturowy, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, muzyki i architektury. Konferencja została podzielona na siedem sesji naukowych, które w ciągu 3 dni przyciągnęły liczne grono słuchaczy. Jej efektem jest również publikacja pokonferencyjna w ramach Latopisów Akademii Supraskiej (periodyk naukowy punktowany przez Ministerstwo Edukacji) vol. 15, zatytułowanych „Dążenia do samodzielności Cerkwi w Polsce – Dla Uczczenia 100-lecia autokefalii PAKP”, pod redakcją Alicji Z. Nowak i Marzanny Kuczyńskiej.
Inne działania związane z obchodami autokefalii to dwie wystawy zorganizowane w Akademii Supraskiej. Pierwsza z nich „Kultura. Nauka. Otwartość” przybliżała postać pierwszego zwierzchnika PAKP — Metropolity Dionizego (Waledyńskiego) oraz okres pierwszych lat autokefalii naszej Cerkwi. Pomysłodawcą oraz kuratorem wystawy prezentowanej w sierpniu-wrześniu 2024 roku był Witalis Michalczuk. Druga z wystaw „Działalność wydawnicza Warszawskiej Metropolii Prawosławnej w II Rzeczypospolitej” była prezentowana w okresie maj-grudzień 2024 r., a jej kuratorem był ks. dr Ivan Nikulin we współpracy z Witalisem Michalczukiem. Przedstawiała ona działalność głównego ośrodka rozpowszechniania literatury prawosławnej czyli drukarni synodalnej w latach 1923 – 1939, kiedy to pod kierownictwem Prawosławnej Metropolii Warszawskiej wydano ponad 2,5 tys. tytułów książek, broszur, czasopism, rozmaitych ulotek, ikon itp. Akademia Supraska włączyła się również w projekt redakcji serwisu www.cerkiew.pl pt. filmu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”, w ramach którego wyprodukowano animację przekrojowo ukazującą historię Cerkwi w Polsce oraz przygotowano plenerową wystawę fotograficzną, prezentującą jej teraźniejszość. Przeprowadzonym we wrześniu i październiku 2024 r. pokazom filmu towarzyszyły Debaty Akademii Supraskiej, które obyły się 14 września w Akademii Supraskiej, 3 października w Bielsku Podlaskim, 7 października w Siemiatyczach, 16 października w Hajnówce. Pomysłodawcą i koordynatorem debat był ks. Jarosław Jóźwik, zaś współorganizatorem Stowarzyszenie OrthNet.
11 listopada 2024 roku w świątyni Hagia Sophia w Białymstoku odbył się wyjątkowy koncert muzyki cerkiewnej „Chór 100 na 100-lecie Autokefalii PAKP”. Zgromadził on ponad 100 wokalistów z najlepszych polskich chórów cerkiewnych, m.in. takich jak Katapetasma, Fili, Armonia, którzy przygotowali i wykonali utwory z lat 20-tych XX wieku oraz innych epok, gdy Rzeczpospolita mogła poszczycić się najwybitniejszymi kompozytorami muzyki cerkiewnej. „Chór 100-tu” przygotował dr Łukasz Hajduczenia, który również poprowadził muzycznie koncert. Trudno uwierzyć, że tak liczebna, zróżnicowana w poziomach grupa, wykonała tak wspaniale ten wymagający program, nie mając ze sobą zbyt wiele kontaktu wcześniej. Cerkiew była wypełniona po brzegi, natomiast w Internecie koncert obejrzało ponad 8000 osób, ponieważ została przygotowana transmisja i profesjonalne nagranie koncertu w celu utrwalenia wykonania tych niezwykle rzadko odtwarzanych utworów.
Ostatnim z działań było opracowanie nutowe i wydanie cerkiewnych utworów muzycznych w języku polskim. Powstało wydawnictwo, które zebrało już istniejące opracowania muzyczne oraz nowe kompozycje wykonywane podczas Boskiej Liturgii. Autorem opracowania jest Krystyna Misiukiewicz przy współpracy ks. Henryka Paprockiego, dr. Łukasza Hajduczeni oraz Anny Czerewackiej oraz Natalii Czurak.
Partnerem przedsięwzięć w ramach 100-lecia autokefalii PAKP było Województwo Podlaskie.
Podczas wakacji Fundacja tradycyjnie zorganizowała dwa turnusy wypoczynku letniego w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. W ramach działalności programowej Akademii Supraskiej odbyły się również inne działania. 26 stycznia 2024 r. odbyła się debata na temat sakralnej twórczości Jerzego Nowosielskiego zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z prawosławną parafią pw. św. Mikołaja w Gdańsku oraz Akademią Supraską. W trakcie spotkania zaprezentowana została wystawa „Wielki Piątek według prof. Jerzego Nowosielskiego” autorstwa Jakuba Sobczaka, wcześniej prezentowana w Akademii Supraskiej. 21-24 maja 2024 roku odbyło się „I. Seminarium Supraskie. Polska-Serbia”, mające na celu zachęcenie do wzajemnego zainteresowania sztuką i dziedzictwem obu krajów. Zgromadziło ono historyków sztuki oraz profesjonalistów z zakresu muzealnictwa i dziedzictwa, a jego organizatorem był Instytut Polski w Belgradzie. W czerwcu-lipcu 2024 z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski w monasterze Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu ponownie odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży prawosławnej z 17 krajów pt. “Supraśl 2024”, którego większość wydarzeń odbywała się w Akademii Supraskiej.
