Wystawa “Ikonograf Grzegorz Zinkiewicz (1977-2022)”

Fundacja „Teatr Czrevo”, Fundacja „Oikonomos” oraz Szkoła Prawosławnej Ikonografii w Paryżu zapraszają na wystawę dzieł znanego i cenionego polskiego ikonografa, przedwcześnie zmarłego Grzegorza Zinkiewicza. Zgromadzone prace, w skład w których wchodzą ikony wykonane w latach 1990-2022 dla świątyń i osób prywatnych, a także pokaźna ilość szkiców, projektów, materiałów i innych przedmiotów pochodzących z pracowni ikonografa mają za zadanie przybliżyć mieszkańcom Podlasia jego wybitną postać.

***

Retrospektywa 32 lat aktywnej działalności artystycznej Grzegorza pozwala wyznaczyć momenty zwrotne jego twórczości, określić zmieniające się źródła inspiracji, dostrzec zachodzące zmiany w rysunku, kompozycjach, przygotowaniu i doborze farb oraz ich stosowaniu. Grzegorz Zienkiewicz postrzegał swój trud jako formę służenia Cerkwi. Widział ikonę nie tyle jako zawód lub pasję, ale jako swoistą drogę stawania się, dążenia do doskonałości, jako sposób na życie. I o tym właśnie opowiada ta wystawa…

***

Otwarcie wystawy nastąpi 8 grudnia o godz.18:30 w Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. Towarzyszyć jej będzie koncert chóru pod kierownictwem Marty Zinkiewicz, który wykona utwory religijne i ulubione pieśni ludowe zmarłego artysty. Przez kolejne dwa dni zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, natomiast dodatkowo w niedzielę 10 grudnia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego p. Katarzyny Popławskiej „Ikonograf Hrysza” oraz spotkanie z gośćmi, z którymi Grzegorz Zinkiewicz na różny sposób był związany.

***

PROGRAM WYDARZENIA:

Piątek, 8 grudnia 2023:
18:30 – otwarcie wystawy

Sobota, 9 grudnia 2023:
11:00 – oprowadzanie kuratorskie (wystawa otwarta do godz. 14:00)

Niedziela, 10 grudnia 2023:
14:00 – oprowadzanie kuratorskie
15:30 projekcja filmu oraz spotkanie z gośćmi

Poniedziałek, 11 grudnia
Oprowadzanie dla szkół

Organizatorzy:
Fundacja “Oikonomos”
Fundacja “Teatr Czrevo”
Szkoła Prawosławnej Ikonografii (École d’Iconographie Orthodoxe)