W dniach 7 czerwca – 31 lipca 2024 roku w Akademii Supraskiej prezentowana była wystawa pt. „Malarstwo i projekty Leona Naumiuka”, podlaskiego artysty-plastyka, rzeźbiarza i konserwatora dzieł sztuki. Jest on autorem i wykonawcą kilkunastu ikonostasów oraz innych ł elementów wyposażenia cerkwi w Polsce. W dniach 8 sierpnia – 31 grudnia 2024 roku prezentowana była wystawa plenerowa „Szlaczki Jakubowe. Grafika w wydawnictwach Fundacji OIKONOMOS”. Tytuł wystawy nawiązuje do charakterystycznych szlaczków zastosowanych w serii wydawniczej „Biblioteczka Akademii Supraskiej”, autorstwa Jakuba Sobczaka, twórcy wielu grafik wykorzystanych w różnych książkach wydanych przez Fundację. Ostatnia z wystaw, która odbyła się w dniach 5 października – 30 listopada 2024 roku, była zatytułowana „Droga do Canaan”. Była to wystawa prac Joanny Mankiewicz, które – abstrakcyjne w swojej formie – nawiązują do fizycznego obrazu pustyni. Jej organizatorami byli Akademia WIT oraz Bułgarski Instytut Kultury.
Inne wydarzenia, które miały miejsce w Akademii Supraskiej to m.in. festiwal Podlasie SlowFest by Łomża (14-18 lipca 2024 roku, org. Stowarzyszenie Dalapenia), który daje możliwość kontaktu ze sztuką w otoczeniu natury; międzynarodowa konferencja naukowa oraz wystawa prac uczestników warsztatów ikonograficznych „Sztuka dla wieczności” (20-21 lipca 2024 roku, org. Pracownia Ikony Anny Gełdon); warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży „Jesteśmy częścią historii naszego regionu: język, śpiew, obrzędowość” oraz stworzenie przedstawienia o Kodeksie Supraskim (26 – 31 sierpnia 2024 roku, org. Parafia Prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu); festiwal „Muzika da nia Tempo – melodie z bliskiego i dalekiego wschodu” (7 września 2024 roku, org. Fundacja Armonia dell’arte). Odbyły się również inne projekty cykliczne współorganizowane już wcześniej z innymi organizacjami, m.in. VII Szachowy Turniej o Puchar Akademii Supraskiej oraz XXV Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Juniorek i Juniorów do 18 lat w Szachach, cztery cykle warsztatów ikonograficznych dla osób dorosłych prowadzone przez Annę Gełdon oraz warsztaty prowadzone przez Monikę Gmitrzak; dwa pobyty seniorów z Fundacji FLY z Gdyni,
W 2024 roku wydane zostały również kolejne tomy „Latopisów Akademii Supraskiej”: tom 14 zatytułowany „Formy pamięci: miejsca, budowle, znaki”, red. Marzanna Kuczyńska i Alicja Zofia Nowak oraz wspomniany już wcześniej tom 15 „Dążenia do samodzielności Cerkwi w Polsce – dla uczczenia stulecia Autokefalii PAKP”. Tom 14 stanowi zaś dopełnienie naukowego tryptyku, poświęconego życiu artystycznemu prawosławia w Rzeczypospolitej, ale również poza jej granicami. Pierwsza część Obraz – Słowo – Litera (t. 12, red. M. Kuczyńska, A.Z. Nowak, 2021) dotyczyła ikonografii, sakralnego malarstwa, liternictwa i grafiki; kolejny tom Hymnografia i śpiew cerkiewny w Rzeczypospolitej t. 13, red. M. Kuczyńska, A.Z. Nowak, 2022) – prawosławnej hymnografii i śpiewom cerkiewnym, rozwijanym w Rzeczypospolitej na przestrzeni stuleci. Tom czternasty jest skoncentrowany na ważnym problemie upamiętniania przeszłości poprzez znaki przestrzenne, formy wizualne i ich twórców. Wersje online Latopisów dostępne są na stronie internetowej Akademii Supraskiej. Także w tym roku ukazało się kolejne wydawnictwo Akademii Supraskiej „Między słowem a obrazem. Eseje o twórczości Jerzego Nowosielskiego” ks. dr. Henryka Paprockiego. Wydawnictwo prezentuje wszystkie prace ks. Paprockiego, dotyczące wielkiego polskiego malarza i myśliciela Jerzego Nowosielskiego i jest owocem ich wieloletniej przyjaźni. Spotkanie promocyjne, prowadzone przez prof. Aleksandra Namową z udziałem ks. dra Henryka Paprockiego, dr hab. Aleksandry Sulikowskiej-Bełczowskiej oraz Jakuba Sobczaka, odbyło się 25 października 2024 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Warto przypomnieć, że w Akademii Supraskiej znalazła swoje miejsce Biblioteka Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Obecnie znajduje się tam już ponad dziesięć tysięcy skatalogowanych pozycji, głównie w językach polskim, angielskim, rosyjskim, francuskim. Uzupełniane są one o nowe książki pochodzące z darowizn. Osobami szczególnie zaangażowanymi w działanie Biblioteki są prof. Aleksander Naumow, Jakub Oniszczuk oraz kilkoro wolontariuszy. Wszystkie prace wykonywane są bezpłatnie, a osoby, które tworzą Bibliotekę, traktują to jako misję i działają dla dobra Cerkwi prawosławnej w Polsce. W 2024 roku kontynuowano również pomoc uchodźcom z Ukrainy. Obecnie w Akademii Supraskiej przebywa 11 osób, których pobyt oraz świadczenie im specjalistycznej pomocy jest aktualnie finansowany ze środków Fundacji Batorego we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji.
W 2024 roku zostały uruchomione nowe strony internetowe Fundacji „Oikonomos” oraz Akademii Supraskiej. Zostały one również wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia cyfrowe, a także dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. W tym też roku Fundacja „Oikonomos” oraz Akademia Supraska zostały wyróżnione Nagrodą Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan.